ଏଣିକି ରେଳବାଇ ସାଧାରଣ କୋଚ୍‌ରେ ମିଳିବ ଖାଦ୍ୟ

0 541

ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଜେନେରାଲ୍ କୋଚ୍ ରେଳ ଯାତ୍ରୀମାନେ ପୁରୀ-ସାବଜୀକୁ ୨୦ ଟଙ୍କାରେ ଓ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ୫୦ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରେ ସୁଲଭ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ୟାକେଟ୍ ପାଇବେ। ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଛୁଟି ଯୋଗୁଁ ଟ୍ରେନରେ ବଢ଼ୁଥିବା ଭିଡ଼କୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରେଳବାଇ ଅସ୍ଥାୟୀ ଖାଦ୍ୟ କାଉଣ୍ଟର ଖୋଲିଛି। ଟ୍ରେନର ଦୁଇ ମିନିଟର ଅଟକି ରହିବା ସମୟରେ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସାଧାରଣ କୋଚରୁ ବାହାରିବା କଷ୍ଟକର।

ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ରେଳ କ୍ୟାଟରିଂ ଆଣ୍ଡ ଟୁରିଜିମ୍ କର୍ପୋରେସନ୍ (ଆଇଆରସିଟିସି) ର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ରେଳ ଅଧିକାରୀମାନେ ବିଶେଷ ଭାବରେ ଜେନେରାଲ କୋଚରେ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସେବା କରିବା ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି। ରେଳ ବୋର୍ଡର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୧୦୦ ଷ୍ଟେସନର ପ୍ରାୟ ୧୫୦ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଖାଦ୍ୟ କାଉଣ୍ଟର ଖୋଲାଯାଇଛି। ଏହି ସୁବିଧା ଆହୁରି ବିସ୍ତାର କରାଯିବ।

ଜେନେରାଲ୍ କୋଚର ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ରେଳବାଇ ପୂର୍ବରୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିସାରିଛି। ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଥର ରେକର୍ଡ ସଂଖ୍ୟକ ଯାତ୍ରୀ ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରୁଛନ୍ତି। ସାଧାରଣ କୋଚରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଟ୍ରେନ୍ ଅଟକି ରହିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସାଧାରଣ କୋଚର ଯାତ୍ରୀମାନେ କମ୍ପାର୍ଟମେଣ୍ଟରୁ ବାହାରକୁ ଯାଇପାରିବେ ନାହିଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ବର୍ଷ ପ୍ରାୟ ୫୧ ଟି ଷ୍ଟେସନରେ ଏହି ସେବା ସଫଳତାର ସହ ଟେଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା।

ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ରେଳବାଇ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ବିସ୍ତାର କରାଯିବ। ରେଳ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଷ୍ଟେସନରେ ଫୁଡ୍ କାଉଣ୍ଟର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇଛି। ସମୁଦାୟ ପ୍ରାୟ ୧୫୦ କାଉଣ୍ଟର ଅଛି। ନିକଟ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଅଧିକ ଷ୍ଟେସନ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ଆହୁରି ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଯୋଜନା ଅଛି ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy