୧୨ ରାଜ୍ୟରେ ଅଗ୍ନିବର୍ଷା, ଜାଣନ୍ତୁ ଆଇଏମଡିର ଆକଳନ

0 564

ଭୁବନେଶ୍ୱର, (ରିପୋଟର୍ସ ପେନ୍‌): ଏପ୍ରିଲ ମାସର ଅଧାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଅତିବାହିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶବାସୀ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଲହରୀର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ପ୍ରବଳ ହିଟ ୱେଭ ବିଷୟରେ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି। ଆସନ୍ତା ୪ ଦିନ ପାଇଁ ଦେଶର ୧୨ଟି ରାଜ୍ୟ ହିଟୱେଭର ସମ୍ମୁଖିନ ହେଉଛି। ଏଥି ସହିତ ଦିଲ୍ଲୀ-ଏନସିଆର ମଧ୍ୟ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଲହରୀର ପ୍ରଭାବ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀର ତାପମାତ୍ରା ୪୦ ଅତିକ୍ରମ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଶନିବାର ଦିନ ଦିଲ୍ଲୀର ସର୍ବାଧିକ ତାପମାତ୍ରା ୩୭.୨ ଡିଗ୍ରୀ ଏବଂ ସର୍ବନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରା ୨୩.୩ ଡିଗ୍ରୀ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା। ସର୍ବନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରା ସ୍ୱାଭାବିକଠାରୁ ୨ ଡିଗ୍ରୀ ଅଧିକ ରହିଥିଲା।

ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ବିହାର, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ଛତିଶଗଡ, ଓଡ଼ିଶା, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଝାଡଖଣ୍ଡ, ଗୁଜୁରାଟ, ତାମିଲନାଡୁରେ ୪ ଦିନ ଧରି ହିଟୱେଭର ସମ୍ମୁଖିନ ହେବ। ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୨ରୁ ଝାଡଖଣ୍ଡରେ ଏବଂ ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିହାରରେ ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି | ଓଡିଶାରେ ଅଂଶୁଘାତରେ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧ ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତା ୪ ଦିନ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ତାତି ବଢିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ୧୦ରୁ ଅଧିକ ରାଜ୍ୟରେ ତାପମାତ୍ରା ୪୦ ଡିଗ୍ରୀ ଉପରେ ରହିବାର ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ଦିଲ୍ଲୀ, ହରିୟାଣା, ପଞ୍ଜାବ, ଚଣ୍ଡିଗଡ଼, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ରାଜସ୍ଥାନ ଅତ୍ୟଧିକ ତାତି ଅନୁଭୂତ ହେବ ବୋଲି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି। 

୪୪ ଡିଗ୍ରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢିପାରେ 
ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ ହିଟ ୱେଭ ସତର୍କ ଅଛି, ତାପମାତ୍ରା ୪୪ ଡିଗ୍ରୀ ଛୁଇଁପାରେ। ଓଡ଼ିଶାରେ ଏପ୍ରିଲ ୨୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାପମାତ୍ରା ବଢିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ୨୩ ଏପ୍ରିଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରବଳ ଗରମ ହେବ। ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ବିହାର, ତେଲେଙ୍ଗାନା ଏବଂ ତାମିଲନାଡୁରେ ଏପ୍ରିଲ ୨୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହିଟ ୱେଭ ଜାରି ରହିବ। ବିହାରରେ ଶେଖପୁରା ଅଞ୍ଚଳର ତାପମାତ୍ରା ଶନିବାର ଦିନ ୪୪.୧ ଡିଗ୍ରୀରେ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି ଯାହାକି ରାଜ୍ୟର ସବୁଠାରୁ ଉତ୍ତପ୍ତ ସ୍ଥାନ ଥିଲା। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ବାରାଣାସୀ ସବୁଠାରୁ ଉତ୍ତପ୍ତ ସହର ଥିଲା, କାରଣ ଏଠାରେ ପାର୍ଶ୍ୱ ୪୩.୭ ଡିଗ୍ରୀ ଥିଲା। ପ୍ରୟାଗରେ ୪୧ ଡିଗ୍ରୀ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ୪୦ ଡିଗ୍ରୀ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର, ହିମାଚଳ, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ବଦଳିବ ପାଣିପାଗର ମିଜାଜ
ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଏପ୍ରିଲ ୨୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଗ ସ୍ପଷ୍ଟ ରହିବ। ଏହା ପରେ ପାଗ ବଦଳିଯିବ ଏବଂ ଏହା ମେଘୁଆ ରହିବ। ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ଅଛି। ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ପାଣିପାଗର ପ୍ରଭାବ ମିଶ୍ରିତ ହେବ। ଯଦିଓ ପାଗ ସ୍ୱଚ୍ଛ ରହିବ, ବେଳେବେଳେ ମେଘୁଆ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | ପାହାଡ଼ିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ତୁଷାରପାତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସମତଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ରହିଛି।

ମୌସୂମୀକୁ ନେଇ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର ଆକଳନ
ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତରେ ଅସହ୍ୟ ତାପମାତ୍ରାର କାରଣ ହେଉଛି ବଲୁଚିସ୍ତାନ ଦେଇ ଭାରତକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ତତଲା ପବନ। ରାଜସ୍ଥାନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ଦେଇ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅତ୍ୟଧିକ ତାପମାତ୍ରା ଯୋଗୁଁ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟରେ ତାପମାତ୍ରା ଅଧିକ ଥିବାବେଳେ ମୌସୁମୀ ମଧ୍ୟ ଭଲ ହେବ ବୋଲି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି। ଆଇଏମଡି ଅନୁଯାୟୀ, ଜୁନ୍ ମାସରେ ମୌସୁମୀ ପ୍ରବେଶ କରିବ ଏବଂ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ, କିନ୍ତୁ ଏଥର ମୌସୁମୀ ସାଧାରଣ ଅପେକ୍ଷା ବହୁତ ଭଲ ହେବ। ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ୧୦୪ ରୁ ୧୧୦ ପ୍ରତିଶତ ମଧ୍ୟରେ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy