ଶନିବାର ଦିନ କେଉଁ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍‌? ଜାଣନ୍ତୁ

0 256

ଶନିବାର ନିୟମ: ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ କର୍ମ ପ୍ରଦାନକାରୀ ଏବଂ ଦଣ୍ଡନିଧିକାରୀ କୁହାଯାଏ । କାରଣ ଶନି ଦେବ କାର୍ଯ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଶୁଭ ଫଳାଫଳ ଦିଅନ୍ତି ଏବଂ ଦଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ଦିଅନ୍ତି । ଶନି ଦେବଙ୍କ ଶୁଭ ଫଳାଫଳ ହେତୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଜୀବନ ସ୍ୱର୍ଗ ପରି ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ସେ ସମସ୍ତ ସୁଖ ଉପଭୋଗ କରନ୍ତି ।

କିନ୍ତୁ ଯଦି କୌଣସି କାରଣରୁ ଶନି ଦେବ କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ଜୀବନ ନର୍କ ଭଳି ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ହୁଏ । ଶନିବାର ହେଉଛି ଶନି ଦେବଙ୍କର ପ୍ରିୟ ଦିନ । ତେଣୁ, ଏହି ଦିନ ଏପରି କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ କର ନାହିଁ, ଯାହା ଶନି ଦେବଙ୍କ ଅସନ୍ତୋଷର କାରଣ ହୋଇପାରେ ।

ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଏହିପରି ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ କହିଥାଏ ଯାହାକୁ ଶନିବାର ଦିନ ଏଡାଇବା ଉଚିତ୍ । କାରଣ ଯଦି ଶନିବାର ଦିନ ଏହିସବୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଏ, ତେବେ ଶନି ଦେବ ବହୁତ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇ ଦଣ୍ଡ ଦିଅନ୍ତି । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏପରି ଜିନିଷ ବିଷୟରେ ଯାହା ଶନିବାର ଦିନ ଭୁଲ୍ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

ଶନିବାର ଦିନ ଏହିସବୁ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ
କେଶ କିମ୍ବା ନଖ କାଟନ୍ତୁ ନାହିଁ: ଶନିବାର ଦିନ କେଶ, ଦାଢି କିମ୍ବା ନଖ କାଟିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଏହା ଜୀବନ ଉପରେ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ଦ୍ୱାରା ଶନି ଦୋଷ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ ।

ଲୁହା କିଣନ୍ତୁ ନାହିଁ: ଲୁହା ଶନି ଗ୍ରହ ସହିତ ଜଡିତ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଶନିବାର ଲୁହା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କୌଣସି ଜିନିଷ କିଣନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏହା କରିବା ଫଳରେ ଘରେ ଅସନ୍ତୋଷ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ଏବଂ ପାରିବାରିକ ସମ୍ପର୍କରେ ମତଭେଦ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ । ଯଦିଓ ଭୁଲରେ ଆପଣ ଶନିବାର ଦିନ ଏକ ଲୁହା ଜିନିଷ କିଣୁଛନ୍ତି, ଏହାକୁ ଘର ବାହାରେ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦିନରେ ନିଅନ୍ତୁ । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଶନିବାର ଦିନ ଲୁହା କିଣିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ । ଏହା କରି ଆପଣଙ୍କୁ ଶନି ଦେବଙ୍କ ଅସନ୍ତୋଷର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିପାରେ ।

ଲୁଣ କିଣନ୍ତୁ ନାହିଁ: ଶନିବାର ଦିନ ଲୁଣ କିଣିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା, ବ୍ୟକ୍ତି ଋଣରେ ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିପାରେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶନିବାର ଦିନ ଲୁଣ କିଣିବା ଦ୍ୱାରା ଶନି ଦୋସା ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ ।

ମାଂସାହାରୀ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ: ଶନିବାର ଦିନ ଅଣ ଶାକାହାରୀ ବା ମାଂସାହାରୀ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏହି ଦିନ ଶାନି ଦେବ ଯେଉଁମାନେ ଶାକାହାରୀ ଖାଦ୍ୟ ଖାଉଛନ୍ତି କିମ୍ବା ରାନ୍ଧନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ଦିଅନ୍ତି । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଶନିବାର ଦିନ ମଦ୍ୟପାନ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

ପୁରୁଷମାନେ ଶଶୁର ଘରକୁ ଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ: ଯେପରି ବିବାହ ପରେ ଜଣେ ମହିଳା ତାଙ୍କ ଶାଶୁ ଘରକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଶୁଭ ଏବଂ ଶୁଭ ସମୟ ଅଛି, ସେହିଭଳି ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ଲାଗି ମଧ୍ୟ ଶଶୁର ଘର ଯିବା ଲାଗି କିଛି ନିୟମ ରହିଛି । ଶନିବାର ଦିନ ପୁରୁଷମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଶଶୁର ଘରକୁ ଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ । ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶଶୁର ଘର ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ ।

ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ: ଏଠାରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ସୂଚନା କେବଳ ଅନୁମାନ ଏବଂ ସୂଚନା ଉପରେ ଆଧାରିତ । ଏହାକୁ କେବଳ ସୂଚନା ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy