ପରିବାରକୁ ନଷ୍ଟ କରିବ ମହିଳାଙ୍କର ଏହି ଅବଗୁଣ!

0 82

ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି: ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲିଖିତ ନୀତି ଶାସ୍ତ୍ର ମାନବ ଜୀବନ ପାଇଁ ଏକ ଅମୂଲ୍ୟ ଧନ, ଏଥିରେ ଜୀବନର ରହସ୍ୟ ବିଷୟରେ ଅନେକ କଥା କୁହାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କଲେ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିପାରିବ । ଏହି ନୀତିରେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଅନେକ କଥା କହିଛନ୍ତି । ପରିବାର ଗଢିବା କିମ୍ବା ଭାଙ୍ଗିବାରେ ମହିଳାମାନଙ୍କର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଭୂମିକା ରହିଛି ବୋଲି ଆଚାର୍ଯ୍ୟ କହିଛନ୍ତି । ଯଦି ଜଣେ ମହିଳା ଗୁଣବତ୍ତ ତେବେ ସେ ପରିବାରର ଅବସ୍ଥାକୁ ଉନ୍ନତିର ଉଚ୍ଚତାକୁ ନେଇଯାଆନ୍ତି । ସେହିପରି ଅବଗୁଣରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଜଣେ ମହିଳା ପରିବାରକୁ ନଷ୍ଟ କରିପାରେ । ତେଣୁ ସର୍ବଦା ଏହିପରି ମହିଳାମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଦୂରତା ରଖନ୍ତୁ ।

ଅହଙ୍କାର
ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ସେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅହଙ୍କାର ଅଛି, ତେବେ ଉଭୟ ମାତା ସରସ୍ୱତୀ ଏବଂ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ତାଙ୍କ ଉପରେ କ୍ରୋଧିତ ରୁହନ୍ତି । ଯଦି ତୁମେ ଏପରି ନାରୀ ସହ ସମ୍ପର୍କ ରଖ, ତେବେ ତୁମେ ବହୁତ ବଡ କ୍ଷତି ସହିବ, କାରଣ ଏହିପରି ମହିଳାମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ବୁଦ୍ଧି ବ୍ୟବହାର କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି, ସେମାନେ ଅହଙ୍କାରରେ ବୁଡି ଘରର ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତାକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ନଷ୍ଟ କରିଦିଅନ୍ତି ।

ଲୋଭୀ ସ୍ତ୍ରୀ

ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି କାହା ଭିତରେ ଲୋଭ ଅନୁଭବ ଆସେ, ତେବେ କେବଳ ସେହି ବର୍ବାଦ ହୁଏ ନାହିଁ ବରଂ ତାଙ୍କ ଆଖପାଖର ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ କରିଦିଅନ୍ତି । ଯଦି ଏପରି ଲୋଭୀ ମହିଳା ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ସେ ପୁରା ଘରକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେବେ ।

ଅଶିକ୍ଷିତ ମହିଳା

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶିକ୍ଷା ପରିବାର ଏବଂ ସମାଜରେ ଏକ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିଥାଏ । ଯଦି ଜଣେ ଶିକ୍ଷିତ ଏବଂ ବୁଦ୍ଧିମାନ ମହିଳା ଅଛନ୍ତି ତେବେ ସେ ପରିବାର ଏବଂ ସମାଜ ଗଠନ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଜଣେ ଅଶିକ୍ଷିତ ମହିଳା ପରିବାରକୁ ନଷ୍ଟ କରିପାରେ । କାରଣ ଶିକ୍ଷାର ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ, ସେମାନଙ୍କ ଭିତରେ ଏପରି ଅନେକ ତ୍ରୁଟି ରହିପାରେ, ଯାହା ସମଗ୍ର ସମାଜକୁ କ୍ଷତି ପହଁଚାଇପାରେ ।

ମିଛ କହୁଥିବା ମହିଳା

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମିଛ କହିବା ଏତେ ଖରାପ ଯେ ଏହା ମାନବ କ୍ରୁରତାର ସବୁଠାରୁ ବଡ କାରଣ ହୋଇଯାଏ । ଆଚାର୍ଯ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମିଛ କହୁଥିବା ମହିଳାମାନେ ନିଜ ପରିବାରକୁ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ପ୍ରତାରଣା କରିପାରନ୍ତି । ମିଛ କହୁଥିବା ମହିଳା ମାନଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ, କାରଣ ସେ କଣ ସତ କହୁଛନ୍ତି ଓ କଣ ମିଛ କହୁଛନ୍ତି । କେବଳ ଏହିପରି ମହିଳାଙ୍କଠାରୁ ନିଜକୁ ଦୂରେଇ ରଖିବା ଠିକ୍ ।

(ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ: ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଉପଲବ୍ଧ ସାଧାରଣ ବିଶ୍ୱାସ ଏବଂ ସାମଗ୍ରୀ ଆଧାରରେ ଏହି ଲେଖା ଲେଖାଯାଇଛି ।)

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy