ଦଶହରାରେ ଏହା କର, ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ମିଳିବ

0 508

ଦଶହରା ପ୍ରତିକାର: ଦଶହରା ବା ବିଜୟାଦଶମୀ ଦିନ ପ୍ରଭୂ ଶ୍ରୀରାମ ଲଙ୍କାର ରାଜା ରାବଣକୁ ବଦ୍ଧ କରିଥିଲେ । ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ଏହି ବିଜୟର ପ୍ରତୀକ ଭାବେ ଏହାକୁ ପାଳନ କରାଯାଉଛି । ଏଥିସହିତ ଅନ୍ୟାୟର ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ଏହି ଦିନ ରାବଣ ପୋଡି ମଧ୍ୟ କରାଯାଏ । ଦଶହରା ଆସିବାକୁ ଆଉ୍ୱାତ୍ର କିଛି ଦିନ ବାକି ଅଛି, ତେଣୁ ଦଶହରାରେ ଏହି ଉପାୟଗୁଡିକ କଲେ ଆପଣ ଚାହୁଁଥିବା ଫଳାଫଳ ପାଇବେ । ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ବିଜୟ ସହିତ ଛାତ୍ରମାନେ ସେମାନଙ୍କ କ୍ୟାରିଅରକୁ ଉଜ୍ଜଳ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ପ୍ରତିକାରଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ?

ହନୁମାନ ମନ୍ଦିରରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ କର
ଦଶହରା ଦିନ, ଛାତ୍ରମାନେ ଘରେ ନାଲି ରଙ୍ଗର ପତାକା ହନୁମାନ ମନ୍ଦିରରେ ଲଗାଇବା ଉଚିତ । ଏହା କଲେ ତୁମେ ତୁମର କ୍ୟାରିଅର ଉନ୍ନତି ସହିତ ବାଧାବିଘ୍ନ ଦୂର ହେବ ଏବଂ ସଫଳତା ପାଇବେ । ଏହି ପ୍ରତିକାର ନବମୀ କିମ୍ବା ଦଶାମିରେ ଯେକୌଣସି ଦିନ କରାଯାଇପାରିବ । ଦଶହରା ଦିନ ସକାଳେ ଉଠିବା ପରେ ନୀକଣ୍ଠ ପକ୍ଷୀ ଏବଂ ମାଛକୁ ଦେଖିବା ଉଚିତ୍ । ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ନୀଳକାଣ୍ଠ ସହଜରେ ଦେଖାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ସହରଗୁଡିକରେ ଏହା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । ଯଦି ସିଧାସଳଖ ଦର୍ଶନ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ, ତେବେ ନୀଲକଣ୍ଠ ପକ୍ଷୀଙ୍କ ଫଟୋକୁ ଦେଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଦଶହରା ଦିନ ପ୍ରିୟଜନ ପାଖକୁ ଏହି ଫଟୋ ପଠାନ୍ତୁ । ସେହିଭଳି ମାଛର ଦୃଶ୍ୟର ବିଶେଷ ମହତ୍ୱ ରହିଛି । ଏହି ଦିନ ମାଛ ଦେଖିବା ଶୁଭ ଫଳାଫଳ ଦେଇଥାଲ ।

ଚନ୍ଦ୍ରମାକୁ ମନର କଥା କୁହ

ଯଦି ମନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖୀ ରହେ, ସେଠାରେ ଉଦାସୀନତା ପ୍ରବୃତ୍ତି ଅଛି, ନିରାଶା ଅଛି ଏବଂ ଅଜ୍ଞାତ ଭୟ ଅଛି, ତେବେ ଦଶହରା ଠାରୁ ଶରଦ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ରାତିରେ ଚନ୍ଦ୍ର ଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାର ଜ୍ୟୋତ୍ସନା ନିଅନ୍ତୁ । ୫ରୁ ଦଶ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚନ୍ଦ୍ରର ଆଲୋକରେ ବସ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ମନର କଥା କୁହ । ଚନ୍ଦ୍ର ଦେବଙ୍କ କୃପାରୁ ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବ ।

ଶାମି ଗଛ ତଳେ ଏକ ଦୀପ ଜାଳନ୍ତୁ
ଦଶହରା ଦିନ ଶାମି ଗଛ ତଳେ ଏକ ଦୀପ ଜାଳିବା ସର୍ବଦା ବିଜୟ ଆଡକୁ ଯାଏ ଏବଂ କଦାପି ପରାଜିତ ହୁଏ ନାହିଁ । ଯଦି ଜମି, ସମ୍ପତ୍ତି, ଦୋକାନ, ଚାକିରି ସହିତ ଜଡିତ କିଛି ମାମଲା ଚାଲିଛି, ତେବେ ବିଶ୍ୱାସ କର, ତୁମେ ଏଥିରେ ନିଶ୍ଚିତ ବିଜୟ କରିବ । ଏହି ଦିନ ଶ୍ରୀ ହନୁମାନ ମହାରାଜଙ୍କୁ ଗୁଡ ଓ ଚଣା ଭୋଗ ଦିଅନ୍ତୁ । ଯଦିଓ ହନୁମାନଙ୍କୁ ଲଡୁ ଭୋଗ ଦିଆଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ବିଜୟ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ କେବଳ ଗୁଡ ଓ ଚଣା ଭୋଗ ଦିଅନ୍ତୁ । ହନୁମାନ ଆପଣଙ୍କୁ ବିଜୟ ଦେବ । ବିଜୟାଦଶମୀ ଦିନ କିଛି ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଦାନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy