ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଦିନେ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଓ ଡେଙ୍ଗୁ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କାହିଁକି ଅଧିକ? ଜାଣନ୍ତୁ

0 219

ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଲୋକମାନେ ଖରା ଏବଂ ଛୁଟିଦିନକୁ ବେଶ ଉପଭୋଗ କରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଦୁଃଖର ବିଷୟ ହେଉଛି ଏହି ଋତୁରେ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଏବଂ ଡେଙ୍ଗୁ ଭଳି ମଶା ଜନିତ ରୋଗ ମଧ୍ୟ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢିଥାଏ । ଘରର କବାଟ ଖୋଲା ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ମଶାମାନେ ସମଗ୍ର ଘରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥାନ୍ତି । ଏଥିସହିତ ମଶାରିରେ ଥିବା ଏକ ଛୋଟ ଛିଦ୍ର ମଧ୍ୟ ମଶା ଆକ୍ରମଣର କାରଣ ହୋଇପାରେ ।

ଅନେକ ପରିବାର ମଶା ଘଉଡାଇବା ପାଇଁ କ୍ରିମ୍ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତି କିମ୍ବା ମଶାକୁ ଦୂରେଇ ରଖିବା ପାଇଁ ମଶାରୀ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହି କୀଟନାଶକ ସବୁଆଡେ ପହଞ୍ଚି ଯାଆନ୍ତି । ଆଜି ଆମେ ଜାଣିବା ସେମାନଙ୍କର ଜନସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ହେବାର କାରଣ କ’ଣ? ସେମାନେ କିପରି ରୋଗ ବିସ୍ତାର କରନ୍ତି? ଏବଂ କେଉଁ ପ୍ରକାରର ମଶା ସବୁଠାରୁ ବିପଜ୍ଜନକ? ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ କେଉଁ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ ସେ ବିଷୟରେ ଆମେ ଆଲୋଚନା କରିବୁ ।

ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ମଶା ଆତଙ୍କ
ଗରମ ପାଗ ମଶା ବୃଦ୍ଧିର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହୋଇଥାଏ । ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ହେବା ଦ୍ୱାରା ମଶାଙ୍କ ଜୀବନ ବଢିଥାଏ । ଏହି ଋତୁରେ ମଶାଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଅତି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢିଥାଏ ।

ଆମର ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଅଭ୍ୟାସ ମଧ୍ୟ ମଶା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ ବୃଦ୍ଧିରେ ସହାୟକ ହୋଇପାରେ । ଆମେ ନିଜକୁ ମଶା କାମୁଡ଼ିବାର ବିପଦରେ ପକାଇ ବାହାରେ ଅଧିକ ସମୟ ବିତାଇଥାଉ । ଏହା ସହିତ, ଗରମ ହେତୁ ଲୋକମାନେ ନିଜ ଘର ଚାରିପାଖରେ ଥିବା ପାତ୍ରରେ ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣ କରନ୍ତି । ଯେଉଁଥିରେ ମଶା ଶୀଘ୍ର ପ୍ରଜନନ କରନ୍ତି ।

କାହିଁକି ମଶା କାମୁଡ଼ନ୍ତି?
କେବଳ ଗୋଟିଏ କାରଣ ପାଇଁ ମଶା କାମୁଡ଼ନ୍ତି କାରଣ ସେମାନଙ୍କର ଖାଦ୍ୟ ରକ୍ତ ଅଟେ । ଅଣ୍ଡା ଦେବା ପାଇଁ ମହିଳା ମଶାମାନେ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି । ସେମାନେ ଚର୍ମକୁ ବିଦ୍ଧ କରି, ରକ୍ତ ଚୋବାଇ ଲାଳକୁ ଗୁପ୍ତ କରି କାମ କରନ୍ତି (ଯାହା କୁଣ୍ଡେଇ ହୁଏ) । ପୁରୁଷମାନେ କାମୁଡ଼ନ୍ତି ନାହିଁ, ସେମାନେ କେବଳ ରକ୍ତ ଶୋଷନ୍ତି ।

କେତେ ପ୍ରକାରର ମଶା ଅଛନ୍ତି?
ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ୩୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଜାତିର ମଶା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି, ପ୍ରତ୍ୟେକର ରୂପ, ଆଚରଣ ଏବଂ ସେମାନେ ସଂକ୍ରମଣ କରୁଥିବା ରୋଗରେ ସାମାନ୍ୟ ଭିନ୍ନତା ରହିଛି । ତେବେ କେବଳ ୧୦୦ ପ୍ରଜାତିର ମଶା ଅଛନ୍ତି ଯାହା ମଣିଷକୁ କାମୁଡ଼ନ୍ତି ।

ଆଦ୍ରଭୂମି, ଜଙ୍ଗଲ, ମରୁଭୂମି, ଏପରିକି ସହରାଞ୍ଚଳ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ମଶା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ । ମଶା ପ୍ରଜାତିର ପ୍ରକାର ସେମାନଙ୍କ ବାସସ୍ଥାନ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ ।

ସେଠାରେ କିଛି ପ୍ରଜାତିର ମଶା ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରକୃତରେ ଶିକାର କରନ୍ତି, ଅନ୍ୟ କୀଟପତଙ୍ଗ ଏବଂ ପୋକ ଖାଇଥା’ନ୍ତି । ଏହି ପ୍ରକାର ମଶା କୀଟ ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ମଶା ଚାରୋଟି ଭିନ୍ନ ଜୀବନ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଦେଇ ଗତି କରନ୍ତି । ଅଣ୍ଡା, ଲାର୍ଭା, ପପୁ ଏବଂ ବୟସ୍କ ପରି । ପ୍ରଜାତି ଏବଂ ଜଳବାୟୁ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ସମଗ୍ର ଜୀବନଚକ୍ର ଅତି କମରେ ଏକ ସପ୍ତାହ ନେଇପାରେ ।

କେଉଁ ମଶା ସବୁଠାରୁ ବିପଜ୍ଜନକ?
ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ମଶା ଅଛନ୍ତି, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ବିଭିନ୍ନ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗ ବ୍ୟାପିଥାଏ । ଏଠାରେ କେତେକ ଚିନ୍ତାଜନକ ବିଷୟ ଅଛି ।

ଏନୋଫେଲ୍ସ ମଶା ମ୍ୟାଲେରିଆ ଭଳି ଗମ୍ଭୀର ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି । ଏକ ସାଂଘାତିକ ରୋଗ ଯାହା ବିଶେଷ କରି ଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ । ଟ୍ରପିକାଲ୍ ଏବଂ ସବଟ୍ରୋପିକାଲ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଚିନ୍ତା ।

ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ: ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା କିଛି ସୂଚନା ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଉପରେ ଆଧାରିତ । କୌଣସି ପରାମର୍ଶ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ଆପଣ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଜରୁରୀ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy