ହାତ ଓ ପାଦରେ ଝିମ୍‌ଝିମ୍ ଅନୁଭବ କରୁଛ କି? ଏହାର କାରଣ ଓ ପ୍ରତିକାର ଜାଣନ୍ତୁ

0 159

ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ହାତ ଓ ପାଦରେ ଝିମ୍‌ଝିମ୍ ହେବା ସମସ୍ୟା ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି । ଏହା ଏକ ସାଧାରଣ ସମସ୍ୟା, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଏହା ପ୍ରତିଦିନ ଘଟିବା ଆରମ୍ଭ କରେ ସେତେବେଳେ ଏହା ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ହୋଇଯାଏ । ଏହି ରୋଗର ଅନେକ କାରଣ ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ ଝିମଝମ ହୁଏ । ଆଜି ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ହାତ ଏବଂ ପାଦ ଝିମ୍‌ଝିମ୍ ହେବାର କାରଣ କ’ଣ ହୋଇପାରେ?

ଏହାର କାରଣ ଜାଣନ୍ତୁ
ବେଳେବେଳେ ଏହା ଅନୁଭବ କର ଯେ ପିମ୍ପୁଡ଼ି ହାତ ଏବଂ ପାଦରେ କ୍ରଲ୍ କରୁଛି କିମ୍ବା ଛୁଞ୍ଚି ଫୁଟିବା ପରି ଲାଗୁଛି । ଏହାର ଅର୍ଥ ଝିମଝିମ ହେବା । ଏହାର ଅନେକ କାରଣ ଅଛି, ଯେପରିକି ବେଳେବେଳେ ରକ୍ତ ହାତ ଏବଂ ପାଦରେ ପହଞ୍ଚେ ନାହିଁ ଏବଂ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ, ଏହି କାରଣରୁ ଏକ ଝିମ୍‌ଝିମ୍ ମଧ୍ୟ ହୁଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମେଦବହୁଳତା ମଧ୍ୟ ଟାଇଙ୍ଗ୍ ହୋଇପାରେ । ମଦ୍ୟପାନ ଏବଂ ଧୂମପାନ ଯୋଗୁଁ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଝିମ୍‌ଝିମ୍ ଭଳି ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ବେଳେବେଳେ ମଧୁମେହ ରୋଗୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଝିମ୍‌ଝିମ୍ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି । ଅନେକ ଥର, ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବସିବା ମଧ୍ୟ ଝିମ୍‌ଝିମ୍ ସେନ୍‌ସେସ୍ ସୃଷ୍ଟି କରେ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଗୋଟିଏ ଶୈଳିରେ ବସିବା ମଧ୍ୟ ଝିମ୍‌ଝିମ୍‌ର କାରଣ ହୋଇଯାଏ ।

ନିଜକୁ ଏହିପରି ରକ୍ଷା କର
ଝିମ୍‌ଝିମ୍ ଏକ ସାଧାରଣ ସମସ୍ୟା । କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଏହା ଆସେ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡେ । ଯଦି ଆପଣ ଝିମ୍‌ଝିମ୍ ରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ବ୍ୟାୟାମ କରିବା, ଢିଲା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା, ସନ୍ତୁଳିତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଉଚିତ ଏବଂ ଧୂମପାନ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଏହା ପରେ ମଧ୍ୟ, ଯଦି ଝିମ୍‌ଝିମ୍ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ରହିଥାଏ ତେବେ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯେତେବେଳେ ବି ତୁମେ ଏକ ଝିମ୍‌ଝିମ୍ ସେନ୍‌ସେସ୍ ଅନୁଭବ କରିବ, ଟିକିଏ ଚାଲ, ଏହା ତୁମକୁ ଆରାମ ଦେବ ।

ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ: ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା କିଛି ସୂଚନା ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଉପରେ ଆଧାରିତ । କୌଣସି ପରାମର୍ଶ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ଆପଣଙ୍କୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy