ପିଲାଙ୍କ କଥାକୁ ଅଣଦେଖା କରୁଛ କି? ଏହାର ପରିଣାମ ଜାଣନ୍ତୁ

0 98

ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଆମର କାର୍ଯ୍ୟରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଥାଉ, ବେଳେବେଳେ ଆମେ ପିଲାମାନେ କ’ଣ କହୁଛନ୍ତି ତାହା ଶୁଣିପାରୁ ନାହୁଁ । ଆମେ ଭାବୁଛୁ ବୋଧହୁଏ ତାଙ୍କ କଥା ଏତେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନୁହେଁ । କିନ୍ତୁ ଆମେ କେବେ ଭାବିଛୁ କି ଏହା ସେମାନଙ୍କୁ କିପରି ଅନୁଭବ କରିବ? ଯେତେବେଳେ ଆମେ ସେମାନଙ୍କ କଥା ନଶୁଣୁ, ସେମାନେ ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କର କଥାର କୌଣସି ମୂଲ୍ୟ ନାହିଁ । ଏହା ହୁଏତ ସେମାନଙ୍କୁ ଉଦାସୀନ ଅନୁଭବ କରିପାରେ ଏବଂ ସେମାନେ ଆମ ଭାବନାକୁ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବରେ ପ୍ରକାଶ କରିବାରେ ଦ୍ୱିଧାବୋଧ କରିପାରନ୍ତି । ଆଜି ଆମେ ସେମାନଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କ କଥା ଶୁଣିବା ଦ୍ୱାରା କିପରି ଏକ ଭଲ ସମ୍ପର୍କ ଗଢିବା ସେ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ।

ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସର ଅଭାବ
ଯେତେବେଳେ ଆମେ ପିଲାମାନେ କ’ଣ କହୁଛନ୍ତି ଶୁଣିବା ନାହିଁ, ସେମାନେ ଭାବିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଯାହା କୁହନ୍ତି ତାହା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନୁହେଁ । ଏହା ସେମାନଙ୍କର ମନୋବଳକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ, ଏବଂ ସେମାନେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ନିଜକୁ ପ୍ରକାଶ କରିବାରେ ଦ୍ୱିଧାବୋଧ କରନ୍ତି । ଏହାର ଅର୍ଥ ସେମାନେ ନିଜ ଉପରେ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ହରାନ୍ତି ।

ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ
ଯେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କ କଥାକୁ ବାରମ୍ବାର ଅଣଦେଖା କରାଯାଏ, ପିଲାମାନେ ଏକାକୀ ଏବଂ ଦୁଃଖ ଅନୁଭବ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି । ଭୟ ଏବଂ ଚିନ୍ତାର ଏକ ଅନୁଭବ ସେମାନେ ମନରେ ଭାବନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ କାହା ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନୁହଁନ୍ତି ।

ଯୋଗାଯୋଗର ଅଭାବ
ଯେତେବେଳେ ପିଲାମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ କେହି ସେମାନଙ୍କ କଥା ଶୁଣନ୍ତି ନାହିଁ, ସେମାନେ କାହାକୁ ନିଜର ଭାବନା ପ୍ରକାଶ କରିବାରେ ଦ୍ୱିଧାବୋଧ କରନ୍ତି । ଏହା ଘରେ ବାର୍ତ୍ତାଳାପକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ ଏବଂ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦୂରତା ବଢାଇଥାଏ ।

ପିଲାମାନଙ୍କ ସହିତ କିପରି ଭଲ ସମ୍ପର୍କ ଗଢିବା
ଭଲ ଭାବରେ ଶୁଣ: ଯେତେବେଳେ ତୁମର ପିଲା ତୁମ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରେ, ତା’ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅ । ଟିଭି ଏବଂ ମୋବାଇଲ୍ ଠାରୁ ଦୂରରେ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ପିଲା ସହିତ କଥା ହୁଅନ୍ତୁ । ଏହା ସେମାନଙ୍କୁ ଅନୁଭବ କରିବ ଯେ ତୁମେ ପ୍ରକୃତରେ ସେମାନଙ୍କ କଥା ଶୁଣୁଛ ଏବଂ ସେମାନେ ଯାହା କହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ତାହା ତୁମ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ହୋଇଥାଏ ।

ସମୟ ବାହାର କରନ୍ତୁ: ପ୍ରତିଦିନ ଗୋଟିଏ ସମୟ ରହିବା ଉଚିତ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ କେବଳ ନିଜ ପିଲାଙ୍କ ସହିତ ରହିବା ଉଚିତ । ତାହା ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ସମୟରେ ହେଉ କିମ୍ବା ଶୋଇବା ସମୟର କାହାଣୀ ସମୟ, ଏହି ମୁହୂର୍ତ୍ତଗୁଡ଼ିକ ପିଲାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବନ୍ଧନକୁ ଦୃଢ କରିଥାଏ ।

ଉତ୍ସାହିତ କରନ୍ତୁ: ଯେତେବେଳେ ବି ଆପଣଙ୍କ ପିଲା ଆପଣଙ୍କ ସହିତ କିଛି ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ଅଂଶୀଦାର କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରନ୍ତୁ । ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ସେମାନଙ୍କର ଚିନ୍ତାଧାରା ଏବଂ ଭାବନାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଅନ୍ତି, ସେମାନେ ଅନୁଭବ କରିବେ ଯେ ସେମାନଙ୍କର କଥା ପ୍ରକୃତରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy