ନିଦ୍ରା ଅଭାବ ଯୋଗୁୁଁ ଶିଶୁର ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପ ହୋଇପାରେ, ଜାଣନ୍ତୁ

0 168

ଶିଶୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଟିପ୍ସ: ପିଲାମାନଙ୍କର ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନିଦ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ପିଲାଦିନରେ ନିଦ୍ରାର ଅଭାବ ହେତୁ ଏହା ପିଲାମାନଙ୍କର ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ବିଶେଷକରି ସାଇକୋସିସ୍ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢିଥାଏ ।

ବ୍ରିଟେନରେ ଏକ ବିଶେଷ ପ୍ରକାରର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଇଥିଲା

ବ୍ରିଟେନର ବର୍ମିଂହାମ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଥିଲେ । ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ୧୨ ହଜାର ପିଲାଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି । ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଶୋଇବା ଶୈଳୀ ଉପରେ ନଜର ରଖାଯାଇଥିଲା । ଏହି ବିଶେଷ ପ୍ରକାରର ଅନୁସନ୍ଧାନରେ, ଗବେଷକ ୬ ମାସରୁ ୭ ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଶୋଇବା ଅବଧି ଉପରେ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ, ୨୪ ବର୍ଷ ପରେ ସେମାନଙ୍କର ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ମଧ୍ୟ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି

ଏହି ଗବେଷଣାର ଫଳାଫଳ ବହୁତ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଥିଲା । ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ଯେଉଁ ପିଲାମାନେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ କମ୍ ଶୋଇଥା’ନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ସେ ବଡ ହେଲେ କିମ୍ବା ଯେତେବେଳେ ସେ ନିଜ ବୟସରେ ପହଞ୍ଚିଲେ, ସାଇକୋସିସ୍ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଚାରି ଗୁଣ ବଢିଗଲା । ସାଇକୋସୋମାଟିକ୍ ରୋଗ ହେଉଛି ଏକ ରୋଗ ଯେଉଁଥିରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଧ୍ୟାନ ବାସ୍ତବତା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଏ ଏବଂ ଭ୍ରମ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ।

ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନରେ, ନିଦ୍ରା ଅଭାବ ଏବଂ ସାଇକୋସିସ୍ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ କାରଣ ସମ୍ପର୍କ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି । ଏହି ଦୁଇଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲିଙ୍କ୍ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି । ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ପିଲାଟି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରାତିରେ ଶୋଇବା ଉଚିତ୍ । ଯଦି ଶିଶୁର ଶୋଇବା ସହିତ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହେଉଛି ତେବେ ସେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଉଚିତ୍ । ସାଇକୋସିସ୍ ରୋକିବା ପାଇଁ ନିଜେ ଆରମ୍ଭରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ।

ଆପଣଙ୍କ ପିଲା ଭଲ ଶୋଇବା ପାଇଁ ଏହି ବିଶେଷ ଟିପ୍ସଗୁଡିକ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ ।

ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶୋଇବାକୁ ଦିଅ ଏବଂ ପ୍ରତିଦିନ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟରେ ଜାଗ୍ରତ ହୁଅ ।

ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଟିଭି କିମ୍ବା ମୋବାଇଲ୍ ଦେଖାନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଇଲେକ୍‌ଟ୍ରୋନିକ୍ ଉପକରଣଗୁଡ଼ିକୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ବ୍ୟବହାର କମ୍ କରନ୍ତୁ ।

ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଶାନ୍ତ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତୁ ।

ପ୍ରତିଦିନ ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତୁ । ଭଲ ନିଦ ପାଇଁ ଏହା ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ ।

ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ଭଲ ନିଦ କେବଳ ଶାରୀରିକ ବିକାଶ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନୁହେଁ ବରଂ ଶିଶୁର ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ପିଲାମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅଭିଭାବକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଅଭ୍ୟାସ ଉପରେ ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନେବା ଜରୁରୀ । ଯାହାଫଳରେ ପିଲାଟି ଭଲ ନିଦ ହୁଏ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy