ରିଲେସନସିପ୍‌ରେ ଆତ୍ମ ସମ୍ମାନ ରହିବା କାହିଁକି ଜରୁରୀ?

0 187

ଆତ୍ମ ସମ୍ମାନ ଏପରି ଏକ ଜିନିଷ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆପଣ ଅଧ୍ୟୟନ, କ୍ୟାରିୟର, ଡେଟିଂ, ସମ୍ପର୍କ ବା ରିଲେସନସିପ୍ ହେଉ, ଆପଣ ସର୍ବତ୍ର ନିଜର ଶ୍ରେଷ୍ଠତା ଦେଇପାରିବେ, କାରଣ ଆତ୍ମ ସମ୍ମାନ ମଧ୍ୟ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ବଢାଇଥାଏ । ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱର ବିକାଶରେ ଆତ୍ମ ସମ୍ମାନ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ । ନିଜ ବିଷୟରେ ନିଜ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ଆତ୍ମ ସମ୍ମାନ କୁହାଯାଏ । ଯେକୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ତୁମର ଦକ୍ଷତା, ଜ୍ଞାନ ହେଉଛି ତୁମର ଆତ୍ମ ସମ୍ମାନ । ନିଜ ଭିତରେ ଆତ୍ମ ସମ୍ମାନ ଥିଲେ ତୁମେ ବଡବଡ ଆହ୍ୱାନର ସାମ୍ନା କରିପାରିବ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏହାର ଅଭାବ ଥାଏ, ତେବେ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ନିଜ ଆଖିରେ ନିଜେ ଛୋଟ ହୋଇଯାଆନ୍ତି ।

କେବଳ ବୃତ୍ତିଗତ ଜୀବନରେ ଆତ୍ମ ସମ୍ମାନ ଆବଶ୍ୟକ ନୁହେଁ, ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଏକ ସୁସ୍ଥ ସମ୍ପର୍କ ଚଳାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରେମ ଏବଂ ବିଶ୍ୱାସ ସହିତ ଆତ୍ମ ସମ୍ମାନ ରହିବା କାହିଁକି ଜରୁରୀ?

ରିଲେସନସିପ୍‌ରେ ଆତ୍ମ ସମ୍ମାନ ରହିବା କାହିଁକି ଜରୁରୀ?

ପରସ୍ପର ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବାକୁ ପଡିବନାହିଁ
ରିଲେସନସିପ୍ ବା ସମ୍ପର୍କରେ ପରସ୍ପର ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବାର ଅଭ୍ୟାସ ବେଳେବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ଆତ୍ମ ସମ୍ମାନକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ । ଏହିପରି ଅନେକ ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା କରିବାକୁ ପଡିବ ଯାହାକୁ ତୁମର ହୃଦୟ ସମର୍ଥନ କରେ ନାହିଁ ଏବଂ ପରେ ତୁମେ ଏଥିରେ ଅନୁତାପ କର । କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ତୁମର ଆତ୍ମ ସମ୍ମାନ ସହିତ ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା କର ନାହିଁ, ଏହା ଏକ ସୁସ୍ଥ ସମ୍ପର୍କ ଗଠନ କରେ ।

ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ବଢେ
ଆତ୍ମ ସମ୍ମାନ କେବଳ ଆପଣଙ୍କର ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ବଢାଏ ନାହିଁ ବରଂ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ସାଥୀଙ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ ବଢାଇଥାଏ ଯେ, ଯେତେବେଳେ ବି ଆବଶ୍ୟକତା ପଡେ, ଆପଣ ନିଜ ଆତ୍ମ ସମ୍ମାନ ସହିତ ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା କରିବେ ନାହିଁ ଏବଂ କେଉଁଟି ଠିକ୍ ତାହା ବାଛିବେ ।

ସୁସ୍ଥ ସୀମା ସ୍ଥିର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟକାରୀ
ଆତ୍ମ ସମ୍ମାନ ପାଇଁ ଧନ୍ୟବାଦ, ତୁମେ ତୁମର ସମ୍ପର୍କରେ ସୁସ୍ଥ ବନ୍ଧନ ସେଟ୍ କରିପାରିବ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଲୋକମାନେ କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ସାଥୀ ନୁହଁନ୍ତି, କୌଣସି ସଂପର୍କରେ ତୁମର ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ ନାହିଁ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଆପଣ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିପାରିବେ ଯାହାକୁ ଆପଣ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ ।

ଉତ୍ତମ ଯୋଗାଯୋଗରେ ସାହାଯ୍ୟକାରୀ
ଯେକୌଣସି ସଂପର୍କରେ ସୁସ୍ଥ ଯୋଗାଯୋଗ ପାଇଁ ଆତ୍ମସମ୍ମାନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଏହା ସହିତ ତୁମେ ତୁମର ଚିନ୍ତାଧାରା ଏବଂ ଭାବନାକୁ ସାହସର ସହିତ ବାଣ୍ଟି ପାରିବ । ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଖୋଲା ମନ ସହିତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରିବେ ।

ପରସ୍ପରକୁ ସମ୍ମାନ ଦିଅ
ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ନିଜକୁ ସମ୍ମାନ କର, ତୁମେ ଅନ୍ୟ ଜଣକୁ ସମ୍ମାନର ମହତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ବୁଝିପାରିବ ଏବଂ ଏକ ସୁସ୍ଥ ସମ୍ପର୍କ ଗଢିବାରେ ପରସ୍ପରକୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy