ଏହି ୫ ଟିପ୍ସ ହୋଲି ରଙ୍ଗରୁ କେଶକୁ ରକ୍ଷା କରିବ

0 105

ହୋଲି ହେୟାର ଟିପ୍ସ: ହୋଲି, ରଙ୍ଗରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଏକ ପର୍ବ, ସାରା ଦେଶରେ ମହାଆଡମ୍ବର ସହିତ ଏହାକୁ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଏହି ବର୍ଷ ହୋଲିର ପର୍ବ ୨୫ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ପାଳନ କରାଯିବ । ଲୋକମାନେ ଏହି ବିଶେଷ ଉତ୍ସବକୁ ରଙ୍ଗ ଏବଂ ଅଭୀର ସହିତ ପାଳନ କରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହି ଉତ୍ସବର ଉତ୍ସାହ ଏବଂ ଉତ୍ସବ ମଧ୍ୟରେ ଆମ ଚର୍ମ ଏବଂ କେଶକୁ ଅନେକ ଥର ଭାରି କ୍ଷତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡେ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣ ହୋଲି ଦିନ ଆପଣଙ୍କ କେଶର ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି କିଛି ଟିପ୍ସ ବିଷୟରେ କହିବୁ, ଯାହା ସାହାଯ୍ୟରେ ଆପଣ କେବଳ କେଶକୁ ରଙ୍ଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସମର୍ଥ ହେବେ ନାହିଁ, ବରଂ ହୋଲିର ପର୍ବକୁ ପୁରା ଉପଭୋଗ କରିବେ ।

ଏହି ଟିପ୍ସ ସାହାଯ୍ୟରେ କେଶକୁ ରକ୍ଷା କରନ୍ତୁ
ଯଦି ତୁମେ ତୁମର କେଶକୁ ହୋଲି ରଙ୍ଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛ, ତେବେ ହୋଲି ଖେଳିବାର କିଛି ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ କେଶରେ ଭଲ ଭାବରେ ତେଲ ଲଗାଅ । କେଶରେ ପ୍ରୟୋଗ ହୋଇଥିବା ଏହି ତେଲ ଏକ ସ୍ତର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ, ଯାହା ରଙ୍ଗକୁ କେଶ ଉପରେ ଭଲରେ ଲାଗିବାକୁ ଦେବ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହା ଆପଣଙ୍କ କେଶକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବ । ହୋଲି ଖେଳିବା ପରେ କେଶ ଧୋଇବା ଦ୍ୱାରା ରଙ୍ଗ ସହଜରେ ବାହାରି ଯାଇଥାଏ ।

କେଶର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ, ହୋଲି ଖେଳିବାର ଏକ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ, ଏକ ଚାମଚ ଲେମ୍ବୁକୁ ଜଡା ତେଲରେ ମିଶାଇ କେଶରେ ଭଲ ଭାବରେ ଲଗାନ୍ତୁ । ଏହା ସହିତ, କେଶକୁ ମଧ୍ୟ ଭଲ ଭାବରେ ଘୋଡାନ୍ତୁ । କେଶରେ ତେଲ ଥିବା ଏହି ମିଶ୍ରଣକୁ ପ୍ରୟୋଗ କଲେ ରଙ୍ଗ କେଶରେ ଲାଗି ରହିବ ନାହିଁ ।

ଯଦି ଆପଣ ହୋଲି ଖେଳିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ରଙ୍ଗ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ କେଶକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ବାନ୍ଧିବା ଭଲ । ହୋଲି ଖେଳିବା ବେଳେ, ତୁମ କେଶକୁ ଭଲ ଭାବରେ ବାନ୍ଧି ଦିଅ, ଫଳରେ ରଙ୍ଗ ଆପଣଙ୍କ କେଶ ଭିତରେ ପହଞ୍ଚିବ ନାହିଁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ କେଶ ରଙ୍ଗରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବ ।

ଯଦି ଆପଣ କେଶକୁ ରାସାୟନିକ ସମୃଦ୍ଧ ରଙ୍ଗରୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ହୋଲି ଖେଳିବା ପୂର୍ବରୁ କପଡା କିମ୍ବା ସ୍କାର୍ଫରେ ମୁଣ୍ଡକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଘୋଡାଇବା ଭଲ । ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା, ଆପଣ କେବଳ ଷ୍ଟାଇଲିସ୍ ଦେଖାଯିବେ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ରଙ୍ଗ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ କେଶର କୌଣସି କ୍ଷତି ହେବ ନାହିଁ ।

କେଶକୁ ହୋଲି ରଙ୍ଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ କଣ୍ଡିସନର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ହୋଲି ଖେଳିବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ କେଶରେ କଣ୍ଡିସନର ଏବଂ ସେରମ୍ ଲଗାନ୍ତୁ । ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା କେଶରେ ଏକ ସୁରକ୍ଷା ସ୍ତର ସୃଷ୍ଟି ହେବ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ କ୍ଷତିକାରକ ରଙ୍ଗ କେଶକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବ ନାହିଁ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy