ଟମାଟୋ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କର୍କଟ ରୋଗ ଭଲ ହୋଇପାରେ, ଏହାର ଫାଇଦା ଜାଣନ୍ତୁ

0 275

ଟମାଟୋ ଉପକାରିତା: ଟମାଟୋ ହେଉଛି ପ୍ରତ୍ୟେକ ପନିପରିବାର ଜୀବନ । ଏହା ସାଲାଡ, ଚଟନି, ସସ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ତିଆରିରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ଏଥିରେ ଅନେକ ପୁଷ୍ଟିକର ଉପାଦାନ ଏବଂ ଅନେକ ଆଞ୍ଚିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ (ଟମାଟୋ), ଯାହା ଶରୀରକୁ କର୍କଟ ଭଳି ବିପଦଜନକ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ଏବଂ ଦୁର୍ବଳତା ଭଳି ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବାରେ ଟମାଟୋ ମଧ୍ୟ ଉପଯୋଗୀ ହୋଇପାରେ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଟମାଟୋର ଲାଭ କ’ଣ … ।

ଟମାଟୋ କାହିଁକି ଏତେ ଲାଭଦାୟକ?
ଟମାଟୋରେ ଲାଇକୋପିନ୍ ନାମକ ଏକ ଆଞ୍ଚିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଥାଏ, ଯାହା ହୃଦରୋଗ ଏବଂ କର୍କଟ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ହ୍ରାସ କରିଥାଏ । ଟମାଟୋରେ କେବଳ ଭିଟାମିନ୍ ସି ନୁହେଁ, ସୋଡିୟମ୍‌, ଫସଫରସ୍‌, କ୍ୟାଲସିୟମ୍‌, ପୋଟାସିୟମ୍‌, ମ୍ୟାଗ୍‌ନେସିୟମ୍ ଏବଂ ସଲଫର୍ ଭଳି ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ତଥା ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଉପାଦାନ ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ । ଏଥିରେ ଥିବାଗ୍ଲୁଟାଥିଅନ୍ ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇଥାଏ ଏବଂ ଶରୀରକୁ ପ୍ରୋଷ୍ଟେଟ୍ କର୍କଟରୁ ମଧ୍ୟ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ । ଏହା ଏକ ଭଲ ଆଞ୍ଚିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଭାବରେ କାମ କରେ, ସେଥିପାଇଁ ଏହା ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ସଂଚାଳନକୁ ସ୍ୱାଭାବିକ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ।

ଟମାଟୋର ଲାଭ କ’ଣ?
କର୍କଟ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ହ୍ରାସ କରନ୍ତୁ
ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ଯଦି ମହିଳାମାନେ ମେନୋପୋଜ ପରେ ଟମାଟୋ ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ସ୍ତନ କର୍କଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଯଥେଷ୍ଟ କମିଯାଏ । ଏଥିରେ ଗ୍ଲୁଟାଥିଅନ୍ ନାମକ ଏକ ଆଞ୍ଚିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ହରମୋନ୍ ଉପରେ ସକରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇ କର୍କଟ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ହ୍ରାସ କରିଥାଏ ।

ଓଜନ ହ୍ରାସ
କମ୍ କ୍ୟାଲୋରୀଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ହୋଇ, ଏହି ଟମାଟୋ ଆପଣଙ୍କ ଓଜନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖେ । ପାଣି ସହିତ ଏଥିରେ ବହୁ ଫାଇବର ମଧ୍ୟ ଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ, ଏହା ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏହାର ଓଜନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଗୁଣ ଯୋଗୁଁ ଏହାକୁ \’ଫିଲିଙ୍ଗ ଫୁଡ\’ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ।

ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କର
ଟମାଟୋରେ ଭିଟାମିନ୍ ଏବଂ କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ହାଡର ଟିସୁକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଥାଏ । ଟମାଟୋ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ମସ୍ତିଷ୍କ ରକ୍ତସ୍ରାବ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରେ । ଏହା ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଥାଏ ।

ହଜମ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରନ୍ତୁ
ଟମାଟୋରେ ଥିବା କ୍ଲୋରାଇନ୍ ଏବଂ ସଲଫର୍ କାରଣରୁ ହଜମ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ହୁଏ ଏବଂ ଗ୍ୟାସ୍ ଏବଂ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ଭଳି ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୁଏ । ଆମ ଶରୀରରୁ ଖରାପ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରିବାରେ ଟମାଟୋ ମଧ୍ୟ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ: ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା କିଛି ସୂଚନା ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଉପରେ ଆଧାରିତ । କୌଣସି ପରାମର୍ଶ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ଆପଣ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଜରୁରୀ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy