କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା ଚାରି ପ୍ରତିଶତ ବଢିପାରେ

0 444

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଖୁସି ଖବର ଦେଇପାରନ୍ତି । ବିଭିନ୍ନ ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସରକାର ଆସନ୍ତା ମାସରେ ଅର୍ଥାତ୍ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୪ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା (ଡିଏ) ରେ ଚାରି ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ଘୋଷଣା କରିପାରନ୍ତି। କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ପେନସନଭୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା ପ୍ରତି ମାସରେ ଶ୍ରମ ବ୍ୟୁରୋ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ଶିଳ୍ପ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ ସର୍ବଶେଷ ଉପଭୋକ୍ତା ମୂଲ୍ୟ ସୂଚକାଙ୍କ (ସିପିଆଇ-ଆଇଡବ୍ଲୁ) ଆଧାରରେ ସ୍ଥିର କରାଯାଏ। 

ସପ୍ତମ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଦେୟ ଆୟୋଗର ସୁପାରିଶ ଆଧାରରେ ଅନୁମୋଦିତ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଡିଏ ବୃଦ୍ଧି ହେବ। ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୩ରେ, କ୍ୟାବିନେଟ ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଡିଏ ଏବଂ ପେନସନଭୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା (DR) କୁ ଚାରି ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରିଥିଲା। ସେହି ଚାରି ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ଡିଏ ୪୨ ପ୍ରତିଶତରୁ ୪୬ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା। ତା’ପରେ, ଡିଏ ବୃଦ୍ଧିରେ ୪୮.୬୭ ଲକ୍ଷ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ୬୭.୯୫ ଲକ୍ଷ ପେନସନଭୋଗୀ ଉପକୃତ ହୋଇଥିଲେ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ, ଗ୍ରୁପ୍ ସି ଏବଂ ଅଣ ଗେଜେଟେଡ୍ ଗ୍ରୁପ୍ ବି ସ୍ତରର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଦୀପାବଳି ବୋନସ୍ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇଥିଲା। ୨୦୨୨-୨୦୨୩ ପାଇଁ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅଣ-ଉତ୍ପାଦକ ଲିଙ୍କ୍ ବୋନସ୍ (ଆଡ-ହକ୍ ବୋନସ୍) ଗଣନା ପାଇଁ ୭ ହଜାର ସୀମା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲା। ଦେଶର ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହାରକୁ ଆଧାର କରି ଡିଏ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଯଦି ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଅଧିକ, DA ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଗ୍ରାହକ ମୂଲ୍ୟ ସୂଚକାଙ୍କ (AICPI) ର ୧୨ ମାସର ହାରାହାରି ହାରରେ DA ଏବଂ DR ବୃଦ୍ଧି ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରାଯାଏ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy