୩୦ ଦିନର ଟଙ୍କା ନେଇ୨୮ ଦିନର ଭ୍ୟାଲିଡିଟି କାହିଁକି? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ପଛରେ ଖେଳ

0 306

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ବିନା ସିମ୍ କାର୍ଡ ଓ ରିଚାର୍ଜ ଯୋଜନା ବିନା ସିମ୍ କାର୍ଡ ବିନା ଅଦରକାରୀ ହୋଇପଡେ । ଭାରତରେ ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଦ୍ୱାରା ୨୮ ଦିନିଆ ଯୋଜନା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ବେଳେବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ଆସିଥାଇପାରେ ଯେ, ଯେତେବେଳେ ଆମେ ୩୦ ଦିନ ପାଇଁ ଦେୟ ଦେବୁ ତା’ହେଲେ ଆମେ କେବଳ ୨୮ ଦିନ ପାଇଁ ରିଚାର୍ଜ କାହିଁକି ପାଇବୁ?

ପୂର୍ବରୁ, କେବଳ କିଛି କମ୍ପାନୀ ୨୮ ଦିନିଆ ଯୋଜନା ପ୍ରଦାନ କରୁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତ କମ୍ପାନୀର ରିଚାର୍ଜ ଯୋଜନାଗୁଡ଼ିକର ବୈଧତା ସମାନ ହୋଇଯାଇଛି । କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା କାହିଁକି କରନ୍ତି, ତାହା ଜାଣନ୍ତୁ ।

୩୦ ଦିନ ପାଇଁ ଟଙ୍କା ଓ ୨୮ ଦିନ ପାଇଁ ରିଚାର୍ଜ କାହିଁକି?
ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ୧୨ ମାସ ଅଛି । କିଛି ମାସର ୨୮ ଦିନ, କିଛି ମାସରେ ୩୦ ଏବଂ ୩୧ ଦିନ ଅଛି । ଏହି କାରଣରୁ, ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ୧୨ ବଦଳରେ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ୧୩ ଟି ରିଚାର୍ଜ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଯଦି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ୩୦ ଦିନିଆ ଯୋଜନା ଦିଅନ୍ତି ତେବେ ସେମାନେ କ୍ଷତି ସହିବେ । ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ୩୦ ଦିନ ପରିବର୍ତ୍ତେ ୨୮ ଦିନ ପାଇଁ ଯୋଜନା ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ ସେମାନଙ୍କର ୨ କିମ୍ବା ୩ ଦିନ ବାକି ରହୁଛି । ଏହା କରିବା ପଛର କାରଣ ହେଉଛି ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ଚତୁରତା ।

TRAI କଣ କରୁଛି?
କିଛି ମାସ ପୂର୍ବରୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ୨୮ ଦିନିଆ ଯୋଜନା ପ୍ରଦାନ ବିଷୟରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରାଯିବ । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏ ବାବଦରେ TRAI ରୁ କୌଣସି ଅପଡେଟ ଆସିନାହିଁ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସମସ୍ତ ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ରିଚାର୍ଜ (ମୋବାଇଲ୍ ରିଚାର୍ଜ ଯୋଜନା) କେବଳ ପୂର୍ବ ପରି ୨୮ ଦିନ ଚାଲୁଛି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ୧୨ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ୧୩ ରିଚାର୍ଜ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy