ଫେସିଆଲ୍ କରି ଏଚ୍.ଆଇ.ଭିରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେଲେ ୩ ଯୁବତୀ !

0 1,061

ଆଜିକାଲି, ଲୋକମାନେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯିବା ପାଇଁ କସମେଟିକ୍ ସର୍ଜରୀ ଏବଂ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ଚେହେରାରେ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଚର୍ମକୁ ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ତାଜା ରଖିବା ପାଇଁ ‘ଭାମ୍ପାୟାର୍ ଫେସିଆଲ୍’ ମଧ୍ୟ ଟ୍ରେଣ୍ଡରେ ଅଛି । ଏହି ଚେହେରା ସହିତ ଜଡିତ ଏକ ଭୟାନକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେଉଁଥିରେ ତିନିଜଣ ମହିଳା ଭାମ୍ପାୟାର ଫେସିଆଲ ହେତୁ ଏଡସ୍ ଭୂତାଣୁ ଏବଂ ଏଚ୍.ଆଇ.ଭି ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଗୁରୁବାର ଦିନ ଆମେରିକାର ରୋଗ ଏବଂ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କେନ୍ଦ୍ର (ସିଡିସି) କହିଛି ଯେ ମହିଳାମାନେ ଏହି ଭୂତାଣୁ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ଆମେରିକାର ନ୍ୟୁ ମେକ୍ସିକୋର ଏକ ସ୍ପା ରେ ଭାମ୍ପାୟାର୍ ଫେସିଆଲ ଯୋଗୁଁ ଏହା ଘଟିଛି । କସମେଟିକ୍ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଏଚ୍.ଆଇ.ଭି ସଂକ୍ରମଣର ଏହା ପ୍ରଥମ ଜଣାଶୁଣା ମାମଲା ବୋଲି ସିଡିସି କହିଛି। ଏକ ପ୍ରେସ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ସିଡିସି କହିଛି ଯେ କସମେଟିକ୍ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ମାଧ୍ୟମରେ ଏଚ୍.ଆଇ.ଭି ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ପୂର୍ବରୁ ଦେଖାଯାଇ ନଥିଲା। ୨୦୧୮ ରେ, ଜଣେ ମହିଳା ମେକ୍ସିକୋର ଏକ ଲାଇସେନ୍ସପ୍ରାପ୍ତ ସ୍ପା ରେ ପ୍ଲାଲେଟ୍ ସମୃଦ୍ଧ ପ୍ଲାଜମା ମାଇକ୍ରୋନିଡଲିଂ ପଦ୍ଧତି ଅତିକ୍ରମ କରିବା ପରେ ଏଚ୍.ଆଇ.ଭି ପାଇଁ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ଏହାପରେ, ନ୍ୟୁ ମେକ୍ସିକୋର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ସହିତ ସିଡିସି, କସମେଟିକ୍ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ମାଧ୍ୟମରେ କିପରି ଏଚ୍.ଆଇ.ଭି ସଂକ୍ରମଣ ଘଟିଲା ତାହାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କଲା।

ସିଡିସି କହିଛି ଯେ ମହିଳା ଜଣକ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଦେଇ ଡ୍ରଗ୍ସ ଗ୍ରହଣ କରିନଥିଲେ କିମ୍ବା ତାଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ ରକ୍ତଦାନ ଦିଆଯାଇନଥିଲା କିମ୍ବା ଏଚ୍.ଆଇ.ଭି ସଂକ୍ରମିତ କୌଣସି ସାଥୀଙ୍କ ସହ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିନଥିଲା। ସେ ଏକ ଭାମ୍ପାୟାର୍ ଫେସିଆଲ ପାଇଲେ ଯାହା ପରେ ତାଙ୍କର ଏଚ୍.ଆଇ.ଭି ପରୀକ୍ଷା ପଜିଟିଭ୍ ମିଳିଲା । ୨୦୧୯ରେ, ନ୍ୟୁ ମେକ୍ସିକୋ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ କହିଛି ଯେ ଆଲବୁକେର୍କର ଭିଭିଆଇପି ସ୍ପା ରେ ଭାମ୍ପାୟାର ଫେସିଆଲ ଗ୍ରହଣ କରି ଏଚ୍.ଆଇ.ଭି ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇଛି। ଏହାପରେ ଏହି ସ୍ପା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ କହିଛି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଏହି ସ୍ପା ରେ ଫେସିଆଲ ପାଇଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଏଚ୍.ଆଇ.ଭି, ହେପାଟାଇଟିସ୍ ବି ଏବଂ ହେପାଟାଇଟିସ୍ ସି ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ। 

ସିଡିସି କହିଛି ଯେ ୨୦୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଚାରିଜଣ ମହିଳା ଏବଂ ଜଣେ ପୁରୁଷଙ୍କ ସମେତ ପାଞ୍ଚ ଜଣ ଏଚ୍‌ଆଇଭି ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ପୁରୁଷ ଜଣକ ଚାରି ଜଣ ମହିଳାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ । ସିଡିସି ଅନୁଯାୟୀ, ଦୁଇଜଣ ଏଚ୍‌ଆଇଭି ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ କସମେଟିକ୍ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ନେବା ପୂର୍ବରୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥାଇ ପାରନ୍ତି। ତିନି ଜଣ ରୋଗୀ ସ୍ପା ଠାରୁ ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ପାଇଲେ। ଆମେରିକୀୟ ଏକାଡେମୀ ଅଫ୍ ଡର୍ମାଟୋଲୋଜି କହିଛି ଯେ ଭାମ୍ପାୟାର୍ ଫେସିଆଲ ପ୍ରକ୍ରିୟା ୪୫ ମିନିଟ୍ ରୁ ଏକ ଘଣ୍ଟା ନେଇଥାଏ । ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟର ଝଲକ ଲୁଚାଇବା ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ଏହି ଚିକିତ୍ସା ନିଅନ୍ତି । ଏଥିରେ ବାହୁରୁ ରକ୍ତ ବାହାର କରାଯାଇ ସମାନ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୁହଁରେ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଦିଆଯାଏ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy