ଗ୍ରୀଷ୍ମ ସମୟରେ ହାଇ-ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ଥିବା ରୋଗୀ କେଉଁ ଫଳ ଖାଇବା ଉଚିତ୍‌?

0 160

ଯେତେବେଳେ ଶରୀରରେ ପ୍ୟୁରିନ୍ର ପରିମାଣ ବଢିବାରେ ଲାଗେ, ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗେ । ହାଇ-ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ରେ ପୀଡିତ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଖାଦ୍ୟର ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି । କାରଣ ଖାଇବା ପିଇବାରେ ଟିକିଏ ଅସାବଧାନତା ମଧ୍ୟ ଗଣ୍ଠି, ହାଡ ଏବଂ ଫୁଲା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ । ଯେତେବେଳେ ଶରୀରରେ ୟ୍ୟୁରିନ୍ ଭାଙ୍ଗିବା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ, ଏହା ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ସୃଷ୍ଟି କରେ ।

ଅତ୍ୟଧିକ ମଦ୍ୟପାନ, କମ୍ ଶାରୀରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ, ହାଇ-ପ୍ରୋଟିନ୍ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଖରାପ ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ଔଷଧ ନ ନେଇ ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ବିଶେଷ କୌଶଳ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ।

ଯଦି ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ବୃଦ୍ଧି ହୁଏ ତେବେ ଆପଣ ଏହି ଫଳଗୁଡିକ ଖାଇପାରିବେ

ଜାମୁ କୋଳି

ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ କଳା ଜାମୁ କୋଳିର ସିଜିନ ଥାଏ । ଏଥିରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଭରପୂର ଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ଜାମୁ କୋଳି ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ କୁ କିଛି ପରିମାଣରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରିବ । ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ଜାମୁ କୋଳି ଶରୀରକୁ ଡିଟକ୍ସାଇଫ୍ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଏହା ଶରୀରରେ ଫୁଲାକୁ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ । ଏସିଡ୍ ସ୍ତର ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଥାଏ । ହାଇ- ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ରୋଗୀମାନେ ଆରାମରେ ଜାମୁ କୋଳି ଖାଇପାରିବେ ।

ଚେରି
ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଚେରି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ଏସିଡ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକ ଚେରିରେ ମିଳିଥାଏ । ଲାଲ୍ ଚେରିରେ ଭିଟାମିନ୍ ବି-୬, ଭିଟାମିନ୍ ଏ, ଭିଟାମିନ୍ କେ, ଭିଟାମିନ୍ ସି, ଭିଟାମିନ୍ ଏ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ବି ମିଳିଥାଏ । ଅନେକ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ଚେରିରେ ମିଳିଥାଏ ।

କଦଳୀ- ଯଦି ଆପଣ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ବିପଦକୁ ଏଡାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ପ୍ରତିଦିନ କଦଳୀ ଖାଆନ୍ତୁ । କଦଳୀରେ ପ୍ୟୁରିନ୍ କମ୍ ଥାଏ । କଦଳୀ ଖାଇଲେ ହାଇ-ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରେ । ଗୁଣ୍ଡ ସମସ୍ୟାରେ କଦଳୀ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । କଦଳୀ ଖାଇବା ଶରୀରକୁ ତତକ୍ଷଣାତ୍ ଶକ୍ତି ଯୋଗାଇଥାଏ ।

କିୱି

ଖଟା ଏବଂ ରସଯୁକ୍ତ ଫଳ କିୱି ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ରେ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ । କିୱି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ କିଛି ପରିମାଣରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇପାରିବ । ଏଥିରେ ଭିଟାମିନ୍ ସି, ଭିଟାମିନ୍ ଇ, ପୋଟାସିୟମ୍ ଏବଂ ଫୋଲେଟ୍ ଥାଏ । ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ସହଜରେ ଶୌଚାଳୟ ଦେଇ ବାହାରିଥାଏ । ପ୍ରତିଦିନ କିୱି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଥାଏ ।

ଆପଲ୍‌

ଗ୍ରୀଷ୍ମ ହେଉ କିମ୍ବା ଶୀତ ହେଉ, ପ୍ରତିଦିନ ଆପଲ୍ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ । ଆପଲରେ ହାଇ- ଫାଇବର ଥାଏ । ଏହା ହଜମ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଭଲ । ଆପଲ୍ ହେଉଛି ଏକ ଫଳ ଯାହା ରକ୍ତରେ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ଜମାକୁ ରୋକିଥାଏ । ଆପଲ୍ ଖାଇବା ଦୈନନ୍ଦିନ କାମ କରିବାକୁ ଶକ୍ତି ଦେଇଥାଏ ।

ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ: ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା କିଛି ସୂଚନା ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଉପରେ ଆଧାରିତ । କୌଣସି ପରାମର୍ଶ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ଆପଣ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଜରୁରୀ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy