ହୃଦଘାତର କେତେ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଶରୀର ସଙ୍କେତ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରେ, ଜାଣନ୍ତୁ

0 229

ହୃଦଘାତର ଚେତାବନୀ ସଙ୍କେତ: ଆଜିକାଲି ହୃଦୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ପ୍ରତିଦିନ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ କେଉଁଠି ନା କେଉଁଠି ହୃଦଘାତର ଖବର ଶୁଣୁଥିବେ । ଯଦି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ, ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ୍ର ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ହୃଦଘାତର ଆଶଙ୍କା ଯଥେଷ୍ଟ ବଢିଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ହୃଦଘାତ ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ୟାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକର ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ପଡିବ ।

ହୃଦଘାତର ଏକ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ

ହୃଦଘାତର କାରଣ ହେଉଛି ଖରାପ ଜୀବନଶୈଳୀ ଏବଂ ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯେକୌଣସି ଉପାୟରେ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନଶୈଳୀରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶରୀରରେ ଘଟୁଥିବା ସାମାନ୍ୟ ବ୍ୟାଧି ପ୍ରତି ଆଗରୁ ଧ୍ୟାନ ଦେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି । କାରଣ କୁହାଯାଏ ଯେ ହୃଦଘାତର ଏକ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଶରୀର ଅନେକ ଉପାୟରେ ସଙ୍କେତ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଥାଏ । ଯଦି ଏହା ଠିକ୍ ସମୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୁଏ, ତେବେ ହୃଦଘାତକୁ ଏଡାଯାଇପାରିବ ।

ହୃଦଘାତର ଏକ ମାସ ପୂର୍ବରୁ କେଉଁ ପ୍ରକାରର ସଙ୍କେତ ଦେଖାଯାଏ?

ହୃଦଘାତ ପୂର୍ବରୁ ଶରୀରରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ । ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ଏତେ ଛୋଟ ଯେ ଆମେ ପ୍ରାୟତଃ ସେଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଜାଣିନାହୁଁ । ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଏହା ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏକ ଗମ୍ଭୀର ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରେ । ଆଜି ଆମେ କେବଳ ସଙ୍କେତ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ।

ହୃଦଘାତ ପୂର୍ବରୁ ରୋଗୀ ଦୁର୍ବଳତା ଅନୁଭବ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଶୋଇବାରେ ଅସୁବିଧା ହୁଏ ।

କିଛି ଲୋକ ହୃଦଘାତ ପୂର୍ବରୁ ନିଦ୍ରାର ଅଭାବ ଏବଂ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଏପରି କିଛି ଲକ୍ଷଣ କିଛି ଲୋକଙ୍କ ଶରୀରରେ ଦେଖାଯାଏ । ଦେହରୁ ଝାଳ ବୋହିବା ସହିତ ଦୁର୍ବଳତା ଅନୁଭବ କରିବା ।

କେତେକ ରୋଗୀ ବାନ୍ତି ଭଳି ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ହାତ ଏବଂ ଗୋଡରେ ଦୁର୍ବଳତା ଅନୁଭବ ହୁଏ ।

ଶୋଇବା ସମୟରେ ନିଃଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହୃଦଘାତର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ ।

ଯଦି ଆପଣ ହୃଦଘାତରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକର ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ପଡିବ ।

ଯଦି ଆପଣ ହୃଦଘାତରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ପ୍ରତିଦିନ ଅଧ ଘଣ୍ଟା ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଏସବୁ ବ୍ୟତୀତ ଫାଇବରରେ ଭରପୂର ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ । ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଏବଂ ଚର୍ବି ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ।

ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଯଦି ଆପଣ ହୃଦଘାତରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ଜଙ୍କ, ବାହ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ, ଲୁଣ ଏବଂ ଚିନି ବ୍ୟବହାରକୁ କମ୍ କରନ୍ତୁ । ଏସବୁ ବ୍ୟତୀତ ସର୍ବଦା ନିଜ ଓଜନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ମଦ୍ୟପାନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ: ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା କିଛି ସୂଚନା ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଉପରେ ଆଧାରିତ । କୌଣସି ପରାମର୍ଶ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ଆପଣ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଜରୁରୀ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy