ସରଫରାଜ ଖାନ ସ୍ପିନ୍‌ରେ ମାଷ୍ଟର ହେଲେ କିପରି? ଜାଣନ୍ତୁ

0 736

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ସରଫରାଜ ଖାନ ତାଙ୍କର ଡେବ୍ୟୁ ଟେଷ୍ଟରେ ଇଂରାଜୀ ସ୍ପିନରଙ୍କୁ ଭୟଙ୍କର ଝଟକା ଦେଇଥିଲେ, ଯାହା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ନୁହେଁ । ଏହା ପଛର କାରଣ ହେଉଛି ସରଫରାଜ ଖାନଙ୍କ ୧୫ ବର୍ଷର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ, ଯିଏ ତାଙ୍କ ପିତା ନୈଶାଦ ଖାନଙ୍କ ତତ୍ୱାବଧାନରେ ପ୍ରତିଦିନ ନେଟ୍ସରେ ୫୦୦ ବଲର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିଲେ ।

ସରଫରାଜ ଖାନ ଡେବ୍ୟୁ ଟେଷ୍ଟରେ ଉଭୟ ଇନିଂସରେ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ ଯେ ସେ ଭାରତୀୟ ଦଳରେ ନିଜର ସ୍ଥାନ ସ୍ଥାୟୀ କରିବାକୁ ଆସିଛନ୍ତି । ୨୬ ବର୍ଷୀୟ ସରଫରାଜ ଖାନ ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟରେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିବା ପରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ । ସରଫରାଜ ଖାନ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ‘ମାଖୋ କ୍ରିକେଟ୍ କ୍ଲବ’ରେ କ୍ରିକେଟ୍ ବିଷୟରେ ଜାଣିଥିଲେ । କୋଭିଡ -୧୯ ଏବଂ ଗତ କିଛି ବର୍ଷର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ ଯୋଜନା ହେତୁ ଏହା ଦୁଇଟି ଲକଡାଉନର ପ୍ରଭାବ ଥିଲା ଯାହା ରାଜକୋଟରେ ଟମ ହାର୍ଟଲି, ଜୋ ରୁଟ ଏବଂ ରେହାନ ଅହମ୍ମଦଙ୍କ ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲା ।

ସରଫରାଜଙ୍କ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ
ମୁମ୍ବାଇରେ ସରଫରାଜଙ୍କ ଅଗ୍ରଗତି ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିଥିବା କୋଚ୍ କହିଛନ୍ତି, ‘ସରଫରାଜ ଖାନ ମୁମ୍ବାଇର ଆଜାଦ ମଇଦାନ, କ୍ରସ ଏବଂ ଓଭାଲରେ ଦିନକୁ ୫୦୦ ବଲ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେଉଥିଲେ । କୋଭିଡ୍ ଲକଡାଉନ୍ ସମୟରେ ସେ କାରରେ ପ୍ରାୟ ୧୬୦୦ କିଲୋମିଟର ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ । ସେ ମୁମ୍ବାଇରୁ ଆମ୍‌ରୋହା, ମୋରାଦାବାଦ, ମେରୁଟ, କାନପୁର, ମଥୁରା ଏବଂ ଦେହରାଡୁନ୍ ଯାତ୍ରା କରି ଖେଳିଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରେ ବଲ୍ ବହୁତ ମୋଡେ ନିଏ । ଏଠାରେ ଅନିୟମିତ ବାଉନ୍ସ ଅଛି, କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ବଲ୍ ବାଉନ୍ସ ଏବଂ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଏହା କମ୍ ରହିଥାଏ ।

ସରଫରାଜ ଖାନ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସ୍ପିନରମାନଙ୍କୁ ସହଜରେ ସାମ୍ନା କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେ ଏକ କଠିନ ପଥ ଗ୍ରହଣ କରି ନିଜ ଶୈଳୀରେ ପରିପକ୍ୱ ହୋଇଥିଲେ । ସରଫରାଜ ଖାନଙ୍କ ଅଗ୍ରଗତିର ଶ୍ରେୟ କେବଳ ତାଙ୍କ ପିତା ନୈଶାଦ ଭରଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ଭବନେଶ୍ୱର କୁମାରଙ୍କ କୋଚ୍ ସଞ୍ଜୟ ରାସ୍ତୋଗୀ, ମହମ୍ମଦ ଶାମିଙ୍କ କୋଚ୍ ବଦରୁଦ୍ଦିନ ଶେଖ, କୁଲଦୀପ ଯାଦବଙ୍କ କୋଚ କପିଲ ଦେବ ପାଣ୍ଡେ, ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀରଙ୍କ କୋଚ ସଞ୍ଜୟ ଭରଦ୍ୱାଜ ଏବଂ ଅଭିମାନୁୟ ଇସରୱାନଙ୍କ ପିତା ଆରପି ଏସୱାରାନ ସରଫରାଜଙ୍କ ପ୍ରଗତିରେ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ ।

ସରଫରାଜଙ୍କ ସହକାରୀ
ସମସ୍ତେ ଲକରଡାଉନ୍ ସମୟରେ ସରଫରାଜଙ୍କ ନେଟ୍ ଅଧିବେଶନ ଆୟୋଜନ କରିଥିଲେ । କପିଲ ପାଣ୍ଡେ କହିଛନ୍ତି, ଲକଡାଉନ୍ ସମୟରେ ନୈଶାଦ ମୋତେ ଡାକିଥିଲେ କାରଣ ଆମେ ଦୁହେଁ ଆଜମଗଡରୁ ଆସିଛୁ ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇରେ କ୍ଲବ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିଛୁ । ତା’ପରେ ମୁଁ ଭାରତୀୟ ନୌସେନାରେ କାମ କରୁଥିଲି । ତେଣୁ ଯେତେବେଳେ ସେ ତାଙ୍କ ପୁଅକୁ ଅଭ୍ୟାସ କରିବାକୁ ପଡିଲା, ମୁଁ ଅନୁଭବ କଲି ଯେ ଏହା ମୋର ଦାୟିତ୍ୱ ତାଲା ପକାଇବା ସମୟରେ ସରଫରାଜ ଆମ କାନପୁର ଏକାଡେମୀରେ କୁଲଦୀପଙ୍କୁ ବହୁତ ସାମ୍ନା କରିଥିଲେ । ଦୁହେଁ ଏକାଠି ଅନେକ ନେଟ୍ ଅଧିବେଶନ କରିଥିଲେ । ମୁଁ ସେହି ସିଜିନରେ ଟି -୨୦ ମ୍ୟାଚ୍ ଆୟୋଜନ କରିଥିଲି, ମୁଶତାକ୍ ଅଲି ଟି -୨୦ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିଲା ।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, “ମୁମ୍ବାଇର ଲାଲ ମାଟିରେ ଖେଳି ବଡ ହୋଇଥିବା ସରଫରାଜଙ୍କ ସ୍ପିନ ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭଲ ଏବଂ ସେ ତାଙ୍କ ପାଦକୁ ମଧ୍ୟ ଭଲ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି । ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ ଉଭୟ ପୁଅ ଏବଂ ବାପା କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିଥିଲେ । ମୁଁ ତାଙ୍କ ହଷ୍ଟେଲରେ ରହିବାକୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଥିଲି ଏବଂ କିଛି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥିଲି ।’

କଠିନ ଅଭ୍ୟାସ ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ମନ୍ତ୍ର
ନୈଶାଦଙ୍କ ପୁଅମାନଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦେଇଥିବା ଅନ୍ୟ ଜଣେ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରଫରାଜ ଏବଂ ମୁଶୀର ଖାନ କୌଣସି ମ୍ୟାଚ୍ ନଥିବା ଦିନ ମଧ୍ୟ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରୁଥିଲେ । ପ୍ରଶିକ୍ଷକ କହିଛନ୍ତି, “ଅଳ୍ପ ବୟସରୁ ସେ ଶହ ଶହ ବଲର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ମୁମ୍ବାଇ ମ୍ୟାଚ୍ ନଥିଲା, ନୈଶାଦ ଘରେ ଆଷ୍ଟ୍‌ରୋ ଟର୍ଫ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରେ ସରଫରାଜ ଦ୍ରୁତ ବୋଲରଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଅଭ୍ୟାସ କରୁଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଯଦି ସେ ସ୍ପିନ୍‌ର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ, ଯଦି ସେ ଏହା କରିବାକୁ ପଡିଲା, ସେ ପଡ଼ିଆକୁ ଯାଇ ଖୋଲା ଫିଲ୍ଡ ଟ୍ରେନିଂ କରୁଥିଲେ । ସରଫରାଜଙ୍କ କଠିନ ପରିଶ୍ରମର ଫଳାଫଳ ହେଲା ଯେ ସେ ସ୍ପିନରଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଇଥିଲା ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy