ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ସରିଲା ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର

0 417

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ୨୦୨୪ ର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଭୋଟ୍ ଗ୍ରହଣ ୧୯ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ୨୧ଟି ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ୧୦୨ ଟି ଆସନ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭୋଟ୍ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। ବୁଧବାର ଦିନ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏହି ଆସନଗୁଡ଼ିକରେ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ଶେଷ ହୋଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ କୌଣସି ବଡ଼ ଧରଣର ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ହେବ ନାହିଁ। ଯଦିଓ, ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସ୍ତରରେ ଘର ଦ୍ୱାରକୁ ଯାଇ ନିଜ ପାଇଁ ଭୋଟ୍ ମାଗିପାରିବେ। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୮ଟି କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମେତ ବହୁ ବରିଷ୍ଠ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ସ୍ଥିର ହେବ।  

ଅନେକ ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ସ୍ଥିର କରିବ ଏହି ନିର୍ବାଚନ
ଉତ୍ତରରୁ ଦକ୍ଷିଣ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଓ ପୂର୍ବଠାରୁ ପଶ୍ଚିମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ନିର୍ଣ୍ଣୟ ହେବ। ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ କେ. ଅନ୍ନାମଲାଇ, ଡିଏମକେ ପ୍ରାର୍ଥୀ କନିମୋଜି, କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ କିରିନ ରିଜିଜୁ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ପୂର୍ବତନ ସିଏମ କମଲ ନାଥଙ୍କ ପୁଅ ନକୁଲ ନାଥ, ଜିତିନ ପ୍ରସାଦ, ବିହାରର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜିତନ ରାମ ମାଞ୍ଜି, ଅଗଥା ଶର୍ମା, ହନୁମାନ ବେନିୱାଲ, ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ଆଜାଦ, ନିତିନ ଗଡକରୀ, ଅଜୟ ଭଟ୍ଟ, ଏ ରାଜା।

ଏହି ଆସନ ଉପରେ ରହିବ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର
ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଆସନଗୁଡ଼ିକରେ ନାଗପୁର, କନ୍ୟାକୁମାରୀ, ଚେନ୍ନାଇ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ, ମୁଜାଫରନଗର, ସାହାରନପୁର, କୈରାନା, ପିଲିବିଟ୍, ଦିବ୍ରୁଗର, ଜୋରହାଟ, ଜୟପୁର, ଇଣ୍ଡୱାରା, ଜାମୁଇ, ବସ୍ତର, ନୈନିତାଲ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ମୀଦୀପ ଇତ୍ୟାଦି ରହିଛି। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଯେଉଁ ଆସନରେ ଭୋଟ୍ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ, ସେଥିରେ ଆସାମର କାଜିରଙ୍ଗା, ସୋନିତପୁର, ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର, ଦିବ୍ରୁଗଡ ଓ ଜୋରହାଟ ଆସନ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୧୯ ଏପ୍ରିଲରେ ତ୍ରିପୁରା ପଶ୍ଚିମ ଆସନରେ ମଧ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କରିଥିଲେ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ 
ବୁଧବାର ଦିନ ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଆସାମର ନଳବାଡିରେ ଏକ ନିର୍ବାଚନ ରାଲିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ ସେ ତ୍ରିପୁରା ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅପରାହ୍ନରେ ତ୍ରିପୁରାର ଅଗରତାଲା ଠାରେ ଏକ ନିର୍ବାଚନ ରାଲିରେ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ସମର୍ଥନ ପାଇଁ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ବୁଧବାର ଦିନ ସକାଳେ ଗାଜିଆବାଦରେ ଏସପି ମୁଖ୍ୟ ଅଖିଳେଶ ଯାଦବଙ୍କ ସହ କଂଗ୍ରେସ ସାଂସଦ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ମିଳିତ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ ସେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଯାଇ ନିଜ ଦଳ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରିଥିଲେ।

ଏହି ଆସନଗୁଡ଼ିକରେ ହେବ ଭୋଟ୍ ଗ୍ରହଣ

  1. ତାମିଲନାଡୁ- ଚେନ୍ନାଇ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍, ଶ୍ରୀପେରୁମ୍ବୁଦୁର, କାଞ୍ଚିପୁରମ୍, ଆରାକୋନାମ୍, ଭେଲୋର, କୃଷ୍ଣଗିରି, ଧର୍ମପୁରୀ, ତିରୁଭନନାମାଲାଇ, ଆରାନି, ଭିଲୁପୁରମ୍, କାଲାକୁରିଚି, ପୋଲାଚି, ଦିଣ୍ଡିଗୁଲ, କରୁର, ତିରୁଚିରାପଲ, ମୀରମ୍ବଲୁର, ଆଗଙ୍ଗାଇ, ମଦୁରାଇ, ଥେନି, ବିରୁଧନଗର, ରାମନାଥପୁରମ୍, ଥୋଥୁକୁଡି, ଟେନକାସୀ, ତିରୁନେଲଭେଲି ଓ କନ୍ୟାକୁମାରୀ, ତିରୁଭାଲୁର, ଚେନ୍ନାଇ ପୂର୍ବ, ଚେନ୍ନାଇ ଦକ୍ଷିଣ, ସାଲେମ, ନମକକାଲ, ଏରୋଡ, ତିରୁପୁର, ନୀଳଗିରିସ, କୋଏମ୍ବାଟୁର,
  2. ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ: ମୋରାଧାବାଦ, ପାଇଲବିଟ୍ ଓ ରାମପୁର
  3. ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ: ମାଣ୍ଡଲା, ବାଲାଘାଟ ଏବଂ ଝିନ୍ଦୱାରା, ସିଦ୍ଧ, ଶାହଦୋଲ, ଜବଲପୁର,
  4. ରାଜସ୍ଥାନ: ଅଲୱାର, ଭରତପୁର, କରୈଲି-ଧୋଲପୁର, ଦୋସା ଓ ନାଗୱର, ଗଙ୍ଗାନଗର, ବିକାନେର, ଚୁରୁ, ଝୁଞ୍ଜୁନୁ, ସିକର, ଜୟପୁର ଗ୍ରାମୀଣ, ଜୟପୁର,
  5. ଆସାମ: କାଜିରଙ୍ଗା, ସୋନିତପୁର, ତାଖିମପୁର, ଦିବ୍ରୁଗଡ ଓ ଜୋରହାଟ 
  6. ବିହାର: ଔରଙ୍ଗାବାଦ, ଗୟା, ନୱାଡା ଏବଂ ଜାମୁଇ 
  7. ମହାରାଷ୍ଟ୍ର: ରାମଟେକ, ନାଗପୁର, ଭଣ୍ଡାରା-ଗୋଣ୍ଡିଆ, ଗାଡଚିରୋଲି ଚିମୁର ଓ ଚନ୍ଦ୍ରପୁର 
  8. ଛତିଶଗଡ: ବସ୍ତର
  9. ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର: ଉଦାମପୁର 
  10. ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ: ଅରୁଣାଚଳ ପଶ୍ଚିମ, ଅରୁଣାଚଳ ପୂର୍ବ
  11. ମେଘାଳୟ: ଶିଲଙ୍ଗ, ତୁରା 
  12. ତ୍ରିପୁରା: ତ୍ରିପୁରା ପଶ୍ଚିମ
  13. ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ: ତେହେରୀ ଗରୱାଲ, ଗରୱାଲ, ଆଲମୋରା, ନୈନିତାଲ, ଉଦାମ ସିଂ ନାଗର ଏବଂ ହରିଦ୍ୱାର
  14. ମିଜୋରାମ 
  15. ପୁଡୁଚେରୀ 
  16. ସିକ୍କିମ୍ 
  17. ନାଗାଲାଣ୍ଡ 
  18. ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର 
  19. ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: କୋଚ ବେହେରା, ଆଲିପୁରଦାର ଏବଂ ଜାଲପାଇଗୁରୀ 
  20. ମଣିପୁର
  21. ଲକ୍ଷ୍ମୀଦୀପ

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy