ଏଥର ଅପରାଧିକ ରେକର୍ଡ ଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ତିନିଥର ବିଜ୍ଞାପନ ଦେବାକୁ ହେବ

0 175

ଭୁବନେଶ୍ୱର,(ରିପୋଟର୍ସ ପେନ୍‌): ଏଥର ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି। ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନର ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରି ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର ରାଜୀବ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଥର ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଯେଉଁ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଅପରାଧିକ ରେକର୍ଡ ରହିଛି, ସେମାନେ ତିନିଥର ଖବରକାଗଜରେ ବିଜ୍ଞାପନ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେହି ସମସ୍ତ ରାଜନୈତିକ ଦଳକୁ ଖବରକାଗଜରେ ବିଜ୍ଞାପନ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ପଡିବ ଯେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଅପରାଧିକ ରେକର୍ଡ ଅଛି, ଅର୍ଥାତ୍ ସେମାନେ ଦାଗି।

ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ମୋଟ ୭ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏପ୍ରିଲ ୧୯ ରେ ଭୋଟ୍ ଦିଆଯିବ ଏବଂ ଜୁନ୍ ୪ ରେ ଭୋଟ୍ ଗଣନା କରାଯିବ। ୨୬ ଏପ୍ରିଲରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୭ ମଇରେ, ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧୩ ମଇରେ, ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୨୦ ମଇରେ, ଷଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୨୫ ମଇରେ ଓ ୧ ଜୁନରେ ସପ୍ତମ ତଥା ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ହେବ। 

ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧୦୨ଟି ଆସନରେ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁଥିବାବେଳେ, ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୮୯ଟି, ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୯୪ଟି, ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୯୬ଟି, ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୪୯ଟି ଆସନରେ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଷଷ୍ଠ ଓ ସପ୍ତମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ୫୭ଟି ଲେଖାଁଏ ସିଟରେ ମତଦାନ ହେବ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି ଆମ ଦଳ ଏହି ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିଲା ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଥର ସମୁଦାୟ ୯୭ କୋଟି ଭୋଟର ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଭୋଟ୍ ଦେବେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ସମୁଦାୟ ୧୦.୫ ଲକ୍ଷ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ର ଥିବାବେଳେ ୫୫ ଲକ୍ଷ ଇଭିଏମ୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy