ଗୁରୁଡ ପୁରାଣ: ଏହି ମନ୍ଦ ଅଭ୍ୟାସ ପରିବାରର ସୁଖ-ଶାନ୍ତି ନଷ୍ଟ କରେ

0 148

ଗୁରୁଡ ପୁରାଣ: ଗୁରୁଡ ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ, ନିଜର କାର୍ଯ୍ୟ ଯୋଗୁଁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଜୀବନରେ ସୁଖ ଏବଂ ଦୁଃଖ ପାଇଥାଏ । ଗରୁଡ ପୁରାଣ କହିଛି ଯେ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର କାର୍ଯ୍ୟର ପ୍ରଭାବ ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ, ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଜନ୍ମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜୀବନ୍ତ ରହିଥାଏ । ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ୧୮ ପୁରାଣ ମଧ୍ୟରୁ ଗରୁଡ ପୁରାଣ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟତମ । ଏହା ଭଲ ଜୀବନଯାପନ ପାଇଁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରେ । ଜୀବନରେ ଆମେ କ’ଣ କରିବା, କ’ଣ ନୁହେଁ, ଆମେ କିପରି ଆଚରଣ କରିବା ଇତ୍ୟାଦି ଗରୁଡ ପୁରାଣରେ କୁହାଯାଇଛି । ଅନେକ ଲୋକ ପରିବାରରେ ରୁହନ୍ତି ଏବଂ ସମସ୍ତଙ୍କର ଆଚରଣ ପରସ୍ପର ଠାରୁ ଅଲଗା, ତଥାପି ସେମାନେ ପ୍ରେମ ସହିତ ବଞ୍ଚିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ସେହି ସମୟରେ ଅନ୍ୟ ପରିବାରରେ ବିତର୍କ ଏବଂ ବିବାଦର ପରିସ୍ଥିତି ଜାରି ରହିଛି । ଏପରି ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସହନଶୀଳତା ନାହିଁ । ଗରୁଡ ପୁରାଣଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ପାଇଁ ଆମର ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ ଦାୟୀ । ଏହି ଅଭ୍ୟାସଗୁଡିକ ଘର ପରିବେଶ ସହିତ ଜଡିତ ନୁହେଁ ।

ରାତିରେ ଅଇଁଠା ବାସନ ରଖିବା
ପୂର୍ବ ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ରୋଷେଇ ଘରକୁ ସଫା-ସୁତୁରା କରିବା ପରେ ହିଁ ଶୋଇବାକୁ ଯାଉଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଆଜିକାଲି ଏହା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନୁହେଁ । ଘରେ ଚାକରାଣୀ ଅଛନ୍ତି, ଯାହା ସକାଳ କିମ୍ବା ଅପରାହ୍ନରେ ଆସେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରାତିର ମଇଳା ବାସନକୁ ନିଜେ ରୋଷେଇ ଘରେ ସକାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଖାଯାଏ । କିନ୍ତୁ ଗରୁଡ ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ, ରାତିରେ ଅଇଁଠା ବାସନକୁସନ ଛାଡିବାର ଅଭ୍ୟାସ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଦାରିଦ୍ର‌୍ୟର କାରଣ ହୋଇଯାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ଘରେ ଅସୁବିଧା ଓ ଝଗଡା ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖାଦେଇଛି ।

ଘରକୁ ଅପରିଷ୍କାର ରଖିବା
ଆଜିର ସମୟରେ ଘର ପରିଷ୍କାର ଏବଂ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ରଖିବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସମୟ ନାହିଁ । ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚାକର ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ହୋଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବରେ ଘରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଏବଂ ଶୃଙ୍ଖଳା ରକ୍ଷା କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ, ନଚେତ୍ ରୋଗ ବଢିବାରେ ଲାଗେ । ଗରୁଡ ପୁରାଣଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଘରେ ମଇଳା ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସେଠାରେ ରୁହନ୍ତି ନାହିଁ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅନାବଶ୍ୟକ ଖର୍ଚ୍ଚ ବଢିଥାଏ । ଭିନ୍ନତା ଏବଂ ପାର୍ଥକ୍ୟ ବଢିବାରେ ଲାଗେ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଝଗଡ଼ା ହୁଏ ।

ଅନାବଶ୍ୟକ ଜିନିଷ ରଖିବା
ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କର ଏଭଳି ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି ଯେ, ସେମାନେ ଘରର ଅନାବଶ୍ୟକ ଜିନିଷକୁ ଛାତ ଉପରେ ରଖନ୍ତି, ଏହା ପରେ ଏହି ତା’ର ମଧ୍ୟ ଯତ୍ନ ନିଆଯାଏ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଘରର କୌଣସି ଅଂଶରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଅନାବଶ୍ୟକ ଜିନିଷ ସଂଗ୍ରହ କଲେ ଘରେ ନକାରାତ୍ମକତା ବଢିଯାଏ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଏବଂ ଦୁଃଖ ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜେ । ଆସବାବପତ୍ର ସହିତ ଲାଗିଥିବା କଳଙ୍କିତ ଲୁହା କିମ୍ବା ଅନାବଶ୍ୟକ ଜିନିଷକୁ ଘରେ କେବେବି ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଏହି କାରଣରୁ, ଘରର ଅସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ବଡ ବିବାଦରେ ପରିଣତ ହୋଇପାରେ । ତେଣୁ ସମୟ ସମୟରେ ଘରୁ ଅନାବଶ୍ୟକ ଜିନିଷ ବାହାର କରିଦିଅ ।

(ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଧାର୍ମିକ ଏବଂ ଲୋକ ବିଶ୍ୱାସ ଉପରେ ଆଧାରିତ, ଏଥିପାଇଁ କୌଣସି ବୈଜ୍ଞାନିକ ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ ।)

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy