ପିଲାମାନେ ଆପଣଙ୍କ ସହିତ ଶୋଇବା କେତେ ଠିକ୍‌? ଜାଣନ୍ତୁ

0 346

ଭାରତୀୟ ସମେତ ଅନେକ ସଂସ୍କୃତିରେ ପିତାମାତାମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଶିଶୁମାନଙ୍କ ସହିତ ଶୋଇଥା’ନ୍ତି । ଏଭଳି କରିବା କିଛି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ହେଇଥାଏ, ଯେମିତି କି କୌଣସି ପିତାମାତାଙ୍କ ସହିତ ରହିବା ଭଳି । ବିଶେଷ କରି ଭାରତରେ ପିତାମାତା ଏବଂ ପିଲାମାନେ ଗୋଟିଏ ଶଯ୍ୟାରେ ଏକାଠି ଶୋଇଥା’ନ୍ତି ଏବଂ ଏପରି କରିବାରେ କୌଣସି ଆପତ୍ତି ନାହିଁ । ଏହା ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲିଆସୁଛି । ତଥାପି, ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଅଭ୍ୟାସକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି କି ଅଭିଭାବକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଏକାଠି ଶୋଇବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ କେଉଁ ବୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା କରିବା ଉଚିତ୍ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସେମାନଙ୍କର ଆଚରଣ ଏବଂ ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ଏହାର କି ପ୍ରଭାବ ରହିଛି ସେ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଆସନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିବା ।

ଏକାଠି ଶୋଇବା ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଭାବପ୍ରବଣତା ସୃଷ୍ଟି କରେ
ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ, ଏକାଠି ଶୋଇବା ପିତାମାତା ଏବଂ ପିଲାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଭାବପ୍ରବଣତାକୁ ଦୃଢ କରିଥାଏ, ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷିତ ଅନୁଭବ କରାଇଥାଏ । ଭାରତରେ ଏହାକୁ ପାରିବାରିକ ଏକତା ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଅନେକ ପିତାମାତା ମଧ୍ୟ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଏକତ୍ର ଶୋଇଥା’ନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଯଦି ପିଲାମାନେ ଡରନ୍ତି ହୁଅନ୍ତି କିମ୍ବା ରାତିରେ ଭୟଭୀତ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ତୁରନ୍ତ ସେମାନଙ୍କୁ ଶାନ୍ତ କରିପାରିବେ । ଏହା ସେମାନଙ୍କୁ ଶାନ୍ତ କରିବା ସହଜ କରିଥାଏ, ଫଳସ୍ୱରୂପ ଉଭୟ ଶିଶୁ ଏବଂ ପିତାମାତାଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ତମ ନିଦ ହୋଇଥାଏ । ତେବେ, ପିଲାମାନେ ଏକତ୍ର ଶୋଇବା ପାଇଁ କେଉଁ ବୟସ ଶ୍ରେଣୀ ଉପଯୁକ୍ତ ତାହା ଏଠାରେ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।

ସହ-ଶୋଇବା ପାଇଁ କୌଣସି ବୟସ ସୀମା ଅଛି କି?
ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ପିତାମାତାଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ନବଜାତ ଶିଶୁମାନଙ୍କ ସହିତ ଶୋଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତି । ଶିଶୁ ସହିତ ଶୋଇବା ବନ୍ଧନକୁ ବଢାଇପାରେ ଏବଂ ସ୍ତନ୍ୟପାନ କରାଇବାରେ ମଧ୍ୟ ସୁବିଧା କରିଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଭାବପ୍ରବଣତା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇପାରିବ ଏବଂ ରାତିରେ ଯତ୍ନ ନେବା ମଧ୍ୟ ସହଜ ହୋଇଯାଏ । ତଥାପି, ପିଲାମାନଙ୍କର ନିରାପତ୍ତାକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେବା ଜରୁରୀ, କାରଣ ଏକାଠି ଶୋଇବା ଦ୍ୱାରା ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା କିମ୍ବା ଆକସ୍ମିକ ଆଘାତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢିଥାଏ । ଏଥି ସହିତ, ଯଦି କିଛି ରିପୋର୍ଟକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ, ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସାତ ବର୍ଷ ବୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକାଠି ଶୋଇବା ଉଚିତ୍‌, ଯାହା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ନିଜ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବା ଉଚିତ୍ ।

ପିତାମାତା କ’ଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ?
ପିଲାମାନେ କେବେ ସେମାନଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କ ସହିତ ଶୋଇବା ବନ୍ଦ କରିବା ଉଚିତ୍ ସେ ବିଷୟରେ କୌଣସି ନିୟମ ନାହିଁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ପିଲା ଅତ୍ୟଧିକ ସଂଲଗ୍ନ ହୋଇଛି, ତାଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ କୋଠରୀକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ଭଲ ନୁହେଁ । ଏଥିପାଇଁ ପିଲାକୁ ବାଧ୍ୟ କର ନାହିଁ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ କିଛି ସମୟ ଦିଅ । ସେମାନେ ଅନୁଭବ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ଯେ ଆପଣ ସେମାନଙ୍କୁ ତୁମଠାରୁ ଦୂରେଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନେ ଛୋଟ ବୃତ୍ତର ଅଂଶ ନୁହଁନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ମା’ ଏବଂ ବାପା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।

ପିତାମାତାଙ୍କ ସହିତ ଶୋଇବା ପିଲାକୁ ଅତ୍ୟଧିକ ନିର୍ଭରଶୀଳ କରିଥାଏ
ସହ-ଶୋଇବା ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳତା ବୃଦ୍ଧି କରିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଥାଏ, କାରଣ ସେମାନେ ନିଜ ପିତାମାତାଙ୍କ ପାଖରେ ଶୋଇବାରେ ଅଭ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପାରନ୍ତି ଜ୍ଝ ଆରାମ ଏବଂ ନିରାପତ୍ତା ପାଇଁ ପିତାମାତାଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବା ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନିରପେକ୍ଷ ଶୋଇବା ଅଭ୍ୟାସ ବିକାଶ କରିବା ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ପିତାମାତା ଧୀରେ ଧୀରେ ସେମାନଙ୍କର ଶୋଇବା ସ୍ଥାନକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳତାର ଅଭ୍ୟାସ କମିଯାଏ ଏବଂ ସେମାନେ ସ୍ୱାଧୀନ ହୁଅନ୍ତି ।

ପିଲାମାନଙ୍କର ଆଚରଣରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ
ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କରାଯାଇଥିବା ଅନେକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେଉଁ ପିଲାମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କ ସହିତ ଶୋଇଥା’ନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କର ଆଚରଣଗତ ସମସ୍ୟା କମ୍ ଥାଏ । ଅନ୍ୟ ଲୋକ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ପିଲାମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଆତ୍ମ ସମ୍ମାନ ମଧ୍ୟ ବଢିଥାଏ । ଯେଉଁ ପିଲାମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କ ସହିତ ଶୋଇଥା’ନ୍ତି ସେମାନେ ଅଧିକ ଖୁସି ଏବଂ ଅଧିକ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ରୁହନ୍ତି ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy