ହୋଲି ଖେଳିବା ପରେ ଏହି ଟିପ୍ସ ଆପଣାନ୍ତୁ

0 39

ହୋଲି: ହୋଲି ଓ ରଙ୍ଗ ଖେଳ ଏକ ମଜାଦାର ପର୍ବ, ଏହା ଦେଶର କୋଣ ଅନୁକୋଣରେ ମହାଆଡମ୍ବରରେ ପାଳନ କରାଯାଏ । ହୋଲି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଏବେ ସାରା ଦେଶରେ ଚାଲିଛି । ଏହି ବର୍ଷ ହୋଲିି ଉତ୍ସବ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୫ରେ ପାଳନ କରାଯିବ । ରଙ୍ଗର ପର୍ବରେ ଏକ ଭିନ୍ନ ଉତ୍ସାହ ଏବଂ ଉଦ୍ଦିପନା ଦେଖାଯାଏ । ଲୋକମାନେ ବାଜା ବଜାଇ ହୋଲି ପାଳନ କରନ୍ତି ।

ଯଦି ଆପଣ ହୋଲି ଖେଳିବା ପାଇଁ ରାସାୟନିକ ସମୃଦ୍ଧ ରଙ୍ଗ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଏହି ରଙ୍ଗ ଯୋଗୁଁ ଚର୍ମର ଚମକ କମିଯାଏ । ଏପରିକି ରଙ୍ଗ ପାଇଁ କିଛି ଲୋକ ଆଲର୍ଜି ମଧ୍ୟ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି । ଏହା ଚର୍ମକୁ ବହୁତ ଶୁଷ୍କ ଏବଂ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ କରିଥାଏ । ସେଥିପାଇଁ ପର୍ବ ଋତୁରେ ଚର୍ମର ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ । ହୋଲି ଖେଳିବା ପରେ, ଏହି ଟିପ୍ସ ସାହାଯ୍ୟରେ, ତୁମେ ତୁମ ଚର୍ମକୁ ନରମ କରି ପାରିବ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା …

ବାନାନା ଫେସ୍ ପ୍ୟାକ୍
ଶୁଖିଲା ଚର୍ମରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ବାନାନା ଫେସ୍ ପ୍ୟାକ୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ । ଏହା ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ । ଏଥିପାଇଁ ପାଚିଲା କଦଳୀକୁ ଏକ ପାତ୍ରରେ କାଟି ଦିଅନ୍ତୁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଚକଟି ଦିଅନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ଆପଣ ଏଥିରେ ଏକ ଚାମଚ ନଡ଼ିଆ ତେଲ ମିଶାଇ ମୁହଁରେ ଲଗାଇ ପାରିବେ । ପ୍ରାୟ ୧୫ ମିନିଟ୍ ପରେ ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ ।

ମସୁର ଡାଲ୍ ଫେସ୍ ପ୍ୟାକ୍‌
ଯଦି ହୋଲି ରଙ୍ଗ ହେତୁ ଚର୍ମ ଶୁଷ୍କ ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ମସୁର ଡାଲ୍ ଫେସ୍ ପ୍ୟାକ୍ ଲଗାନ୍ତୁ । ଏହି ମସୁର ଡାଲକୁ ପାଣିରେ ଭିଜାଇ ରଖନ୍ତୁ । ଏହା ପରେ ମସୁର ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ । ଏଥିରେ ଏକ ଚାମଚ କ୍ଷୀର ମିଶାନ୍ତୁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ମୁହଁରେ ଲଗାନ୍ତୁ, ପ୍ରାୟ ୧୫-୨୦ ମିନିଟ୍ ପରେ ମୁହଁକୁ ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହା ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚାକୁ କୋମଳ ଏବଂ ଚମକାଇପାରେ ।

ମୁଲତାନି ମାଟି ଫେସ୍ ପ୍ୟାକ୍
ଶୁଖିଲା ଚର୍ମରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣ ମୁଲତାନି ମାଟି ଫେସ୍ ପ୍ୟାକ୍ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ଏକ ପାତ୍ରରେ ମୁଲତାନି ମାଟି ଏକ ଚାମଚ ନିଅ, ସେଥିରେ ଗୋଲାପ ଜଳ ଏବଂ ଅଲିଭ୍ ତେଲ ମିଶାନ୍ତୁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପ୍ୟାକ ମୁହଁରେ ଲଗାନ୍ତୁ । ଶୁଖିବା ପରେ ମୁହଁକୁ ସଫା ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ ।

ବେସନ ପ୍ୟାକ୍
ହୋଲି ଖେଳିବା ପାଇଁ ଆପଣ ମୁହଁରେ ବେସନ ଫେସ୍ ପ୍ୟାକ୍ ଲଗାଇ ପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ଏକ ପାତ୍ରରେ ଦୁଇ ଚାମଚ ବେସନ ନିଅନ୍ତୁ । ଗୋଟିଏ ଚାମଚ ହଳଦୀ ପାଉଡର, ସେଥିରେ ଗୋଟିଏ ଚାମଚ ମଲାଇ ମିଶାନ୍ତୁ । ଏହି ପେଷ୍ଟକୁ ମୁହଁରେ ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଶୁଖିବାକୁ ଛାଡିଦିଅନ୍ତୁ । ପରେ ସାଧା ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ ।

ନଡିଆ ତେଲ ସହିତ ମାଲିସ୍ କରନ୍ତୁ
ନଡ଼ିଆ ତେଲରେ ମଶ୍ଚରାଇଜିଂ ଗୁଣ ରହିଛି । ଏହା ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚାକୁ ହାଇଡ୍‌ରେଟ୍ ଏବଂ କୋମଳ ରଖେ । ଚର୍ମ ସଂକ୍ରମଣରୁ ମଧ୍ୟ ଆପଣ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ, ହୋଲି ଖେଳିବା ପରେ, ପାପୁଲିରେ ନଡିଆ ତେଲ ନିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ହାଲୁକା ହାତରେ ମୁହଁରେ ମସାଜ୍ କରନ୍ତୁ । ଏହି କାରଣରୁ, ଚର୍ମରୁ ରଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ବାହାର କରାଯାଇପାରେ ଏବଂ ଚର୍ମ ମଧ୍ୟ ନରମ ରହିବ ।

ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ: ଏହି ଟିପ୍ସ ଏବଂ ପରାମର୍ଶଗୁଡ଼ିକ କେବଳ ସାଧାରଣ ସୂଚନା ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy