ଗ୍ୟାସ୍ ଯୋଗୁୁଁ ଶରୀରର ଏହି ଅଂଶରେ ପ୍ରବଳ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ, ଜାଣନ୍ତୁ

0 288

ଠିକ୍ ସମୟରେ ଖାଦ୍ୟ ନ ଖାଇବା କିମ୍ବା ତେଲିଆ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା କାରଣରୁ ଗ୍ୟାସ୍ ସମସ୍ୟା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ । ଯଦି କିଛି ସମୟ ପରେ ଗ୍ୟାସ୍ ବଢେ, ଏହା ଶରୀରର ଅନ୍ୟ ଅଙ୍ଗକୁ ମଧ୍ୟ ଅସୁବିଧାରେ ପକାଇବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ପେଟରେ ଗ୍ୟାସ୍ ହେତୁ କେଉଁ ଅଙ୍ଗରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।

ଗ୍ୟାସ ଯୋଗୁଁ ଶରୀରରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ

ପେଟରେ ଗ୍ୟାସ୍ ହେତୁ ଶରୀରରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ । ବାସ୍ତବରେ, ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତି ନାହିଁ, ଏହା ଅମ୍ଳତା ଏବଂ ଗ୍ୟାସ୍ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରେ । ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପେଟରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଗ୍ୟାସ୍ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ ତେବେ ଏହା ଏକ ଗମ୍ଭୀର ରୂପ ନେଇପାରେ । ଏହି କାରଣରୁ ଶରୀରର ଅନ୍ୟ ଅଙ୍ଗରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ । ଗ୍ୟାସର ଅତ୍ୟଧିକ ଗଠନ ହେତୁ ମୁଣ୍ଡ, ପିଠି, ଅଣ୍ଟା ଏବଂ ଗଣ୍ଠିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଶରୀରରେ ଗ୍ୟାସ୍ କାରଣରୁ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ।

ପେଟରେ ଗ୍ୟାସ୍ ସୃଷ୍ଟି ହେତୁ ଏହି ଶରୀରର ଅଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ

ପେଟ ବଥା

ପେଟରେ ଗ୍ୟାସ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ଦ୍ୱାରା ପେଟରେ ପ୍ରବଳ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ । ପେଟର ଉପର ଏବଂ ତଳ ଅଂଶରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ । ଗ୍ୟାସ ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ଢିକାର ହୋଇଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ପେଟରେ କଷ୍ଟ ହୁଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଔଷଧର ସାହାଯ୍ୟ ନେବାକୁ ପଡିବ ।

ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା

ପେଟ ଏବଂ ମସ୍ତିଷ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ସଂଯୋଗ ଅଛି । ତେଣୁ, ଯେତେବେଳେ ପେଟରେ ଗ୍ୟାସ୍ ସୃଷ୍ଟି ହେବାକୁ ଲାଗେ, ମସ୍ତିଷ୍କରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ । ଏହି କାରଣରୁ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରିକ୍ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାର ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ । ଗ୍ୟାସ ମୁଣ୍ଡକୁ ଉଠେ ଏବଂ ତା’ପରେ ମୁଣ୍ଡର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ।

ଛାତି ଯନ୍ତ୍ରଣା

ଯେତେବେଳେ ପେଟରେ ଖାଦ୍ୟ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ହଜମ ହୁଏ ନାହିଁ, ପେଟରେ ଗ୍ୟାସ୍ ସୃଷ୍ଟି ହେବାକୁ ଲାଗେ । ପେଟରେ ଗ୍ୟାସ୍ ସୃଷ୍ଟି ହେତୁ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଜଳାପୋଡା ଅନୁଭବ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ । ବେଳେବେଳେ ପେଟରେ ଏତେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ ଯେ ଛାତିରେ ଜ୍ୱଳନ୍ତ ଅନୁଭବ ହୁଏ ।

ପିଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା
ଗ୍ୟାସ ଯୋଗୁଁ, ଅଣ୍ଟା ଏବଂ ପିଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ । ବାସ୍ତବରେ, ପେଟ ଗ୍ୟାସର ପିଠି ଏବଂ ଅଣ୍ଟା ଉପରେ ବହୁତ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ, ଲୋକମାନେ ଉଠିବା ଏବଂ ବସିବାରେ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି ।

ଗଣ୍ଠିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା
ପେଟ ଗ୍ୟାସ୍ ଏତେ ବିପଜ୍ଜନକ ଯେ ଏହା ଗଣ୍ଠିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ସୃଷ୍ଟି କରେ । ଶିରାରେ ଗ୍ୟାସ୍ ଭରିବା ଦ୍ୱାରା ଆଣ୍ଠୁ ଏବଂ ଗଣ୍ଠିରେ ପ୍ରବଳ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy