ଏହି ସଙ୍କେତ ସୂଚାଇଥାଏ ଯେ ତୁମ ସମ୍ପର୍କରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆବଶ୍ୟକ

0 281

ସମ୍ପର୍କ ଯେତେ ଭଲ ହେଉନା କାହିଁକି, ବେଳେବେଳେ ଏହା ଏକ ସଙ୍କଟ ସମୟ ଦେଇ ଗତି କରେ । ଏହାର ଅନେକ କାରଣ ହୋଇପାରେ । ଏହା ସମ୍ଭବ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ସାଥୀ ଏପରି କିଛି କରୁଛନ୍ତି ଯାହା ପ୍ରକୃତରେ ଭୁଲ ଅଟେ । କିନ୍ତୁ ବେଳେବେଳେ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଜୀବନଶୈଳୀ, କାର୍ଯ୍ୟ ଚାପ, ଶାରୀରିକ-ମାନସିକ ଦୃଢତା ହ୍ରାସ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ଅନେକ କାରଣ ହୋଇଥାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଅଂଶୀଦାରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅବାଞ୍ଛିତ ଯୁକ୍ତି ଦେଖାଯାଏ । ଅନେକ ଥର ଏହି କଳହଗୁଡ଼ିକ ଏକ ଛୋଟ ଝଗଡା ସହିତ ଶେଷ ହୁଏ ଏବଂ ସବୁକିଛି ପୁଣି ସ୍ୱାଭାବିକ ହୋଇଯାଏ । କିନ୍ତୁ ବେଳେବେଳେ ଏହା ଏତେ ବଢିଯାଏ ଯେ ଏହା ଏକ ଗମ୍ଭୀର ମୋଡ଼ ନେଇଥାଏ ।

କୌଣସି ଭଲ ସମ୍ପର୍କ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଦୈନିକ ଝଗଡା ଯଥେଷ୍ଟ ହୋଇଥାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହି ଝଗଡା ଏକ ବଡ଼ ରୂପ ନେବା ପୂର୍ବରୁ, ସମୟ ସମୟରେ ବୁଝିବା ଜରୁରୀ ଯେ ତୁମର ସମ୍ପର୍କର ପରିବର୍ତ୍ତନ କିମ୍ବା ଏକ ନୂଆ ମୋଡ଼ ଦରକାର, ଯେଉଁଠାରୁ ସବୁକିଛି ସ୍ୱାଭାବିକ ଏବଂ ଖୁସି ହୋଇପାରେ । ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ତଥ୍ୟ ବିଷୟରେ କହୁଛୁ ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଚିହ୍ନଟ କରି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ସମ୍ପର୍କକୁ ନଷ୍ଟ ହେବାରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ ।

ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଆପଣଙ୍କ ସାଥୀଙ୍କ ସହିତ କୌଣସି ମତଭେଦକୁ ଝଗଡା ଭାବରେ ଦେଖନ୍ତୁ ନାହିଁ । ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ଝଗଡା ହେଉଛି ସୁଯୋଗ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ସାଥୀ ପରସ୍ପରର ଆବଶ୍ୟକତା ବୁଝିପାରିବେ । ସେମାନଙ୍କର ଦୁଃଖ ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି । ଆପଣ ସେମାନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ନିଜ ଭିତରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବେ ।

ଅନେକ ଥର ଏହା ଘଟେ ଯେ, ଆମର ଝଗଡା କୌଣସି ସିଦ୍ଧାନ୍ତରେ ପହଞ୍ଚିନାହିଁ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ଆମେ ପୁରୁଣା କ୍ଲିଚିସ୍ ମନେ ରଖୁ । ସେମାନେ ସେଠାରେ ଯୁକ୍ତି ଦିଅନ୍ତି । ପାର୍ଥକ୍ୟ ହେଉଛି ରୁଦ୍ରତା । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ଆମେ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଅଭଦ୍ର ହୋଇପଡୁ । ଜାଣିଶୁଣି କିମ୍ବା ଅଜାଣତରେ ଏହା କରି ଆମେ ଆମର ସାଥୀଙ୍କୁ ଏତେ ଆଘାତ ଦେଇଥାଉ ଯେ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ତାଙ୍କ ମନରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଯାଏ । ମତଭେଦ ଖରାପ ନୁହେଁ । ସର୍ତ୍ତ ଅଛି ଯେ ଏଥିରୁ କିଛି ସକରାତ୍ମକ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ବାହାରିଥାଏ । ନଚେତ୍ ପୁରୁଣା ଏବଂ ପୁରୁଣା ଯୁକ୍ତି ଯୋଗୁଁ ସମ୍ପର୍କ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ ।

ଅନେକ ଥର ଝଗଡା ସମୟରେ ଆମେ ଅନୁଭବ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥାଉ ଯେ ଆମେ ପରସ୍ପରକୁ ବୁଝିବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି । ପ୍ରାୟତଃ ସାଥୀ ଜଣେ ଅପରିଚିତ ବ୍ୟକ୍ତି ପରି ଅନୁଭବ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ଏଠାରେ ସାବଧାନ ରୁହନ୍ତୁ । ଆପଣଙ୍କ ସାଥୀରେ ଭଲ ଜିନିଷ ମନେରଖନ୍ତୁ । ସମସ୍ତ ଭଲ ଜିନିଷ ମନେରଖ, ଯାହା ତୁମକୁ ତାଙ୍କ ପ୍ରତି ଆକର୍ଷିତ କଲା । କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘଟୁନାହିଁ ତେବେ ବୁଝନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ପରିବର୍ତ୍ତନର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି ।

ଏମିତି କିଛି ସମୟ ଅଛି, ଯେତେବେଳେ ଗଭୀର, ଆପଣ ଅନୁଭବ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି ଯେ ସଂପର୍କରେ ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବରେ ସଂଯୁକ୍ତ ରହିବାକୁ ଅନେକ ପ୍ରୟାସ ଆବଶ୍ୟକ । ଆମେ ସମ୍ପର୍କରୁ ବିଞ୍ଛିିନ୍ନ ଅନୁଭବ କରୁ । ଏହା ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ଏକ ଲକ୍ଷଣ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ କହିଥାଏ ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ବିରାମ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ନିଜ ସମ୍ପର୍କକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ କେଉଁ ଅଭ୍ୟାସ କିମ୍ବା ଜିନିଷ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବେ ତାହା ଲକ୍ଷ୍ୟ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy