ଦଶହରା ଦିନ ଯଦି ଏହି ପକ୍ଷୀକୁ ଦେଖିଲେ କ’ଣ ହେବ ଜାଣନ୍ତୁ

0 498

ଦଶହରା ୨୦୨୩: ନବରାତ୍ରିର ନଅ ଦିନ ଶେଷ ହେବା ପରେ, ଦଶହରା ବା ବିଜୟାଦଶମୀ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଏହି ବର୍ଷ ଦଶହରା ୨୪ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୩ ରେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଦଶହରା ଦିନ ଶ୍ରୀରାମ ଲଙ୍କାର ରାଜା ରାବଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ । ତେଣୁ ଏହି ଦିନ ରାବଣ ପୋଡିର ପରମ୍ପରା ରହିଛି ।

କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଅନୁଯାୟୀ, ଆଶ୍ୱିନ ମାସର ଶୁକ୍ଳ ପକ୍ଷର ଦଶମ ଦିନରେ ଦଶହରା ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଏହାକୁ ଅନ୍ୟାୟ ଉପରେ ଧାର୍ମିକତାର ବିଜୟ ଏବଂ ପାପ ଉପରେ ପୂଣ୍ଣ୍ୟର ବିଜୟ ଉତ୍ସବର ପାଳନ କରିବାର ଏକ ପରମ୍ପରା ଅଛି । ଦଶହରା ପର୍ବ ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ ବିଶ୍ୱାସ ଏବଂ ପରମ୍ପରା ଅଛି । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ଏହି ଦିନ ନୀଳକଣ୍ଠ ପକ୍ଷୀକୁ ଦେଖିବା । ଦଶହରା ଦିନ ନୀଳକଣ୍ଠ ପକ୍ଷୀକୁ ଦେଖିବା ବିରଳ ଏବଂ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଦଶହରାପରେ ନୀଳକଣ୍ଠ ପକ୍ଷୀ ଦର୍ଶନ ସହିତ ଜଡିତ ଗୁରୁତ୍ୱ ବିଷୟରେ ।

ଦଶହରା ଦିନ ନୀଳକଣ୍ଠ ପକ୍ଷୀଙ୍କୁ ଦେଖିବାର ଗୁରୁତ୍ୱ
କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେବେଳେ ଭଗବାନ ରାମ ରାବଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଯାଉଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ନୀଳକଣ୍ଠ ପକ୍ଷୀକୁ ଦେଖିଥିଲେ । ତେଣୁ ସେ ରାବଣକୁ ହତ୍ୟା କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ରାବଣକୁ ହତ୍ୟା କରିବା ପରେ ରାମ ଜଣେ ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା । ତା’ପରେ ଭଗବାନ ରାମ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଭୋଳାନାଥଙ୍କୁ ପୂଜା କଲେ ଏବଂ ଏହି ପାପରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ଆହ୍ୱାନ କଲେ । ଯେତେବେଳେ ରାମ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଭୋଳାନାଥଙ୍କୁ ପୂଜା କରୁଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ଭଗବାନ ଶିବ ନୀଳକଣ୍ଠ ପକ୍ଷୀ ଆକାରରେ ପୃଥିବୀରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ତେଣୁ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ନୀଳକଣ୍ଠ ପକ୍ଷୀ ମହାଦେବଙ୍କୁ ପ୍ରତିପାଦିତ କରେ ଏବଂ ଦଶହରା ଦିନରେ ଏହାର ଦର୍ଶନ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।

ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ନୀଳକଣ୍ଠର ଦର୍ଶନ ଶୁଭ ଅଟେ
ଯଦି ଦଶହରା ଦିନ ଏକ ନୀଳକଣ୍ଠ ପକ୍ଷୀ କାଠରେ ବସିଥିବାର ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ଏହା ଶୁଭ ଅଟେ । ଏହି କାରଣରୁ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି ।
ଯଦି ଅବିବାହିତା ମହିଳା କିମ୍ବା ପୁରୁଷ ଦଶହରା ଦିନ ନୀଳକଣ୍ଠଙ୍କୁ ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ଶୀଘ୍ର ବିବାହ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ ।
ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଦଶହରା ଦିନ ନୀଳକଣ୍ଠଙ୍କୁ ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ବୁଝନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ତ ଲୁଣ୍ଠିତ ଏବଂ ସ୍ଥଗିତ କାର୍ଯ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମାପ୍ତ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରିବ ।
ଯଦି ଜଣେ ମହିଳା ଦଶହରା ଦିନ ନୀଳକଣ୍ଠ ପକ୍ଷୀଙ୍କୁ ଦେଖନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ଅଟେ । ଯଦି ନୀଳକଣ୍ଠ ଆପଣଙ୍କ ଡାହାଣ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଉଡୁଥିବାର ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ବିବାହ ସମ୍ଭବ ହେବ ।

ଯଦି ଦଶହରା ଦିନ ନୀଳକଣ୍ଠଙ୍କୁ ଦେଖାଯାଏ ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହି କାମ କରନ୍ତୁ ।
ଦଶହରା ଦିନ ନୀଳକଣ୍ଠ ପକ୍ଷୀକୁ ଦେଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ଅଟେ । ଏହାର ଦୃଶ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବିରଳ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି କାରଣ ଏହା ସହଜରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଯଦି ତୁମେ ଏହାକୁ ଦଶହରା ଦିନ ଦେଖୁଛ, ତେବେ ବୁଝ ଯେ ତୁମର ଜୀବନରେ ଚାଲିଥିବା ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟା ଏବେ ଦୂର ହୋଇଯିବ ।

ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ: ଏଠାରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ସୂଚନା କେବଳ ଅନୁମାନ ଏବଂ ସୂଚନା ଉପରେ ଆଧାରିତ । ପାଠକ ଏହାକୁ ସୂଚନା ଆକାରରେ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy