ମହାଶିବରାତ୍ରୀରେ କରନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ କାର୍ଯ୍ୟ, ଦୂର ହେବ ସମସ୍ୟା !

0 267

ଆଜି ମହାଶିବରାତ୍ରୀ। ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଆଜିର ଦିନଟି ଖୁବ୍ ପବିତ୍ର। ଏହି ଦିନ ପାଞ୍ଚଟି ଶୁଭ ଯୋଗ ଗଠନ କରାଯାଉଛି। ଏହି ଦିନ ନିଆଯାଇଥିବା କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହେବ। ଧନ ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣ ମହାଶିବରାତ୍ରୀ ଦିନ କିଛିଟା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ସୁଫଳ ମିଳିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ହିନ୍ଦୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ମହାଶିବରାତ୍ରୀ ଫାଲଗୁନ୍ ମାସ କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷ ଚତୁର୍ଦ୍ଧଶୀ ତିଥିରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏହି ଉତ୍ସବ ମାର୍ଚ୍ଚ ୮ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ଶିବ ଭକ୍ତମାନେ ଏହି ଦିନକୁ ଅତି ଉତ୍ସାହର ସହିତ ଅପେକ୍ଷା କରିଥାନ୍ତି। ପୂରାଣ ଅନୁଯାୟୀ ଭଗବାନ ଶିବ ଏବଂ ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କ ବିବାହ ମହାଶିବରାତ୍ରୀ ଦିନ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଦିନ ଉପବାସ ରଖିବା ଏବଂ ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ପୂଜା କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ।

ଏହି ଶୁଭ ଯୋଗ ଗଠନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି:

ଏଥର ମହାଶିବରାତ୍ରୀଙ୍କ ବିଶେଷ ଉତ୍ସବରେ ଅନେକ ଶୁଭ ଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହି ଶୁଭ ଯୋଗରେ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ମହାଶିବରାତ୍ରୀ ଦିନ ଶିବ ଯୋଗ, ସିଦ୍ଧ ଯୋଗ, ଗଜାକେସରୀ ଯୋଗ, ଧନ ଯୋଗ ଏବଂ ସର୍ଭାର୍ଥ ସିଦ୍ଧ ପରି ଶୁଭ ଯୋଗ ଗଠନ ହେଉଛି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏହି ଦିନର ଗୁରୁତ୍ୱ ଆହୁରି ବଢ଼ିଯାଇଛି। ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ, ଏହି ଶୁଭ ଯୋଗ ପାଇଁ କିଛି ବିଶେଷ ଉପଚାର ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ଏହି ପ୍ରତିକାରଗୁଡିକ କରି, ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧା ଦୂର ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ରାଶିରେ ଗ୍ରହ ଏବଂ ନକ୍ଷତ୍ରମାନଙ୍କର ସ୍ଥିତି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇଥାଏ।

ସମୃଦ୍ଧତା ହାସଲ କରିବାର ଉପାୟ:

ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ମହାଶିବରାତ୍ରୀରେ ଶିବ ମନ୍ଦିର ଯିବା ଏବଂ ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ପୂଜା କରିବା ଏବଂ ଘିଅ ଦୀପ ଜାଳିବା ଶୁଭ ଫଳାଫଳ ଆଣିଥାଏ। କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅନୁଯାୟୀ, ପୂର୍ବ ଜନ୍ମରେ କୁବେର ଦେବ ରାତିରେ ଶିବଲିଙ୍ଗଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇ ଦୀପ ଜାଳିଥିଲେ, ସେଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଦେବତାମାନଙ୍କର କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ପ୍ରତିକାର ଅନୁସରଣ କରି ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଅର୍ଥ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଥାଏ।

ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବା ପାଇଁ ମହାଶିବରାତ୍ରୀଙ୍କ ଦିନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର। ଏହି ଦିନ, ଏକ କଦଳୀ ଗଛ ତଳେ ଠିଆ ହୋଇ ଖୀର ଏବଂ ଘିକୁ ଅର୍ପଣ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ସହିତ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ବିଶେଷ ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ ଏବଂ ସାମଗ୍ରୀକ ବିକାଶ ହୋଇଥାଏ।

ପାପରୁ ମୁକ୍ତି:

ମହାଶିବତ୍ରୀ ଦିନ ପାପରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଗରିବ ଏବଂ ଅଭାବୀ ଲୋକଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ଦାନ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଦିନ ଦାନ ଜଣକୁ ପାପରୁ ମୁକ୍ତ କରିଥାଏ ଏବଂ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ କୃପା ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟକ୍ତି ଜନ୍ମ ଓ ମୃତ୍ୟୁ ବନ୍ଧନରୁ ମୁକ୍ତ ହୋଇଯାଏ।

​Disclaimer: ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଓ ସାଧାରଣ ଅନୁମାନ ଉପରେ ଆଧାରିତ। କେବଳ ସୂଚନା ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଛି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy