ଅଧିକ ସମୟ ଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି କି? ଆପଣଙ୍କୁ ଅନ୍ଧ କରିପାରେ, ଜାଣନ୍ତୁ

0 147

ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାର: ଯଦି ଆପଣ ଦିନସାରା ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ସତର୍କ ରୁହନ୍ତୁ । କାରଣ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ । ସ୍ମାର୍ଟଫୋନର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ବିଷୟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ମଧ୍ୟ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି । କାରଣ ଏହା ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ୟାଗୁଡ଼ିକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗମ୍ଭୀର । ଫୋନକୁ ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ । ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଫୋନ୍ ସ୍କ୍ରିନ୍ ସହିତ ଅତ୍ୟଧିକ ଯୋଗାଯୋଗରେ ରହିବା ବିପଦରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ । ଏହି କାରଣରୁ, ପିଲାମାନଙ୍କର ଗ୍ଲୁକୋମା ରୋଗ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି ଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବା ବିପଜ୍ଜନକ …

ସ୍ମାର୍ଟଫୋନରୁ ଆଖିକୁ ରକ୍ଷା କରନ୍ତୁ
ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ଉପରେ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ଶୁଖିଲା ଆଖିର ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ । ତୁମର ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ଗ୍ଲୁକୋମା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବଢାଇପାରେ, ଯାହା ଅନ୍ଧତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ । ପରଦାରୁ ନିର୍ଗତ ନୀଳ ଆଲୋକ ଆଖି ପାଇଁ ବିପଦଜନକ ଅଟେ ।

ଫୋକସ କରିବା ଅସୁବିଧା
ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନର ଭରଚ୍ୟୁଆଲ୍ ଦୁନିଆ ମନକୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରିପାରେ । ଏହା ମନ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ । ଏହା ମଧ୍ୟ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ । ଏହିପରି ପିଲାମାନେ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନରେ ଅଧିକ ସମୟ ଅତିବାହିତ କରନ୍ତି ଏବଂ ଅଧ୍ୟୟନରେ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ପାରିବେ ନାହିଁ ।

ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ
ସ୍ମାର୍ଟଫୋନରେ ଭିଡିଓ ଗେମ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆପ୍ସର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର ପିଲାମାନଙ୍କ ଠାରେ ଚାପ ଏବଂ ଉଦାସୀନତା ବଢାଇପାରେ । ଏହା ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ । ଫୋନର କ୍ରମାଗତ ବ୍ୟବହାର ଦ୍ୱାରା ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଏବଂ ମାଇଗ୍ରେନ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢିପାରେ । ତେଣୁ, ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ଭଲ ରଖିବା ପାଇଁ ସ୍କ୍ରିନ୍ ସମୟ କମିବା ଉଚିତ୍ ।

ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ବିଷୟରେ ସତର୍କ
ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନର ବିପଦ ବିଷୟରେ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ସତର୍କ ରୁହନ୍ତି । ଏହାର ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ତେଣୁ ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରାୟ ଏକ ଘଣ୍ଟା ପରଦାକୁ ଏଡ଼ାଇବା ଉଚିତ୍ । ବିଜ୍ଞପ୍ତିଗୁଡିକ ପରିଚାଳନା କରନ୍ତୁ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମୋବାଇଲରେ ଆଖିର ସୁରକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆଖିକୁ ଏହାର କ୍ଷତିରୁ ରକ୍ଷା କରାଯାଇପାରିବ ।

ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ: ଏହି ପ୍ରବନ୍ଧରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ପଦ୍ଧତି, ପଦ୍ଧତି ଏବଂ ପରାମର୍ଶ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଦୟାକରି ଡାକ୍ତର କିମ୍ବା ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy