ପଢ଼ନ୍ତୁ ଆଜିର ବଜେଟ୍ ହାଇଲାଇଟ୍ସ

0 1,664

ପ୍ରଥମ ଫେବୃଆରୀ ହେଉଛି ବଜେଟ୍ ଦିନ। ଦେଶର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାଳର ଶେଷ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି। ତଥାପି, କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଏହା ପୂର୍ଣ୍ଣ ବଜେଟ୍ ନୁହେଁ। ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନର କିଛି ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଏହା ଏକ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ବଜେଟ୍। ୨୦୨୭ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶ ତୃତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଅର୍ଥନୀତିରେ ପରିଣତ ହେବ ବୋଲି ଭାରତ ସରକାର ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ଭିତ୍ତି କରି ସରକାର ଆଜି ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ବଜେଟର ପ୍ରମୁଖ ବିଷୟଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ ରହିଛି?

  1. ଆସନ୍ତା ୫ ବର୍ଷରେ ଭାରତ ସରକାର ଆହୁରି ୨ କୋଟି ଘର ନିର୍ମାଣ କରିବେ ବୋଲି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ କହିଛନ୍ତି। ଏହା ସହ ୩୦୦ ୟୁନିଟ୍ ମାଗଣା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।
  2. ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିଜ ବଜେଟ୍ ଭାଷଣରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ-ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବ-ୟୁରୋପ କରିଡର କେବଳ ଆମ ପାଇଁ ନୁହେଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ।
  3. ୩ ଲକ୍ଷ ମହିଳାଙ୍କୁ ଲକ୍ଷପତି ଦିଦି କରାଯିବ ବୋଲି ସରକାର ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧ କୋଟି ଲକ୍ଷପତି ଦିଦି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଏଥିସହ ଦେଶର ସମସ୍ତ ଆଶା କର୍ମୀ ଏବଂ ଅଙ୍ଗନୱାଡି କର୍ମୀଙ୍କୁ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଅଣାଯିବ।
  4. ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଲକ୍ଷ୍ମୀଦୀପ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ଉନ୍ନତି ହେବ। ଏଥିପାଇଁ ଭିତ୍ତିଭୂମି ସୃଷ୍ଟି ଉପରେ ସରକାର ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିବେ।
  5. ଟ୍ୟାକ୍ସ ସ୍ଲାବରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନାହିଁ, ଯେଉଁଥିରେ ବଜେଟରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଏ।
  6. ୪୦ ହଜାର ରେଳ କୋଚକୁ ବନ୍ଦେ ଭାରତରେ ରୂପାନ୍ତର କରାଯିବ ବୋଲି ସରକାର କହିଛନ୍ତି। ବନ୍ଦେ ଭାରତ ଟ୍ରେନ୍ ଉପରେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ୱ ରହିଛି। ଏହିପରି ଅନେକ ଟ୍ରେନର ଉଦଘାଟନୀ ଉତ୍ସବରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।
  7. ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟ ରୋଗର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ୯ ରୁ ୧୪ ବର୍ଷ ବୟସର ବାଳିକାମାନଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ ମଧ୍ୟ କରାଯିବ। ନିକଟ ଅତୀତରେ ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଚିନ୍ତା ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଛି |
  8. ସ୍କିଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ୧ କୋଟି ୪୦ ଲକ୍ଷ ଯୁବକଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦେବା ପାଇଁ ସରକାର ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସରକାର ୩୦୦୦ ନୂତନ ITI, ୭ଟି IIT, ୧୬ଟି IIIT ସହିତ ୭ଟି IIM, ୧୫ଟି AIIMS ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।
  9. ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ୮୦ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ଯୋଗାଇବା ସରକାରଙ୍କ ଏକ ବଡ଼ ସଫଳତା ବୋଲି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି।
  10. ପ୍ରାୟ ଏକ ଘଣ୍ଟାର ବଜେଟ୍ ଭାଷଣରେ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଜିଡିପିକୁ ଏକ ନୂଆ ଅର୍ଥ ଦେଇଛନ୍ତି। ସୀତାରମଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜିଡିପି ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଶାସନ, କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ଏବଂ ବିକାଶ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy