ପିଲାଙ୍କୁ ଏହି ବୟସ ପରେ ଗାଳି ଦେବା ବନ୍ଦ କରିବା ଉଚିତ୍‌, ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ

0 291

ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବଢାଇବା ହେଉଛି ଏକ ଏଭଳି ଯାତ୍ରା, ଯେଉଁଥିରେ ପିତାମାତା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ନୂଆ ନୂଆ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି । ଏହି ଯାତ୍ରାରେ ଗାଳି କରିବା ମଧ୍ୟ ଅନୁଶାସନର ଏକ ମାଧ୍ୟମ ହୋଇଯାଏ । କିନ୍ତୁ, ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ପିଲାଙ୍କୁ ଗାଳିଗୁଲଜ କରିବାର ପ୍ରଭାବ ତାଙ୍କ ବୟସ ବଢିବା ସହ ବଦଳିପାରେ ।

ବିଶେଷ କରି ୭ରୁ ୮ବର୍ଷ ବୟସ ପରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଗାଳି ଦେବା ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ବୟସ ପରେ, ପିଲାମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଚାରିପାଖରେ ଥିବା ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ବଝିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଚିନ୍ତାଧାରା ପରିପକ୍ୱ ହେବାକୁ ଲାଗେ । ତେଣୁ, ସେମାନଙ୍କୁ ଗାଳି ଦେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ବୁଝାଇବା ଉଚିତ ହେବ ।

କିଶୋର ବୟସ ପିଲାମାନଙ୍କର ବିକାଶର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅବଧି । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ପିଲାମାନେ ନିଜକୁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଚାରିପାଖରେ ଥିବା ଜଗତକୁ ଏକ ଗଭୀର ସ୍ତରରେ ବଝିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି । ତେଣୁ, ଏହି ବୟସରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଗାଳି ଦେବା ବନ୍ଦ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ।

ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ସେମାନେ ପ୍ରେମ ଏବଂ ସମର୍ଥନ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଦାୟିତ୍ୱବୋଧକ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ପରିଚୟକୁ ଦୃଢ ଭାବରେ ବିକାଶ କରିପାରିବେ ।

ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଗାଳି ଦେବା କେବଳ ସେମାନଙ୍କର ଆଚରଣକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରେ ନାହିଁ ବରଂ ସେମାନଙ୍କର ମନୋଭାବ ଏବଂ ଭାବନା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଗଭୀର ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଯେତେବେଳେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ଗାଳି ଦିଆଯାଏ, ଏହା ଏକ ଗଭୀର ଏବଂ ସ୍ଥାୟୀ ଭୟର ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ।

ଏହି ଭୟ ସେମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପିତାମାତା କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ବୟସ୍କମାନଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବରେ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ବାରଣ କରିଥାଏ । ସେମାନେ ଭାବିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସେମାନେ କିଛି ଭୁଲ କୁହନ୍ତି କିମ୍ବା କୌଣସି ଭୁଲ ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ପୁନର୍ବାର ଗାଳି ଦିଆଯିବ । ଏହି ପ୍ରକାର ଭୟର ଭାବନା ସେମାନଙ୍କ ବିକାଶ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଥାଏ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy