ମଧୁମେହ ରୋଗୀମାନେ ଜଳଖିଆରେ ସାଲାଡ୍ ଓ ପନିପରିବା ଖାଇବା ଆବଶ୍ୟକ, ଜାଣନ୍ତୁ

0 124

ମଧୁମେହ ପାଇଁ ପନିପରିବା: ଯଦି ଆପଣ ଜଣେ ମଧୁମେହ ରୋଗୀ, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ସାଲାଡ ଏବଂ ପନିପରିବା ଖାଆନ୍ତୁ । ମଧୁମେହ ରୋଗୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ଫାଇବର ସମୃଦ୍ଧ ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଏହା ଚିନି ବା ସୁଗାରସ୍ତରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖେ ।

ଖରାପ ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସ ଏବଂ ଜୀବନଶୈଳୀ ହେତୁ ଦେଶରେ ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ରକ୍ତରେ ସୁଗାର ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଶରୀରର ଅନେକ ଅଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ । ସେଥିପାଇଁ ମଧୁମେହକୁ ନୀରବ ଘାତକ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ।

ଯଦି ତୁମେ ମଧୁମେହ ରୋଗୀ ତେବେ ତୁମେ ନୀଳ କୋବି ଖାଇବା ଜରୁରୀ । କାରଣ ଏଥିରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣର ଆଇରନ୍‌, ଭିଟାମିନ୍ ସି, ଫାଇବର, ପ୍ରୋଟିନ୍‌, କ୍ୟାଲସିୟମ୍‌, ସେଲେନିୟମ୍ ଏବଂ ମ୍ୟାଗ୍‌ନେସିୟମ୍ ଥାଏ । ସବୁଜ ପନିପରିବାରେ ସଲଫୋରାଫେନ୍ ଥାଏ, ଯାହା ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାରେ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ପାଳଙ୍ଗ ଏକ ପ୍ରକାର ସୁପରଫୁଡ୍ । ଏଥିରେ ଲୌହ, ଭିଟାମିନ୍ ସି ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଗୁଣ ରହିଛି । ଏହା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇଥାଏ । ମଧୁମେହରେ ପୀଡିତ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ପାଳଙ୍ଗ ଖାଇବା ଜରୁରୀ । ଏଥିରେ କମ୍ ଗ୍ଲାଇସେମିକ୍ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ଅଛି (୧୫) । ଯାହା ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଭଲ ।

କାକୁଡିରେ ପ୍ରଚୁର ଜଳ ଥାଏ । ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ଜଳ ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୁଏ । କାକୁଡି ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତର ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଏହାର ଜିଆଇ ହେଉଛି ୧୪ ।

ଗାଜରରେ ବିଟା କାରୋଟିନ୍‌, ଫାଇବର, ଭିଟାମିନ୍ ଏ, ପୋଟାସିୟମ୍ ପରି ପୋଷକ ତତ୍ୱ ରହିଥାଏ । ଯାହା ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ଆପଣ ଗାଜରକୁ ସିଝାଇ ମଧ୍ୟ ଖାଇପାରିବେ ।

ଭେଣ୍ଡିରେ ପୋଟାସିୟମ୍‌, ଭିଟାମିନ୍ ବି, ଭିଟାମିନ୍ ସି, ଫୋଲିକ୍ ଏସିଡ୍‌, ଫାଇବର ଏବଂ କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ଭରପୂର ଅଟେ । ଯଦି ମଧୁମେହ ରୋଗୀ ଏହାକୁ ପ୍ରତିଦିନ ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ହେବ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy