ପରୀକ୍ଷାକୁ ନେଇ ପିଲା ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି କି? ଏହି ଉପାୟରେ ଟେନସନ ମୁକ୍ତ କର

0 223

ପରୀକ୍ଷା ଚାପକୁ କିପରି ମୁକ୍ତ କରାଯିବ: ଫେବୃଆରୀ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ ବୋର୍ଡ ଓ ସ୍କୁଲ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହେବ, କାରଣ ଏହି ପିଲାମାନେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିସାରିଛନ୍ତି ଏବଂ ତାରିଖ ପାଖେଇ ଆସୁଥିବାରୁ ପିଲାମାନଙ୍କର ଚାପ ମଧ୍ୟ ବଢିବ । କିଛି ପିଲା ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ବିଷୟରେ ଏତେ ଚାପ ନିଅନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ଓ ଚିନ୍ତା ଗ୍ରସ୍ତ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ପିତାମାତାମାନେ କିପରି ସେମାନଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କର ଚାପକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ଉଚିତ୍‌? ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଟିପ୍ସ କହିବା ।

କିଛି ନୂଆ କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କର
ପରୀକ୍ଷା ପୂର୍ବରୁ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବା ଜରୁରୀ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପିଲା ଦିନରାତି ଅଧ୍ୟୟନ ଜାରି ରଖନ୍ତି, ତେବେ ସେ ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇପାରନ୍ତି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ତାଙ୍କୁ ଏଥିରୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ, ଆପଣ ତାଙ୍କୁ କିଛି ନୂଆ ଚେଷ୍ଟା କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ଉଚିତ୍ । ସଙ୍ଗୀତ ଶୁଣିବା, ଗିଟାର ବଜାଇବା କିମ୍ବା ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ କିଛି ସମୟ ବିତାଇବା ଭଳି ଜିନିଷ ତାଙ୍କ ଚାପକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଏକୁଟିଆ ଛାଡନ୍ତୁ ନାହିଁ
ଯେତେବେଳେ ତୁମର ପିଲା ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରେ, ତା’ହେଲେ ତୁମେ ତାଙ୍କ ଚାରିପାଖରେ ରହିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଉଚିତ୍ ଯଦି ତାଙ୍କ ସହିତ ନଥାଏ ତେବେ ଯଦି ପିଲାଟି ଆବଶ୍ୟକ କରେ, ତେବେ ତାଙ୍କୁ କିଛି ଖାଇବାକୁ ଦିଅ, କଫି, କ୍ଷୀର ଇତ୍ୟାଦି ଜିନିଷ ଏପରି କର ଯେପରି ତାଙ୍କ ମନ ବିଭ୍ରାନ୍ତ ହୁଏ ଏବଂ ସେ ଟେନସନ ନିଅନ୍ତି ନାହିଁ ।

ବିଶ୍ରାମ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ
ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ଅଧ୍ୟୟନ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, କିନ୍ତୁ ବିଶ୍ରାମ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ପିତାମାତାମାନେ ବୁଝିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଉଚିତ ଯେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ପିଲା ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ଧରି ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ କିଛି ସମୟ ବିଶ୍ରାମ ଦିଅନ୍ତୁ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ବିଶ୍ରାମ ପରେ ସେ ପୁନର୍ବାର ଭଲ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ପାରିବେ ।

ପିଲାମାନଙ୍କ ସହିତ ଖୋଲାଖୋଲି କଥା ହୁଅନ୍ତୁ
ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ପିଲାମାନେ ନିଜକୁ ଏକାକୀ ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି, ତେଣୁ ପିତାମାତାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କର ଭାବନା ଏବଂ ଚିନ୍ତାଧାରା ବୁଝିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ । ତାଙ୍କ ଭାବନାକୁ ତାଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ରଖନ୍ତୁ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେ ଆପଣଙ୍କ ମନରେ କଣ ଅଛି ତାହା ମଧ୍ୟ କହିପାରିବେ ।

ପରୀକ୍ଷା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏକ ସକରାତ୍ମକ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତୁ
ପିଲାମାନଙ୍କର ଚାପ ଏବଂ ଚିନ୍ତା ଦୂର କରିବାକୁ, ପରୀକ୍ଷା ସମୟ ବିଷୟରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ ପକାନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଯଦି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଏତେ ଦିନ ବାକି ଅଛି ତେବେ ସେମାନେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବା ଉଚିତ୍ । ବରଂ, ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଏକ ସକରାତ୍ମକ ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତୁ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ପିଲା ପରୀକ୍ଷାକୁ ଭୟ କରେ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଏହାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଭବ କରେ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy