ଏହି ବର୍ଷ ଭାରତ ୭୬ତମ ନା ୭୭ ତମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ କରୁଛି, ଜାଣନ୍ତୁ

0 107

ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ୨୦୨୩: ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧୫ ଅଗଷ୍ଟରେ ଭାରତ ଏହାର ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ କରେ । ୧୯୪୭ ମସିହାରେ ଏହି ଦିନ, ଭାରତ ବ୍ରିଟିଶ ରାଜଠାରୁ ସ୍ୱାଧୀନତା ପାଇଲା । ଏହି ଦିନଟି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ବର ବିଷୟ ଏବଂ ଏହା ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ପାଳନ କରାଯାଏ ।

ଏହି ଦିନ କେବଳ ଦେଶର ସ୍ୱାଧୀନତାର ସୁଖ ନୁହେଁ ବରଂ ଦେଶ ପାଇଁ ଜୀବନ ଦେଇଥିବା ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀଙ୍କ ଉତ୍ସର୍ଗ ଏବଂ ବଳିଦାନ ମଧ୍ୟ ସ୍ମରଣୀୟ ଅଟେ । ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ, ଯେତେବେଳେ ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଲାଲ୍ ଦୁର୍ଗରେ ଜାତୀୟ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରନ୍ତି, ଲୋକମାନେ ନିଜ ଘରର ଛାତ ଉପରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପତାକା ଉଡ଼ାଇ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରନ୍ତି । ତେବେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସକୁ ନେଇ ଏକ ସାଧାରଣ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ରହିଛି ଯେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦେଶ ସ୍ୱାଧୀନତା ପାଇବା ପରେ କେତେ ବର୍ଷ ବିତିଯାଇଛି ।

ଅଗଷ୍ଟ ୧୫, ୧୯୪୭ ରେ ଭାରତ ସ୍ୱାଧୀନତା ପାଇଲା ଏବଂ ଏହି ଦିନର ବାର୍ଷିକୀ ପରବର୍ତ୍ତୀ ବର୍ଷରେ ଅର୍ଥାତ୍ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫, ୧୯୪୮ ରେ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା । ସେହି ବର୍ଷ ଭାରତ ସ୍ୱାଧୀନତାର ଏକ ବର୍ଷ ପୂରଣ କରିଥିଲା । ଏହି ଆଧାରରେ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ୨୦୨୩ ମସିହାରେ ଭାରତ ୭୬ ତମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ କରୁଛି ଏବଂ ଭାରତ ୭୬ ବର୍ଷର ସ୍ୱାଧୀନତା ସମାପ୍ତ କରିଛି ।

ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ୧୯୪୭ ମସିହାରେ ଦେଶ ଏହାର ପ୍ରଥମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ କରିଥିଲା ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୭୭ ତମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ । କିନ୍ତୁ, ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୭୬ ତମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଉଛି । ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏହି ବର୍ଷ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସର ବିଷୟବସ୍ତୁ, ଆଜାଦି କା ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ ସହିତ ‘ନେସନ ପ୍ରଥମ, ସର୍ବଦା ପ୍ରଥମ’ ।

ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସାରା ଦେଶରେ ହର ଘର ତିରଙ୍ଗା ଅଭିୟାନର ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂସ୍କରଣ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଚଳିତ ବର୍ଷ ‘ମେରୀ ମାଟି, ମେରା ଦେଶ’ ଭଳି ଅଭିଯାନ ମଧ୍ୟ ଚାଲିଛି ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy