ଏହି ତାରିଖ ପୂର୍ବରୁ ମାଗଣାରେ ଆଧାର କାର୍ଡ ଅପଡେଟ୍ କରନ୍ତୁ, ଜାଣନ୍ତୁ

0 765

ଆଧାର କାର୍ଡ ଅପଡେଟ୍‌: ଆଜିକାଲି ଆଧାର କାର୍ଡ ହେଉଛି ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ । ଟ୍ରେନ୍ ଟିକେଟ କିଣିବା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଯେକୌଣି ସରକାରୀ ଯୋଜନା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବା ପାଇଁ ଆଧାର କାର୍ଡ ଆବଶ୍ୟକ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ UIDAIଓ କହିଛି ଯେ, ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ୧୦ ବର୍ଷ ଧରି ତାଙ୍କର ଆଧାର କାର୍ଡ ଅପଡେଟ୍ କରିନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସେ ଯଥାଶୀଘ୍ର ତାହା କରିବା ଉଚିତ୍ ।

ଆଧାର କାର୍ଡକୁ ଅପଡେଟ୍ କରିବା ପାଇଁ ଉଭୟ ଆଧାର କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ଅନଲାଇନ୍‌ରେ ୫୦ ଟଙ୍କା ଦେୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ତଥାପି, ବର୍ତ୍ତମାନ UIDAI ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଆଧାର କାର୍ଡ ପାଇବା ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ଦେଉଛି । ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୪, ୨୦୨୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ମାଗଣାରେ ଆଧାର କାର୍ଡକୁ ଅନଲାଇନରେ ଅପଡେଟ୍ କରିପାରିବେ ।

ଆଧାର କାର୍ଡକୁ କିପରି ଅପଡେଟ୍ କରିବେ
ଆଧାର କାର୍ଡ ଅପଡେଟ୍ କରିବାକୁ, ଆପଣଙ୍କୁ UIDAI ର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ଯିବାକୁ ପଡିବ ।
ଏହା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଧାର ନମ୍ବର ଏବଂ OTP ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ପଡିବ ।
ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କୁ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଅପଡେଟ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବାକୁ ଏବଂ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ ।
ଏହା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଡ୍ରପ୍ ତାଲିକାରେ ଆଇଡି-ପ୍ରୁଫ୍ ଏବଂ ଠିକଣା ପ୍ରୁଫ୍ ର ଏକ କପି ସ୍କାନ୍ ଏବଂ ଅପଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ ।
ବର୍ତ୍ତମାନ ଦାଖଲ କରିବା ପରେ ଆପଣ ଅନୁରୋଧ ନମ୍ବର ପାଇବେ ।
ଆପଣ ଅନୁରୋଧ ନମ୍ବର ଦ୍ୱାରା ଆଧାର ଅଦ୍ୟତନ ସ୍ଥିତି ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବେ ।
ଆପଣଙ୍କର ଆଧାର କାର୍ଡ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଅପଡେଟ୍ ହେବ ।

ଅନଲାଇନ୍‌ରେ କ’ଣ ଅପଡେଟ୍ ହୋଇପାରିବ
ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଆଧାର କାର୍ଡ ୧୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ପୁରୁଣା ଏବଂ ଆପଣ ଏହାକୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅପଡେଟ୍ କରିନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଅପଡେଟ୍ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଆପଣ ଅନଲାଇନ୍‌ରେ ଆଧାର କାର୍ଡରେ ନାମ, ଠିକଣା, ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଏବଂ ଇ-ମେଲ୍ ଆଇଡି କାର୍ଡ ଅପଡେଟ୍ କରିପାରିବେ । ତଥାପି, ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍ ଅପଡେଟ୍ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ ଆଧାର କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ ।

ଆଧାର କେନ୍ଦ୍ରରେ ଚାର୍ଜ ଦେବାକୁ ପଡିବ
ଆପଣ କେବଳ ୧୪ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାଗଣାରେ ଆଧାର କାର୍ଡ ଅପଡେଟ୍ କରିପାରିବେ । ଯଦି ଆପଣ ଆଧାର କାର୍ଡକୁ ଅଫଲାଇନରେ ଅପଡେଟ୍ କରନ୍ତି ଯଥା ଆଧାର କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଯାଇ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଚାର୍ଜ ଦେବାକୁ ପଡିବ ।

ଆଧାର କେନ୍ଦ୍ରର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଦ୍ୟତନ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ୫୦ ଟଙ୍କା ଚାର୍ଜ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କର ନାମ ଏବଂ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଅପଡେଟ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଚାର୍ଜ ଦେବାକୁ ପଡିବ ।

ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୪ ପରେ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନଲାଇନ୍ ଅପଡେଟ୍ ପାଇଁ ଏକ ଚାର୍ଜ ଦେବାକୁ ପଡିବ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy