କେବେ ଆସିବ ମୌସୁମୀ ? ଜାଣନ୍ତୁ

0 184

ଭୁବନେଶ୍ୱର, (ରିପୋଟର୍ସ ପେନ୍‌): ଚଳିତ ବର୍ଷ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ମୌସୁମୀ ଆସିବାକୁ ଯାଉଛି। ମେ ୩୧ ସୁଦ୍ଧା ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ମୌସୁମୀ କେରଳରେ ପହଞ୍ଚିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଆଇଏମଡି ପୂର୍ବାନୁମାନ ଅନୁଯାୟୀ, ମେ ୧୯ରେ ମୌସୁମୀ ଆଣ୍ଡାମାନ ନିକୋବରରେ ପହଞ୍ଚିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଏହା ପରେ ମୌସୁମୀ ଦେଶର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ଯିବ। ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶରେ ଏଲ୍ ନିନୋ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଦୁର୍ବଳ ହେଉଛି। ଲା ନିନୋ ଅବସ୍ଥା ସକ୍ରିୟ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହା ଚଳିତ ବର୍ଷ ଭଲ ମୌସୁମୀର ସଙ୍କେତ ଅଟେ। ଏହି କାରଣରୁ, ମୌସୁମୀ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ। ଏଥି ସହିତ, ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଭାରତରେ ମେ ୧୬ ରୁ ଏବଂ ପୂର୍ବ ଭାରତରେ ମେ ୧୮ ୨୦୨୪ରୁ ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। 

କେବେ ଆସିବ ମୌସୁମୀ
ମେ ୧୯ ସୁଦ୍ଧା ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ପ୍ରବେଶ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଏହା ଜୁନ୍ ୧ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ କେରଳରେ ପହଞ୍ଚିବ। ବଙ୍ଗୋପସାଗରରୁ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଭାରତ ଆଡକୁ ଯିବା ପାଇଁ ମୌସୁମୀ ପାଇଁ ଅବସ୍ଥା ଅନୁକୂଳ ହୋଇପାରିଛି। ତେଣୁ ମେ ୧୯ ସୁଦ୍ଧା ମୌସୁମୀ ଭାରତୀୟ ସୀମାରେ ପ୍ରବେଶ କରିବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି। ମୌସୁମୀ ଆସିବାର ସାଧାରଣ ତାରିଖ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଏହା ୧୦ ଜୁନ୍ ସୁଦ୍ଧା ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ପହଞ୍ଚିଥାଏ।

ଉତ୍ତର ଭାରତକୁ କେବେ ଛୁଇଁବ ମୌସୁମୀ
ଜୁନ୍ ୧୫ରେ ଏହା ଗୁଜୁରାଟ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ଛତିଶଗଡ, ଝାଡଖଣ୍ଡ ଏବଂ ବିହାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏଥି ସହିତ, ଜୁନ୍ ୨୦ରେ ଏହା ଗୁଜୁରାଟର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଞ୍ଚଳ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅଂଶକୁ ଆସିଥାଏ। ବଜ୍ରପାତ, ବଜ୍ରପାତ ଏବଂ ପ୍ରବଳ ପବନ ସହିତ ବିସ୍ତୃତ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଦକ୍ଷିଣ ଉପଦ୍ୱୀପ ଭାରତ ଉପରେ ୨୦ ମେ ୨୦୨୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିବ। ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ମୌସୁମୀ ଦକ୍ଷିଣ ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗରକୁ, ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ବଙ୍ଗୋପସାଗରର କିଛି ଅଂଶ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜକୁ ୧୯ ମେ ୨୦୨୪ରେ ଆଗକୁ ବଢିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଉପକୂଳ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ତାମିଲନାଡୁ, ଉତ୍ତର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଏବଂ କେରଳର ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଥିଲା। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, କୋଣାର୍କ, ମରାଠୱାଡା, ବିଦର୍ଭର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ କୁଆପଥର ମାଡ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy