ପିରିୟଡସ୍ ମୟରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଛି କି? ଏହି ଗମ୍ଭୀର ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ! ଜାଣନ୍ତୁ

0 165

ଅବଧି ଯାହା ଝିଅ ପ୍ରତି ମାସରେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଏ । ଜଣେ ମହିଳା ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ଅବଧି ସୁସ୍ଥ ଥାଏ ସେତେବେଳେ ସୁସ୍ଥ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । କିନ୍ତୁ କିଛି ମହିଳା ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଅବଧି ସମୟରେ ବହୁତ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଜୀବନଶୈଳୀ ଏହା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ ।

ଅବଧି ସମୟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ସ୍ୱାଭାବିକ, କିନ୍ତୁ ଅତ୍ୟଧିକ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏଣ୍ଡୋମେଟ୍ରିସିସର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ । ଏହା ଗର୍ଭାଶୟ ଏବଂ ମହିଳାମାନଙ୍କର ଅନ୍ୟ ଅଙ୍ଗକୁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାପିପାରେ । ଯଦି ଏହି ରୋଗର ସମୟ ସମୟରେ ଚିକିତ୍ସା କରା ନ ଯାଏ, ତେବେ ଅନେକ ମହିଳା ମା ହେବାର ସୁଖ ପାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି ।

ରୋଗ ଏଣ୍ଡୋମେଟ୍ରିସିସ୍ କ’ଣ? ଏହାର ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ କିପରି ଚିହ୍ନଟ କରାଯିବ?

ମହିଳାମାନଙ୍କର ଗର୍ଭାଶୟରେ ଗୋଟିଏ ସ୍ତର ଅଛି । ଯାହାକୁ ଏଣ୍ଡୋମେଟ୍ରିଅମ୍ କୁହାଯାଏ । ଯେତେବେଳେ ଏହାର ଟିସୁ ଗର୍ଭାଶୟ ବାହାରେ ଫାଲୋପିଆନ୍ ଟ୍ୟୁବ୍ ସହିତ ଯୋଗଦେବା ଆରମ୍ଭ କରେ, ସେତେବେଳେ ଏହି ଅବସ୍ଥାକୁ ଏଣ୍ଡୋମେଟ୍ରିଓସିସ୍ କୁହାଯାଏ । ଏହିପରି ଟିସୁ ଶରୀରର ଯେକୌଣସି ଅଙ୍ଗକୁ ବ୍ୟାପିପାରେ । ଏହା ସହଜରେ ଅନ୍ତନଳୀ, ପରିଶିଷ୍ଟ, ଫୁସଫୁସ, ଯକୃତ ଏବଂ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ ।

ଜାତୀୟ ନ୍ୟୁଜ ଚାନେଲରେ ପ୍ରକାଶିତ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ବହୁତ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ । ଏଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଏଣ୍ଡୋମେଟ୍ରିଓସିସ୍ ର ଲକ୍ଷଣ । ଏହି ରୋଗ ଏତେ ଗମ୍ଭୀର ଯେ କୌଣସି ମହିଳା ଚାଲିବା କିମ୍ବା କୌଣସି କାମ କରିବାରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି । ଯଦି କୌଣସି ମହିଳା ଏହି ରୋଗ ପାଆନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇପାରେ ।

ଏହି ରୋଗରେ, ମହିଳାମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପିରିୟଡସ୍ ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ପରେ ପ୍ରବଳ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି । ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ମହିଳା ପେନ୍‌କିଲ୍ଲର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହା ଶରୀର ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷତିକାରକ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ ।

ଏଣ୍ଡୋମେଟ୍ରିଓସିସ୍ ଦ୍ୱାରା ହେଉଥିବା ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟଦାୟକ ହୋଇପାରେ । ଏହି ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେତୁ ଜଣେ ମହିଳା ମଧ୍ୟ ଉଦାସୀନତା ଭିତରକୁ ଯାଇପାରନ୍ତି । ଏଣ୍ଡୋମେଟ୍ରିସିସ୍ କାରଣରୁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ପ୍ରଜନନ ସମସ୍ୟାରେ ପୀଡ଼ିତ । ଉର୍ବରତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା କରିବାକୁ ପଡିବ । ଅନେକ ଥର ଏହି ରୋଗକୁ ସ୍କାନ ମାଧ୍ୟମରେ ଚିହ୍ନଟ କରିବାକୁ ପଡେ । ଏଣ୍ଡୋମେଟ୍ରିଓସିସ୍ ଏକ ଗୁରୁତର ରୋଗ ଏବଂ ଏହାକୁ କେବଳ ଔଷଧ ମାଧ୍ୟମରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇପାରିବ ।

ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ: ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା କିଛି ସୂଚନା ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଉପରେ ଆଧାରିତ । କୌଣସି ପରାମର୍ଶ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ଆପଣଙ୍କୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy