ହୋଲି ସହିତ ଜଡିତ ବିଜ୍ଞାନ, ଜାଣନ୍ତୁ

0 143

ହୋଲି ଏବଂ ସାଇନ୍ସ: ରଙ୍ଗର ପର୍ବ ହୋଲିରେ ସମସ୍ତେ ରଙ୍ଗ ଖେଳନ୍ତି । ଏହି ପୁରୁଣା ପରମ୍ପରା କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଚାଲିଆସିଛି । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଏହି ପରମ୍ପରା ପଛରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ କାରଣ ମଧ୍ୟ ଲୁଚି ରହିଛି ।

ହୋଲିରେ ପାରମ୍ପାରିକ ଭାବରେ ପ୍ରାକୃତିକ ରଙ୍ଗ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିଲା । ପ୍ରାକୃତିକ ପଦ୍ଧତି ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ଏହି ରଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ଶରୀରକୁ ସଫା କରାଯାଇଥିଲା ।

ପ୍ରାକୃତିକ ରଙ୍ଗ ଆମ ଚର୍ମକୁ ଆଦୌ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ ନାହିଁ । ଏହି ରଙ୍ଗ ଗଛ ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦରୁ ତିଆରି ହୋଇଥିବାରୁ ତାହା ଚର୍ମର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିଥାଏ । ଯଦିଓ ବର୍ତ୍ତମାନ କୃତ୍ରିମ ରଙ୍ଗ ଏବଂ ଅଭୀର ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି । ଯାହା ଚର୍ମ ପାଇଁ ଭଲ ନୁହେଁ ।

ହଳଦୀରୁ ନିର୍ମିତ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗ ଚର୍ମରୁ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରିଦେଇଥାଏ । ଜୀବାଣୁ ଏବଂ ଭୂତାଣୁ ସହିତ ଲଢିବା ପାଇଁ ଏହା ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ହଳଦୀ ହେଉଛି ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍ ।

ନାଲି ରଙ୍ଗ ପାଇଁ ଗୋଲାପ ଫୁଲ, ମନ୍ଦାର ଗଛ, ଆପଲ୍ ଷ୍ଟେମ୍ କିମ୍ବା ସୁଗନ୍ଧିତ ଲାଲ୍ ଚନ୍ଦନ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିଲା । ଡାଳିମ୍ବ ଏବଂ ଗାଜର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିଲା ।

ନୀଳ ରଙ୍ଗ ପାଇଁ ଜାମୁକୋଳି, ବ୍ଲୁବେରି, ୱାଇଲ୍ଡ ବିରି ପରି ଫଳର ପେଷ୍ଟ ତିଆରି କରାଯାଉଥିଲା ।

କଳା ରଙ୍ଗ ପାଇଁ ଗୋଲମରିଚ ଶୁଖାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହାର ପେଷ୍ଟ କିମ୍ବା ଗୁଣ୍ଡ ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା ।

ହୋଲି ନିକଟ ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆର ପରିମାଣ ବହୁତ ଅଧିକ । ଏହି ଜୀବାଣୁ ହୋଲିକା ଦହନ୍ ଦ୍ୱାରା ବହୁ ପରିମାଣରେ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇଥାଏ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy