ପରୀକ୍ଷା ରେଜେଲ୍ଟ ଭୟ ଯୋଗୁଁ ପିଲା ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ହେଉଛି କି?, ତେବେ ଏହି ଉପାୟ କର

0 196

ଅଭିଭାବକ ଟିପ୍ସ: ବର୍ଷର ଏହି ସମୟ ପ୍ରାୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ବର୍ଷସାରା କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିବା ଏବଂ ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଫଳାଫଳର ସମୟ ଆସିଛି । ଦେଶର ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ବୋର୍ଡର ଫଳାଫଳ ଖୁବଶୀଘ୍ର ପ୍ରକାଶ ପାଇବ । ସିବିଏସ୍‌ଇ ଫଳାଫଳ ମେ’ ମାସର ଦ୍ୱିତୀୟ ସପ୍ତାହ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ।

ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପିଲା ଚାପ ଏବଂ ଚିନ୍ତାର ଶିକାର ହୁଅନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଅନେକ ପିଲା ମଧ୍ୟ ଫଳାଫଳ ବିଷୟରେ ଭୟ ଏବଂ ଚାପର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି । ପ୍ରାୟତଃ ଫଳାଫଳ ଘୋଷିତ ହେବା ପୂର୍ବରୁ, ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ମନରେ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଥାଏ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେମାନେ ଚିନ୍ତା ଏବଂ ଚାପର ଶିକାର ହୁଅନ୍ତି । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଆଖପାଖରେ ଥିବା କୌଣସି ପିଲା ସେମାନଙ୍କର ପରୀକ୍ଷା ଫଳାଫଳକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ, ତେବେ ଆପଣ ଏହି ଟିପ୍ସ ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବେ ।

ପିଲାମାନଙ୍କ ସହିତ ଖୋଲା ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ
ଚିନ୍ତା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଜବ ଆଚରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ, ଯାହା ବୁଝିବା ପ୍ରାୟତଃ କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡେ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ପରୀକ୍ଷା ଫଳାଫଳ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ, ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କ ସହିତ ଖୋଲା ଏବଂ ସଚ୍ଚୋଟ ଭାବରେ କଥା ହୁଅନ୍ତୁ । ସେମାନଙ୍କୁ ଶାନ୍ତ କର ଏବଂ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କର ଯେ ପରୀକ୍ଷା ଫଳାଫଳ ସେମାନଙ୍କର ଦକ୍ଷତା କିମ୍ବା ଭବିଷ୍ୟତର ସଫଳତା ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରେ ନାହିଁ । ସେମାନଙ୍କୁ ସକାରାତ୍ମକ ରହିବାକୁ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ ।

କାହା ସହ ତୁଳନା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ
ପ୍ରାୟତଃ ଯେତେବେଳେ ପରୀକ୍ଷା ଫଳାଫଳ ଆସେ, ପିଲାମାନେ କିମ୍ବା ପିତାମାତାମାନେ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ତୁଳନା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି । ତଥାପି, ଏପରି କରିବା କେବଳ ଚିନ୍ତା ଏବଂ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିଥାଏ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶିଶୁର ନିଜର ଭିନ୍ନ ଶକ୍ତି ଏବଂ ଦୁର୍ବଳତା ଥାଏ । ତେଣୁ ତୁମର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ତୁଳନା କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ, ସେମାନଙ୍କର ନିରନ୍ତର ଉନ୍ନତି ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅ, ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଅତୀତର ଭୁଲରୁ ଶିଖିବାକୁ ଏବଂ ଆଗକୁ ବଢିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କର ।

ଦୈନନ୍ଦିନ କାର୍ଯ୍ୟ ବଜାୟ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ସକ୍ରିୟ ରୁହନ୍ତୁ
ସକ୍ରିୟ ହୋଇ ଦୈନନ୍ଦିନ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଚାପକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ପରୀକ୍ଷା ଫଳାଫଳ ଚିନ୍ତାକୁ ପରିଚାଳନା କରିବା ପାଇଁ, ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଏକ ସନ୍ତୁଳିତ ଖାଦ୍ୟ ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟାୟାମ କରିବାକୁ କିମ୍ବା ସେମାନେ ପସନ୍ଦ କରୁଥିବା କିଛି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ କରିବାକୁ କୁହନ୍ତୁ । ଏହା ଏଣ୍ଡୋରଫିନ୍ ମୁକ୍ତ କରିବ, ଯାହା ମନୋବଳକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ ।

ନକାରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ହ୍ରାସ କର
ଅଭିଭାବକ ଏବଂ ଶିକ୍ଷକମାନେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଚାପର ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ସେମାନଙ୍କର ନକାରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ହ୍ରାସ କରିବା । ସେମାନଙ୍କର ନକାରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ସକରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତାଧାରା ସହିତ ବଦଳାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏକ ମାନସିକତା ବିକାଶ କରନ୍ତୁ ଯାହା ଉଭୟ ସଫଳତା ଏବଂ ଉନ୍ନତି ଗ୍ରହଣ କରେ ।

ସାହାଯ୍ୟ ପାଅ
ଆଜିର ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଜୀବନରେ ପିତାମାତାଙ୍କ ପାଖରେ ଅଧିକ ସମୟ ନଥାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା ଫଳାଫଳର ଚିନ୍ତାରୁ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ସାହାଯ୍ୟ ନେଇପାରିବେ । ପିଲାମାନଙ୍କର ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଫଳାଫଳର ପ୍ରଭାବକୁ ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ବିଶେଷଜ୍ଞ ସହାୟତା ଖୋଜିବା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy