ପିଲାମାନଙ୍କ ଗ୍ରୋଥରେ ମୋବାଇଲ୍ ସାଜିଛି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ, ସତର୍କ ରୁହ

0 127

ଅଭିଭାବକ ଟିପ୍ସ : ଆଜିର ଡିଜିଟାଲ ଯୁଗରେ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ଆମ ଜୀବନର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ ହୋଇପାରିଛି । ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ପ୍ରାୟତଃ ପିଲାମାନଙ୍କ ହାତରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ । ଖେଳିବା କିମ୍ବା ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ହେଉ, ମୋବାଇଲର ବ୍ୟବହାର ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । କିନ୍ତୁ, ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଏହାର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର ପିଲାମାନଙ୍କର ଶାରୀରିକ ଏବଂ ମାନସିକ ବିକାଶ ଉପରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା..

ଶାରୀରିକ ବିକାଶରେ ବାଧା
ମୋବାଇଲର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର ପିଲାମାନଙ୍କଠାରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ । ପ୍ରଥମ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ନିଦ୍ରା ଅଭାବ ବା ନିଦ୍ରାହୀନତା ଦେଖାଯିବା । ଯେତେବେଳେ ପିଲାମାନେ ବିଳମ୍ବିତ ରାତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ସେମାନେ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଶୋଇପାରନ୍ତି ନାହିଁ, ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଶରୀର ଏବଂ ମନ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ବିଶ୍ରାମ ନେବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୁଏ ନାହିଁ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପରଦା ଦେଖିବା ଦ୍ୱାରା ଆଖିରେ ଉତ୍ତେଜନା ଏବଂ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ହୋଇପାରେ । ତା’ପରେ, କ୍ରମାଗତ ବସିବା ହେତୁ ସେମାନଙ୍କର ମାଂସପେଶୀ କଠିନ ହୋଇଯାଏ । ଏହି ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ଏକତ୍ର ଶିଶୁମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ବିକାଶ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ।

ମାନସିକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ
ଯେତେବେଳେ ପିଲାମାନେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ମୋବାଇଲରେ ଖେଳନ୍ତି କିମ୍ବା ଭିଡିଓ ଦେଖନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କର ଏକାଗ୍ରତା ଏବଂ ଶିକ୍ଷାର ଗତି ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ । ଏହା ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଧ୍ୟୟନ ଉପରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଯେତେବେଳେ ପିଲାମାନେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ପରଦାରେ ଦେଖନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କର ମନ ବୁଲିବା ଆରମ୍ଭ କରେ ଏବଂ ସେମାନେ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ଅସମର୍ଥ ହୁଅନ୍ତି । ତେଣୁ ମୋବାଇଲର ବ୍ୟବହାରକୁ ସୀମିତ କରିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ ।

ସାମାଜିକ ପ୍ରଭାବ
ଯେତେବେଳେ ପିଲାମାନେ ମୋବାଇଲରେ ଅଧିକ ସମୟ ବିତାନ୍ତି, ବାସ୍ତବ ଦୁନିଆ ସହିତ ସେମାନଙ୍କର ସମ୍ପର୍କ କମିଯାଏ । ଏହି କାରଣରୁ, ସେମାନେ ନୂତନ ବନ୍ଧୁ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି, କାରଣ ସେମାନେ ଲୋକଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବାକୁ ଦ୍ୱିଧା କରନ୍ତି । ସାମାଜିକ କୌଶଳ ଯେପରିକି ଏକ ଦଳରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା, ଯୋଗାଯୋଗ ଏବଂ ବୁଦ୍ଧିମାନ ଆଚରଣ କରିବା ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ । ତେଣୁ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନର ବ୍ୟବହାର ହ୍ରାସ କରି ବାହାରେ ଖେଳିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ।

ସମାଧାନ ଜାଣନ୍ତୁ

ଗୋଟିଏ ସମୟ ସୀମା ସ୍ଥିର କରନ୍ତୁ: ଅଭିଭାବକମାନେ ପିଲାମାନଙ୍କର ମୋବାଇଲ୍ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଏକ ସମୟ ସୀମା ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ଏହାକୁ କଠୋର ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ ।
ଶାରୀରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବୃଦ୍ଧି: ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବାହ୍ୟ ଖେଳ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଶାରୀରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରନ୍ତୁ ।
ଶିକ୍ଷାର ବିକଳ୍ପ ଉପାୟ: ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉତ୍ସ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କର, ଯେପରିକି ପୁସ୍ତକ ଏବଂ ଖେଳ ଆଦିକୁ ବ୍ୟବହାର କର ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy