ଲାଲକିଲାରୁ ମୋଦୀଙ୍କ ଘୋଷଣା, “ମୁଁ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ରେ ପୁଣି ଆସିବି”

0 287

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ହେବାକୁ ଥିବା ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛନ୍ତି । ଲାଲକିଲା ଦୁର୍ଗର ପ୍ରାଚୀରରୁ ୭୭ତମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ଅବସରରେ ଦେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ରେ ଲାଲକିଲା ଦୁର୍ଗର ପ୍ରାଚୀରରୁ ଦେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବାକୁ ପୁଣି ଆସିବେ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ଦେଶ ପାଇଁ ବଞ୍ଚନ୍ତି ଓ ଲୋକଙ୍କ ଦୁଃଖ ଦେଖି ପାରିବେ ନାହିଁ ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି, “୨୦୧୪ ମସିହାରେ ମୁଁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାକୁ ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରିଥିଲି । ଆପଣଙ୍କ ଦେଶବାସୀ ମୋତେ ବିଶ୍ୱାସ କରିଥିଲେ । ମୁଁ ତୁମ ପ୍ରତିଜ୍ଞାକୁ ବଶ୍ୱାସରେ ପରିଣତ କରିଥିଲି । ୨୦୧୯ ରେ, ତୁମେ ମୋର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଆଧାରରେ ମୋତେ ଆଶୀର୍ବାଦ ଦେଇଥିଲ । ପରିବର୍ତ୍ତନ ମୋତେ ପୁନର୍ବାର କରିଥିଲା । “ମୋତେ ଏକ ସୁଯୋଗ ଦିଅ । ମୁଁ ତୁମର ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରିବି । ମୁଁ ଆସନ୍ତା ୧୫ ଅଗଷ୍ଟରେ ପୁନର୍ବାର ଆସିବି । ମୁଁ କେବଳ ତୁମ ପାଇଁ ବଞ୍ଚିଛି । ଯଦି ମୁଁ ଝାଳ ବୋହୁଛି, ଏହା ତୁମ ପାଇଁ କାରଣ ତୁମେ ମୋର ପରିବାର । ମୁଁ ତୁମର ଦୁଃଖ ଦେଖିପାରୁ ନାହିଁ ।”

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୨୦୧୪ରେ ଆମେ ବିଶ୍ୱଅର୍ଥନୀତିରେ ୧୦ ନମ୍ବରରେ ଥିଲୁ, ଆଜି ୧୪୦ କୋଟି ଦେଶବାସୀଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ ଫଳପ୍ରଦ ହୋଇଛି ଏବଂ ଆମେ ବିଶ୍ୱର ୫ମ ଅର୍ଥନୀତିରେ ପରିଣତ ହୋଇଛୁ, ଏହା ଠିକ୍ ସେହିପରି ହୋଇନଥିଲା, ଆମେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଲିକେଜ୍ ବନ୍ଦ କରିଛୁ । ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଅର୍ଥନୀତି, ଗରିବଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲା ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବିଗତ ବର୍ଷଗୁଡିକରେ ସରକାର ଜବତ କରିଥିବା ସମ୍ପତ୍ତି ପୂର୍ବ ତୁଳନାରେ ୨୦ ଗୁଣ ଅଧିକ । ସେ କହିଛନ୍ତି, “ତୁମର ରୋଜଗାରର ଏହି ଟଙ୍କା ନେଇ ଲୋକମାନେ ପଳାଇଲେ । ଆମେ ୨୦ ଗୁଣ ଅଧିକ ସମ୍ପତ୍ତି ଜବତ କରିଛୁ । ସେଥିପାଇଁ ଏଭଳି ଲୋକମାନଙ୍କ ଉପରେ ମୋ ଉପରେ ରାଗିଯିବା ସ୍ୱାଭାବିକ, କିନ୍ତୁ ମୋତେ ଦୁର୍ନୀତି ବିରୋଧରେ ଲଢେଇ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।”

ଦୁର୍ନୀତି, ତୃପ୍ତି ଏବଂ ପାରିବାରିକତାକୁ ବିକାଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଶତ୍ରୁ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି ଦେଶ ବିକାଶ ଚାହୁଁଛି, ଯଦି ଦେଶ ୨୦୪୭ ମସିହାରେ ଏକ ବିକଶିତ ଭାରତର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି, ତା’ହେଲେ ସେଗୁଡିକୁ ହଟାଇବା ଆମ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ; ଯେକୌଣସି ମୂଲ୍ୟରେ ଦେଶ ସହ୍ୟ କରିବ ନାହିଁ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy