ଯଦି ରାସ୍ତା ମଝିରେ ବାଇକ୍ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ, ଭୟଭୀତ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଏହା କରନ୍ତୁ

0 215

ବାଇକ ଟିପ୍ସ : ଯଦି ତୁମର ବାଇକ୍ ହଠାତ୍ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ମଝିରେ ବନ୍ଦଯାଏ, ତେବେ ତୁମେ ଭୟଭୀତ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ବରଂ, ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, କିଛି ବିଶେଷ ଜିନିଷକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ । ଏହି ଖବରରେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହୁଛୁ ଯଦି ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କର ବାଇକ୍ ଅଟକିଯାଏ, ତେବେ ବାଇକ୍ କିପରି ଷ୍ଟାଟ ହୋଇପାରିବ ।

ଏୟାର ଫିଲ୍ଟର୍ ସଫା କର
ବାଇକ୍‌ରେ ଥିବା ଇଞ୍ଜିନକୁ ଉପଯୁକ୍ତ ପରିମାଣର ଏୟାର ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଏୟାର ଫିଲ୍ଟର ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ଯଦି ଅସାବଧାନତା ହେତୁ ଏହା ଚାପି ହୋଇଯାଏ ତେବେ ବାଇକର ଇଞ୍ଜିନରେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ଏୟାରରେ ଅସୁବିଧା ହୁଏ । ଯେଉଁ କାରଣରୁ ବାଇକ୍ ମଧ୍ୟ ଅଟକିଯାଏ । ଯଦି ଏହା ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ସହିତ ଘଟେ, ତେବେ ଏୟାର ଫିଲ୍ଟରକୁ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଯଦି ଏହା ମଇଳା ଅଛି ତେବେ ଏହାକୁ ସଫା କରନ୍ତୁ ।

ସ୍ପାର୍କ ପ୍ଲଗ୍ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ
ଯଦି ବାଇକ୍‌ରେ ଥିବା ଏୟାର ଫିଲ୍ଟର୍ ସଫା ଅଛି ତେବେ ସ୍ପାର୍କ ପ୍ଲଗ୍ ମଧ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ । ସ୍ପାର୍କ ପ୍ଲଗ୍ ଯୋଗୁଁ ବାଇକ୍ ଚଳାଇବା ପାଇଁ କରେଣ୍ଟ ଉପଲବ୍ଧ । ଯଦି ଅଳିଆ ଆବର୍ଜନା ଭିତରକୁ ଯାଏ, ତେବେ କରେଣ୍ଟ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଯୋଗାଇ ନଥିଲେ ବି ବାଇକ୍ ଅଟକିଯାଏ । ତେଣୁ ସ୍ପାର୍କ ପ୍ଲଗ୍ ମଧ୍ୟ ସମୟ ସମୟରେ ସଫା କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ।

ଇଞ୍ଜିନ୍ ଅତ୍ୟଧିକ ଗରମ ହେତୁ
ଅନେକ ଥର ଲୋକମାନେ ବ୍ରେକ୍ ନକରି ବାଇକ୍ ଯୋଗେ ଦୀର୍ଘ ଦୂରତା ଯାତ୍ରା କରନ୍ତି । ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ବାଇକ୍‌ର ଇଞ୍ଜିନର ତାପମାତ୍ରା ବହୁତ ଅଧିକ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଅତ୍ୟଧିକ ଗରମ ହେତୁ ବାଇକ୍ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ । ତେଣୁ, ଯେତେବେଳେ ବି ଆପଣ ବାଇକ୍ ଦ୍ୱାରା ଦୀର୍ଘ ଦୂରତା ଭ୍ରମଣ କରନ୍ତି, ପ୍ରତି ଦୁଇରୁ ତିନି ଘଣ୍ଟାରେ ବିରତି ନେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ । ଏହା ସହିତ ବାଇକ୍ ର ଇଞ୍ଜିନ୍ ତାପମାତ୍ରା ସ୍ୱାଭାବିକ ରହିବ ଏବଂ ବାଇକ୍ ଅଟକି ନ ପାରି ଚାଲିବ ।

ମେକାନିକ୍‌କୁ ବାଇକ୍ ଦେଖାନ୍ତୁ
ଯଦି ବାଇକ୍‌ରେ ଥିବା ଏୟାର ଫିଲ୍ଟର୍ ସଫା ଅଛି, ସ୍ପାର୍କ ପ୍ଲଗ୍ ଗୁଡିକ ସଫା ଅଛି ଏବଂ ଯଦି ଆପଣ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବ୍ରେକ୍ ଲଗାଇବା ପରେ ମଧ୍ୟ ବାଇକ୍ ଚଳାଇବାରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ବାଇକକୁ ଏକ ଭଲ ମେକାନିକକୁ ନେଇ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy