ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ବ୍ରେନ ଷ୍ଟ୍ରୋକର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ; ପୁରୁଷଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଦ ଅଧିକ

0 932

ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ଜୀବନଶୈଳୀ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଯୋଗୁଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଏକ ନୂତନ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ତାପମାତ୍ରାରେ ନାଟକୀୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେତୁ ବ୍ରେନ ଷ୍ଟ୍ରୋକ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢୁଛି ।

୨୦୧୯ରେ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ଯୋଗୁଁ ୫,୨୧,୦୩୧ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା । ଏହି ମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ କେଉଁଠି ନା କେଉଁଠି ପ୍ରତିକୂଳ ତାପମାତ୍ରା ଦାୟୀ ଥିଲା । ଏହି କାରଣରୁ ଅକ୍ଷମଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ୧୯୯୦ରୁ ୨୦୧୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନର ତଥ୍ୟ ଉପରେ ଏହା ଆଧାରିତ । ଏଥିରେ ୨୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଦେଶରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ତାପମାତ୍ରା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତଥ୍ୟକୁ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରାଯାଇଛି । ସ୍ନାୟୁବିଜ୍ଞାନ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ଅଧ୍ୟୟନର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରୋକ ମଧ୍ୟରେ ସଂଯୋଗକୁ ଆଲୋକିତ କରିଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଷ୍ଟ୍ରୋକ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ ଅଧିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଆବଶ୍ୟକ ରହିଛି ।

ତାପମାତ୍ରା ପରିବର୍ତ୍ତନ ଯୋଗୁଁ ୯୧ ପ୍ରତିଶତ ମୃତ୍ୟୁ
ଷ୍ଟ୍ରୋକ କାରଣରୁ ୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ମୃତ୍ୟୁ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ ୯୧ପ୍ରତିଶତ ଆଦର୍ଶ ତାପମାତ୍ରାରେ ଅତ୍ୟଧିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେତୁ ଘଟିଥିଲା । ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ କାରଣରୁ ଏହି ମୃତ୍ୟୁ ମଧ୍ୟରୁ ୪୭୪,୦୦୨ ପାଇଁ ଆଦର୍ଶ ତାପମାତ୍ରାଠାରୁ ଅଧିକ ଦାୟୀ । ଏହା ସହିତ ମୌସୁମୀ ତାପମାତ୍ରା, ଥଣ୍ଡା ଏବଂ ବର୍ଷା ଭଳି କାରଣ ମଧ୍ୟ ଏଥିପାଇଁ ଦାୟୀ ଥିଲା । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ପ୍ରଭାବ ମଧ୍ୟ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ।

ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ପାଇଁ ଷ୍ଟ୍ରୋକ ବିପଦ ବଢିଥାଏ
ବଢୁଥିବା ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଷ୍ଟ୍ରୋକ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢାଇ ଦେଇଛି, ଯେଉଁଠାରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବାରେ ଅସମାନତା ରହିଛି । ମଧ୍ୟ ଏସିଆର ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଷ୍ଟ୍ରୋକ ରୋଗରେ ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଦେଇଛି ।

ମହିଳାଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ପୁରୁଷମାନଙ୍କର ଷ୍ଟ୍ରୋକ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ଥାଏ
ତାପମାତ୍ରାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେତୁ ମହିଳାମାନଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ଠାରେ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବହୁତ ଅଧିକ । ଯେଉଁଠାରେ ତାପମାତ୍ରା ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେତୁ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ଠାରେ ଷ୍ଟ୍ରୋକ ହେତୁ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ପ୍ରତି ମିଲିୟନ୍‌ରେ ୭.୭ ଥିଲା । ଯେତେବେଳେ କି ମହିଳାମାନଙ୍କରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୫.୮୯ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା । ମଧ୍ୟ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆରେ ଏହା ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ ଯେଉଁଠାରେ ପୁରୁଷମାନେ ମହିଳାଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଗରମ, କଠିନ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଏବଂ ଆଦ୍ର ପରିବେଶରେ ଅଧିକ କାମ କରନ୍ତି, ପୁରୁଷଙ୍କ ପାଇଁ ଷ୍ଟ୍ରୋକ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ଥିଲା ।

ଇସ୍କେମିକ୍ ଷ୍ଟ୍ରୋକ ୫୦ ଲକ୍ଷ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ
ନ୍ୟୁରୋଲୋଜି ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ଅନ୍ୟ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ୧୯୯୦ ଦଶକରେ ଇସକେମିକ୍ ଷ୍ଟ୍ରୋକ ଯୋଗୁଁ ୨ ନିୟୁତ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା । ୨୦୧୯ ରେ ଏହି ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୩୦ ଲକ୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଆଶଙ୍କା କରିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଇସକେମିକ୍ ଷ୍ଟ୍ରୋକ ୫୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟାଇପାରେ । ବଢୁଥିବା ବିଶ୍ୱ ତାପମାତ୍ରା ମଧ୍ୟ ଏଥିପାଇଁ ଦାୟୀ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy