ଲାଲକିଲାରୁ ମଣିପୁର ହିଂସା ବିଷୟରେ କହିଲେ ମୋଦୀ, ଶାନ୍ତିରେ ମିଳିବ ସମାଧାନ

0 97

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତ ଆଜି ଏହାର ୭୭ ତମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ କରୁଛି । ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଲାଲକିଲା ଦୁର୍ଗରେ ଆମର ଜାତୀୟ ପତାକା ତ୍ରିରଙ୍ଗା ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲେ । ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଲାଲକିଲା ଦୁର୍ଗର ପ୍ରାଚୀରରୁ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ମଣିପୁର ହିଂସା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବରେ, ବିଶେଷ କରି ମଣିପୁରରେ, ହିଂସା ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ମା ଏବଂ ଝିଅଙ୍କ ସମ୍ମାନ ସହ ଖେଳିବାକୁ ପଡିଥିଲା । କିଛି ଦିନ ଧରି ମଣିପୁରରୁ ନିରନ୍ତର ଶାନ୍ତି ଖବର ଆସୁଛି, ଦେଶ ମଣିପୁରର ଲୋକଙ୍କ ସହ ଅଛି ।

ମଣିପୁର ଉପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମଣିପୁରର ଲୋକମାନେ କିଛି ଦିନ ଧରି ଶାନ୍ତି ବଜାୟ ରଖିଛନ୍ତି । ଏହାର ସମାଧାନ କେବଳ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ମିଳିପାରିବ । ଏହାର ସମାଧାନ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସବୁ ପ୍ରକାର ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି । ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବିଶ୍ୱର ସର୍ବ ବୃହତ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଏବଂ ଜନସଂଖ୍ୟା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ଅଗ୍ରଣୀ ଦେଶ । ଏତେ ବଡ ଦେଶ, ମୋ ପରିବାରର ୧୪୦ କୋଟି ସଦସ୍ୟ ଆଜି ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି । ଭାରତର ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମରେ ସହଯୋଗ କରିଥିବା ସମସ୍ତ ସାହସୀଙ୍କୁ ମୁଁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରୁଛି ।

ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଉପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କ’ଣ କହିଛନ୍ତି?
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏଥର ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଦେଶର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ କଳ୍ପନା ଯୋଗ୍ୟ ସଙ୍କଟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଏହି ସଙ୍କଟ ସହ୍ୟ କରିଥିବା ସେହି ସମସ୍ତ ପରିବାରକୁ ମୁଁ ସମବେଦନା ଜଣାଉଛି । ମୁଁ ନିଶ୍ଚିତ କରୁଛି ଯେ ରାଜ୍ୟ-କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମିଳିତ ଭାବରେ ସେହି ସବୁ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବେ ଏବଂ ଦ୍ରୁତ ବିକାଶ ଆଡକୁ ଯିବେ ।

ଭାରତ ପାଇଁ ନୂଆ ଆକର୍ଷଣ
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତର ଚେତନା, ଭାରତର ସାମର୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ବିଶ୍ୱରେ ଏକ ନୂତନ ଆକର୍ଷଣ, ଏକ ନୂତନ ବିଶ୍ୱାସ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଏହି ଆଲୋକ ଭାରତରୁ ଉଠିଛି, ଯାହାକୁ ବିଶ୍ୱ ନିଜ ପାଇଁ ଆଲୋକ ଭାବରେ ଦେଖୁଛି । ଆଜି ଆମର ଜନସଂଖ୍ୟା, ଗଣତନ୍ତ୍ର ଏବଂ ବିବିଧତା ଅଛି – ଏହି ତିନିଜଣଙ୍କର ମିଳିତ ଭାବରେ ଦେଶର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରିବାର ସାମର୍ଥ୍ୟ ଅଛି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁଁ ଗତ ୧୦୦୦ ବର୍ଷ ବିଷୟରେ କହୁଛି କାରଣ ମୁଁ ଦେଖୁଛି ଯେ ଦେଶ ସାମ୍ନାରେ ଆଉ ଏକ ସୁଯୋଗ ଅଛି । ଯେଉଁ ଯୁଗରେ ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବାସ କରୁଛୁ, ଏହି ଯୁଗରେ ଆମେ ଯାହା ବି କରୁ, ଆମେ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ଏକ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy