ଦେଶର ବିଭାଜନ ବେଳେ ବଳିଦାନ ଦେଇଥିବା ସଂଗ୍ରାମୀଙ୍କୁ ମୋର ନମସ୍କାର: ମୋଦୀ

0 172

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଜି ଦେଶରେ ବିଭାଜନ ବିଭୀଷିକା ସ୍ମୃତି ଦିବସ ପାଳନ କରୁଛି । ବିଭାଜନ ସମୟରେ ଦେଶରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ମନେ ରଖିବା ଏବଂ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଦେବା ପାଇଁ ଏହି ଦିନ ପାଳନ କରାଯାଇଛି । ଏହି ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏବଂ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ବିସ୍ଥାପନରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି ମୁଁ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଣାମ କରୁଛି ।

ପିଏମ ମୋଦୀ ଏକ୍ସ ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲରେ ଏକ ପୋଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି (ପୂର୍ବରୁ ଟ୍ୱିଟର) । ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଲେଖିଛନ୍ତି, ବିଭାଜନ ସ୍ମୃତି ଦିବସ ହେଉଛି ସେହି ଭାରତୀୟମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନର ସହିତ ସ୍ମରଣ କରିବାର ଏକ ଉତ୍ସବ, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଦେଶ ବିଭାଜନରେ ଜୀବନ ବଳି ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହା ସହିତ, ଏହି ଦିନ ଆମକୁ ବିସ୍ଥାପନର ଶିକାର ହେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଦୁଃଖ ଏବଂ ସଂଘର୍ଷ ବିଷୟରେ ମନେ ପକାଇଥାଏ । ମୁଁ ଏହିପରି ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ନମସ୍କାର କରୁଛି ।

ଅମିତ ଶାହା ମଧ୍ୟ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ
ଦେଶ ବିଭାଜନ ସମୟରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ମଧ୍ୟ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି, ୧୯୪୭ ମସିହାରେ ଧର୍ମ ଆଧାରରେ ଦେଶର ବିଭାଜନ ଇତିହାସର ଏକ ଅନ୍ଧକାର ଅଧ୍ୟାୟ ଅଟେ । ଏହା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ଘୃଣା ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଛି ଏବଂ କୋଟି କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ବିସ୍ଥାପିତ କରିଛି । ଏଥିପାଇଁ ଦେଶକୁ ଭାରି ମୂଲ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡୁଥିଲା ଏବଂ ଅନେକ ଲୋକ ଏହି ବିପଦର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ଆଜି, ‘ବିଭାଜନ ବିଦ୍ୟା ସ୍ମୃତି ଦିବସ’ରେ, ମୁଁ ସେହି ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଣାମ କରୁଛି ଯେଉଁମାନେ ବିଭାଜନ ହେତୁ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy