ହୋଲିରେ ନୋଟ୍‌ରେ ରଙ୍ଗ ଲାଗିଲେ କ’ଣ କରିବେ? ଆରବିଆଇ ନିୟମ ଜାଣନ୍ତୁ

0 204

ହୋଲି ପାଇଁ ସମସ୍ତେ ପ୍ରସ୍ତୁତ। ବଜାରଗୁଡ଼ିକ ରଙ୍ଗ ବେରଙ୍ଗର ବା ଫଗୁ ସମେତ ପିଚକାରି ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ଏବଂ ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ଲୋକମାନେ ସପିଂରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛନ୍ତି। ଅନେକ ଥର, ହୋଲି ଖେଳିବାବେଳେ ଲୋକମାନେ ନିଜ ପକେଟରେ ଥିବା ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରଙ୍ଗ ଖେଳିବାବେଳେ ପକେଟରେ ଥିବା ନୋଟଗୁଡ଼ିକ ରଙ୍ଗୀନ ହୋଇଯାଏ। ଏହା ପରେ, ଅନେକ ଲୋକମାନେ ଏହିପରି ନୋଟକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ମନା କରିଦିଅନ୍ତି। ଯଦି ଏହା ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ସହିତ ଘଟେ, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ନିୟମ ଜାଣନ୍ତୁ।

ନୋଟ୍ ରଙ୍ଗୀନ ହୋଇଗଲେ କ’ଣ କରିବେ?
ଯେତେବେଳେ କେହି ଅଫିସରୁ ବାହାରକୁ ଯାଉଛନ୍ତି କିମ୍ବା କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାମ ପାଇଁ ସେତେବେଳେ ପିଲା କିମ୍ବା ବୟସ୍କ ତାଙ୍କ ଉପରେ ରଙ୍ଗ ଲଗାନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ, ପୋଷାକ ସହିତ, ପକେଟରେ ରଖାଯାଇଥିବା ନୋଟଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ରଙ୍ଗୀନ ହୋଇଯାଏ। ଯେତେବେଳେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ନୋଟ୍ଗୁଡ଼ିକୁ ଦୋକାନୀକୁ ଦିଅନ୍ତି, ସେମାନେ ମନା କରନ୍ତି। ଯଦିଓ ଆପଣ ସେମାନଙ୍କୁ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ନିୟମ କୁହିବେ, ତେବେ ସେମାନେ ଏହାକୁ ନେବାକୁ ମନା କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ଆରବିଆଇ ନିୟମ କହୁଛି ଯେକୌଣସି ଦୋକାନୀ ରଙ୍ଗୀନ ନୋଟ୍ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ମନା କରିପାରିବେ ନାହିଁ।

ପାଣି ଲାଗି ନୋଟ୍ ଫାଟିଗଲେ କଣ କରିବେ?
ହୋଲି ସମୟରେ, ଯଦି ପାଣି ଲାଗିବା କାରଣରୁ ନୋଟ୍ ଫାଟିଯାଏ ତେବେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ପାଲଟିଯାଏ। ଭାରତର ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶର ସମସ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଫୋଲ୍ଡ ଓ ପୁରୁଣା ନୋଟ୍ ବିନିମୟ ହୋଇପାରିବ। ଏଥିପାଇଁ କୌଣସି ଶୁଳ୍କ ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ।

ଚିରିଯାଇଥିବା ନୋଟ୍ ଦେଲେ କେତେ ଟଙ୍କା ଫେରି ପାଇବେ?
ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଯଦି ବ୍ୟାଙ୍କରେ କୌଣସି ଚିରାଫଟା ନୋଟ୍ ବିନିମୟ ହୁଏ, ତେବେ ଆପଣ ସେହି ନୋଟର ଅବସ୍ଥା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ପାଇବେ। ଆମେ ଯଦି ଉଦାହରଣ ଦ୍ୱାରା ବୁଝିବା ତେବେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ୨୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ଚିରିଯାଇଛି ଓ ଏହାର ୭୮ ବର୍ଗ ସେଣ୍ଟିମିଟର (ସେମି) ବାକି ରହିଛି, ତେବେ ବ୍ୟାଙ୍କ ପୂରା ରାଶି ଦେବ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ନୋଟ୍ ର ୩୯ ବର୍ଗ ସେଣ୍ଟିମିଟର (ସେମି) ବାକି ଅଛି, ତେବେ କେବଳ ଅଧା ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ପାଇବେ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy