ହୋଲି : ଏହି ବାସ୍ତୁ ନିୟମକୁ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ

0 107

ହୋଲି ବାସ୍ତୁ ଉପାୟ: ଆଜି ହୋଲିର ପର୍ବ ସାରା ଦେଶରେ ଉତ୍ସାହ ଏବଂ ଉଦ୍ଦିପନା ସହିତ ପାଳନ କରାଯିବ । ପ୍ରତିବର୍ଷ ରଙ୍ଗ ସହିତ ହୋଲି ଫାଲଗୁନ୍ ଶୁକ୍ଳ ପକ୍ଷର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ତିଧିର ପରଦିନ ମହା ଆଡମ୍ବର ସହିତ ପାଳନକରାଯାଏ । ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଏହି ପର୍ବ ବିଭିନ୍ନ ନାମ ଏବଂ ଉପାୟରେ ଖେଳାଯାଏ ।

ହୋଲିର ବିଶେଷ ଉତ୍ସବରେ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ, ରାଧା ଏବଂ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାର ଏକ ପ୍ରଥା ରହିଛି । ଏହା ସହିତ, ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରୀରେ ରଙ୍ଗୱାଲି ହୋଲି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କିଛି ନିୟମ ଦିଆଯାଇଛି, ଯାହା ପରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅନେକ ଲାଭ ପାଇଥାଏ ଏବଂ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଅସୁବିଧା ଦୂର ହୋଇଯାଏ । ଆସନ୍ତୁ ବାସ୍ତୁ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ।

ହୋଲିର ବାସ୍ତୁ ନିୟମ
ଯଦି ତୁମେ ତୁମର ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଏବଂ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ଘରେ ହୋଲିର ପର୍ବ ପାଳନ କରୁଛ, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଦିଗର ଯତ୍ନ ନିଅ । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରୀରେ ଦିଗ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଯଦି ତୁମର ଘର ଉତ୍ତର ଆଡକୁ ଅଛି ତେବେ ତୁମେ ହଳଦିଆ, ସବୁଜ, ନୀଳ ଏବଂ ଆକାଶ ରଙ୍ଗ ସହିତ ହୋଲି ଖେଳିପାରିବ । ଏହା କଲେ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ବ୍ୟାପୀ ଥରଏ ଏବଂ ଅସୁବିଧା ଦୂର ହୁଏ ।

ଦକ୍ଷିଣ ମୁହାଁ ହୋଇଥିବା ଘରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କମଳା, ଗୋଲାପୀ, ବାଇଗଣୀ ଏବଂ ନାଲି ରଙ୍ଗ ବ୍ୟବହାର କରିପାରନ୍ତି । ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ବଢିଥାଏ ଏବଂ ଆଥିକ ପ୍ରଗତି ପାଇଁ ବାଟ ଖୋଲିଥାଏ ।

ପୂର୍ବ ମୁହାଁ ଘରେ ଖେଳାଯାଉଥିବା ହୋଲିରେ ହଳଦିଆ, ନାଲି, ସବୁଜ, ଗୋଲାପୀ, କମଳା ଭଳି ଗାଢ ଏବଂ ସକରାତ୍ମକ ରଙ୍ଗ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଘରେ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ହୁଏ ଏବଂ ଖ୍ୟାତି ଏବଂ ଭାଗ୍ୟର ବୃଦ୍ଧି ଘଟେ ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ପଶ୍ଚିମ ଆଡକୁ ଥିବା ଘରର ଲୋକେ ହାଲୁକା ନୀଳ, ସୁବର୍ଣ୍ଣ କିମ୍ବା ଧଳା ରଙ୍ଗ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ । ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଜୀବନରେ ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ଆଣିଥାଏ ଏବଂ ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଯାଏ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy