ଏହି ଲକ୍ଷଣ ଶରୀରରେ ଜଳର ଅଭାବକୁ ସୂଚାଏ

0 183

ଡିହାଇଡ୍ରେସନ୍ ର ଲକ୍ଷଣ: ଯେତେବେଳେ ଶରୀର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ଜଳ ପାଇ ନଥାଏ, ଡିହାଇଡ୍ରେସନ୍ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜେ । ପ୍ରାୟତଃ ଲୋକମାନେ ଶରୀରରେ ଜଳ ଅଭାବ ସହିତ ଅତ୍ୟଧିକ ଶୋଷ ମେଣ୍ଟାନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହି ପ୍ରବନ୍ଧରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଶରୀରରେ ଜଳ ଅଭାବର ଏପରି ଲକ୍ଷଣ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ କହିବୁ, ଯାହା ବିଷୟରେ ଜାଣି ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ ।

ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଏବଂ ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା
ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ମଧ୍ୟ କ୍ରମାଗତ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ହେଉଛି, ତେବେ ଏହା ଡିହାଇଡ୍ରେସନ୍ ର ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ । ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହ ଏବଂ ଡିହାଇଡ୍ରେସନ୍ ହେତୁ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଣ ହେତୁ ଏହା ଘଟେ ।

ଖାଦ୍ୟ ଲୋଭ
ଡିହାଇଡ୍ରେସନ୍ ଅବସ୍ଥାରେ, ଲୋକମାନେ ପ୍ରାୟତଃ କ୍ଷୁଧା ଏବଂ ତୃଷା ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ବିଷୟରେ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ପଡ଼ନ୍ତି, ଏବଂ ଶୋଷକୁ ଖାଦ୍ୟର ଲୋଭ ବୋଲି ଭାବି ଅତ୍ୟଧିକ ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଗଳା ଅଧିକ ଶୁଷ୍କ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଯଦି ଶରୀରରେ ଖାଦ୍ୟ ହଜମ କରିବାକୁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ଜଳ ନଥାଏ, ତେବେ ଅଦୃଶ୍ୟତା, କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ଏବଂ ଅମ୍ଳତା ଭଳି ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ ।

ମୁହଁରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ଆସିବା
ମୁହଁରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ଆସିବା ମଧ୍ୟ ଜଳ ଅଭାବର ସଙ୍କେତ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଏ । ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ କମ୍ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା କେବଳ ଗଳାରେ ଶୁଷ୍କତା ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ନାହିଁ, ବରଂ ଜୀବାଣୁ ମଧ୍ୟ ପାଟିରେ ଅଧିକ ବ୍ୟାପିଥାଏ ।

ହୃଦଘାତ
ଜଳର ଅଭାବ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଥିବା ପ୍ଲାଜମା ଗଣନାକୁ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ, ଯାହା ରକ୍ତ ପ୍ରବାହକୁ ବଢାଇଥାଏ ଏବଂ ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନକୁ ବଢାଇଥାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହି ଲକ୍ଷଣକୁ ଚିହ୍ନି, ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ କେତେ ପରିମାଣର ଜଳ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ, ଏହା ମଧ୍ୟ ହୃଦୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବିଷୟ ହୋଇଥିବାରୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନେବାକୁ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

ଶୁଷ୍କ ଏବଂ ଅଳିଆ ଚର୍ମ
ଶରୀରରେ ଜଳ ଅଭାବ ହେତୁ ଚର୍ମ କେବଳ ଶୁଖିଯାଏ ନାହିଁ, ବରଂ ଚର୍ମରେ ସୂକ୍ଷ୍ମ ରେଖା ଏବଂ କୁଞ୍ଚନ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ । ଏହି ଲକ୍ଷଣ ଦର୍ଶାଏ ଯେ ଆପଣ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଜଳ ଅଭାବ ସହିତ ସଂଘର୍ଷ କରିଆସୁଛନ୍ତି ।

ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ: ପ୍ରବନ୍ଧରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ପରାମର୍ଶ ଏବଂ ପରାମର୍ଶଗୁଡିକ କେବଳ ସାଧାରଣ ସୂଚନା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପାଇଁ ଅଟେ ଏବଂ ଏହାକୁ ବୃତ୍ତିଗତ ଚିକିତ୍ସା ପରାମର୍ଶ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy