ଦଶହରା ଉପାୟ : ଦଶହରାରେ ୩ ଟି ଗୁପ୍ତ ଦାନ କର, ଅପାର ଧନ ଲାଭ ହେବ!

0 211

ଦଶହରା ଉପାୟ: ଦଶହରାକୁ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଏକ ବଡ଼ ପର୍ବ ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଶାରଦୀୟ ନବରାତ୍ରୀ ଦଶମ ଦିନରେ ଦଶହରା ପାଳନ କରାଯାଏ । ଏହାକୁ ବିଜୟାଦଶମୀ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ କାରଣ ଏହି ଦିନ ମା’ ଦୁର୍ଗା ମହିଷାସୁରା ଏବଂ ଭଗବାନ ରାମ ଅହଂକାରୀ ରାବଣକୁ ବଦ୍ଧ କରିଥିଲେ । ଅତଏବ, ଧାର୍ମିକତା ଉପରେ ଧର୍ମର ବିଜୟ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହି ଦିନ ରାବଣ ପୋଡି ହୋଇଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଯାନବାହାନର ପୂଜା ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥାଏ । ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଦିନଟି ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର । ଦଶହରା ଦିନରେ କରାଯାଇଥିବା କୌଶଳ, ପ୍ରତିକାର, ଦାନ ଏବଂ ପୂଜାର ଦ୍ରୁତ ପ୍ରଭାବ ଦେଖାଏ । ଆଜି ଆମେ ଦଶହରା ଦିନ ୩ ଟି ଜିନିଷ ଦାନ କରିବାର ମହତ୍ୱ ଜାଣୁ, ଗୁପ୍ତରେ ଦାନ କରି ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ପ୍ରସନ୍ନ ହୁଅନ୍ତି ।

ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ଦଶହରାରେ ଦାନ କରନ୍ତୁ

ଦଶହରା ଦିନ ଅପାର ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ଆଣିଥାଏ । ତେଣୁ, ଏହି ଦିନ ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ ଯାହାକି ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରେ । ଦଶହରା ଦିନ, ୩ଟି ଜିନିଷ ଗୁପ୍ତରେ ଦାନ କରି ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ପ୍ରସନ୍ନ ହୁଅନ୍ତି । ଦଶହରା ଦିନ କୌଣସି ମନ୍ଦିରରେ ଏକ ନୂଆ ଝାଡୁ ଦାନ କରନ୍ତୁ । ଏହି ସମୟରେ ସୁଖ ଓ ସମୃଦ୍ଧତା ଦେବା ପାଇଁ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତୁ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଦଶହରା ଦିନ ରାବଣ ପୋଡି ପରେ ଗୁପ୍ତରେ ଖାଦ୍ୟ, ପାଣି ଏବଂ ପୋଷାକ ଦାନ କରନ୍ତୁ । ଏହା କଲେ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସର୍ବଦା ଦୟାଳୁ ହୋଇଥାନ୍ତିି ଏବଂ ଟଙ୍କା ଅଭାବ ହେବାକୁ କେବେ ହେଲେ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ ।

ଦଶହରା ଦିନ ଏହି କାମ କରିବା ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଶୁଭ ଅଟେ

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଦଶହରା ବିଷୟରେ ଅନ୍ୟ କିଛି ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି । ଦଶହରା ଦିନ ସୁନା, ରୂପା, କାର ଇତ୍ୟାଦି ମୂଲ୍ୟବାନ ଜିନିଷ କିଣିବା ବହୁତ ଶୁଭ ଅଟେ । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ ଏହି ଜିନିଷ କିଣିବା ଦ୍ୱାରା ବର୍ଷସାରା ଘରେ ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ଆସିଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ନୀଳକଣ୍ଠ ପକ୍ଷୀକୁ ଦେଖିବା ଏବଂ ଦଶହରା ଦିନରେ ପାନ ପତ୍ର ଖାଇବା ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।

(ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ: ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ସାଧାରଣ ଅନୁମାନ ଏବଂ ସୂଚନା ଉପରେ ଆଧାରିତ ।)

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy