ସେକ୍ସୁଆଲ ହାଇଜିନ୍ ଉପରେ କିଏ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦିଏ, ମହିଳା ନା ପୁରୁଷ?

0 112

ସେକ୍ସୁଆଲ ହାଇଜିନ୍ ବା ଯୌନ ସ୍ୱଚ୍ଛତାର ଯତ୍ନ ନେବା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଜରୁରୀ ଅଟେ, ସେ ପୁରୁଷ କିମ୍ବା ମହିଳା ହୁଅନ୍ତୁ । ଏହା ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ଭଲ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଆଜି ଆମେ ଦେଖିବା ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କିଏ ଯୌନ ସ୍ୱଚ୍ଛତାର ଯତ୍ନ ନିଏ ଏବଂ ଏହା ପଛର କାରଣ କ’ଣ? ଯୌନ ସ୍ୱଚ୍ଛତାର କାହିଁକି ଅଧିକ ଯତ୍ନବାନ ହେବା ଉଚିତ୍‌?

ଯୌନ ସ୍ୱଚ୍ଛତା କାହିଁକି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ?
ଯୌନ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଆମକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ଆମେ ଆମ ଶରୀରକୁ ସଫା ରଖୁ ଏବଂ ବିଶେଷ ଭାବରେ ସେହି ଅଂଶଗୁଡ଼ିକର ଯତ୍ନ ନେଉ ଯାହା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଅଟେ । ଯେତେବେଳେ ଆମେ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ସଫା କରୁ, ଆମ ଶରୀରରେ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମ୍ ଥାଏ । ଏହା ଆମକୁ ସତେଜ ଏବଂ ଖୁସି ରଖେ । ଯୌନ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ସହିତ ଆମେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ନିରାପଦରେ ବଞ୍ଚିପାରିବା । ତେଣୁ, ପ୍ରତିଦିନ ଭଲ ଭାବରେ ସଫା କରିବା ଏବଂ ଏହାର ଗୁରୁତ୍ୱ ବୁଝିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ ।

କିଏ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତି?
ମହିଳାମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତାର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତି । ଶରୀରକୁ ସଫା ରଖିବା ପାଇଁ ସେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉତ୍ପାଦ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି । ଏହା ସେମାନଙ୍କୁ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ ଏବଂ ସେମାନେ ସୁସ୍ଥ ରୁହନ୍ତି । ଏହି ଭଲ ସଫେଇ ଅଭ୍ୟାସ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସାଥୀ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ଏହି ଉପାୟରେ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପରିଷ୍କାର ରହିବା ଭଲ ।

ପୁରୁଷମାନଙ୍କର ଅବସ୍ଥା କ’ଣ?
ପୁରୁଷମାନେ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱଚ୍ଛତାର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ମହିଳାଙ୍କ ତୁଳନାରେ କମ୍ । ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଭଲ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଅଭ୍ୟାସ ବିକାଶ କରିବା ଉଚିତ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ସୁସ୍ଥ ରହିପାରିବେ । ଏହା ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ପାଇଁ ସକ୍ରିୟ ହେବା ଉଚିତ୍ ।

ଯୌନ ସ୍ୱଚ୍ଛତାର ଉପକାର
ଯୌନ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ବଜାୟ ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମିଯାଏ, ଯାହା ଯୌନ ଜୀବନକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ । ଏହା ମଧ୍ୟ ଆମ ସମ୍ପର୍କ ଉପରେ ଆରାମ ଏବଂ ବିଶ୍ୱାସ ବଢାଇଥାଏ । ଆମକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ସହିତ ଏହା ଆମର ସମ୍ପର୍କକୁ ମଧ୍ୟ ମଜବୁତ କରେ । ତେଣୁ, ଆମେ ଯୌନ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଉପରେ ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନେବା ଉଚିତ୍ । ପୁରୁଷ କିମ୍ବା ମହିଳା, ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଯୌନ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଏହା ବିଷୟରେ ସଚେତନ ହେବା ଏବଂ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଏକ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ସନ୍ତୋଷଜନକ ଜୀବନ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy