ସ୍କୁଲ୍ ଛୁଟି, କିନ୍ତୁ ପାଠପଢ଼ା ଜାରି ରହିବ : ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ 

0 306

ଭୁବନେଶ୍ୱର, (ରିପୋଟର୍ସ ପେନ୍‌): ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୫ ତାରିଖରୁ ସରକାର ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଛୁଟି ସମୟରେ ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଛୁଟିଦିନର ହୋମୱାର୍କ, ଅନଲାଇନ୍ ଏକାଡେମିକ୍ ସହାୟତା ଏବଂ ପ୍ରଶାସନିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛି।

ସରକାରୀ, ନବୀକରଣ, ଧନ୍ଦାମୂଳକ ଏବଂ ସହାୟକ ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡିକର ସମସ୍ତ ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ଏକ ଚିଠିରେ ଦର୍ଶାଇଛି ଯେ ଛୁଟିଦିନରେ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଉପରେ ଆଧାର କରି ହୋମୱାର୍କ ଦିଆଯିବ। ଯେକୌଣସି ଏକାଡେମିକ୍ ସହାୟତା ପାଇଁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ସନ୍ଦେହ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବାକୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଷୟର ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିପାରିବେ।

ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ ଉକ୍ତ ବିଷୟ ଶିକ୍ଷକମାନେ ମଧ୍ୟ ଛାତ୍ର ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗରେ ରହିବେ, ଏବଂ ଛୁଟିରେ ସେମାନଙ୍କ ଆତ୍ମ-ଅଧ୍ୟୟନକୁ ସହଜ କରିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଗାଇଡ୍ କରିବେ।

ସେହିଭଳି NEET ଏବଂ JEE ଆଶାକର୍ମୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅନଲାଇନ୍ ଏକାଡେମିକ୍ ସହାୟତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରବିବାର ଏବଂ ସରକାରୀ ଛୁଟି ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରତିଦିନ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଛୁଟି ସମୟରେ ସକାଳ ୧୦ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିବ। ଏଭଳି ଅନଲାଇନ୍ ଶ୍ରେଣୀର ତଦାରଖ କରିବା ପାଇଁ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ରୋଷ୍ଟର ଡ୍ୟୁଟି ଦିଆଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କର୍ମଚାରୀମାନେ ସମଗ୍ର ଛୁଟି କାଳରେ ରୋଷ୍ଟରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ, ୨୦୨୪-୨୫ ଏକାଡେମିକ୍ ଅଧିବେଶନ ପାଇଁ ଆଡମିଶନ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଛୁଟି ସମୟରେ ସକାଳ ୬:୩୦ ରୁ ୧୧:୩୦ ମଧ୍ୟରେ ସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ଅଫିସ୍ ଖୋଲା ରହିବ।

ସ୍ମାର୍ଟ ଶ୍ରେଣୀଗୃହ, ଇ-ଲାଇବ୍ରେରୀ, ବିଜ୍ଞାନ ଲାବୋରେଟୋରୀ, ପାନୀୟ ଜଳ ସୁବିଧା, ପରିମଳ ଇତ୍ୟାଦିର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନ ପାଇଁ କର୍ମଚାରୀମାନେ ରୋଷ୍ଟର ଅନୁଯାୟୀ ନିୟୋଜିତ ହେବେ। ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ଏହା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ ଆଗାମୀ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସଂପୃକ୍ତ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁମତି ବିନା ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟାଳୟ ଛାଡିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଉ ନାହିଁ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy